کد خبر: 789111 A

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران:

سید حسین درویشی گفت:متاسفانه بسیاری از تحصیل کرده ها فاقد مهارت و فنون هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا،مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای در نشست خبری که به مناسبت هفته ملی مهارت در سالن اجتماعات اداره کل آموزش فنی و حرفه ای برگزار شد از توانمند سازی نیروهای انسانی در جوامع روستایی و شهری خبر داد و گفت: 20 مرکز آموزش فنی و مهارتی در سراسر استان در بخش دولتی در حال فعالیت هستند.

سید حسین درویشی در ادامه اظهار کرد: 992 حرفه آموزشی در 186 کارگاه در مراکز ثابت دولتی در حال فعالیت هستند.

وی از آموزش 39 هزار و 770 نفر دوره در سال گذشته در آموزشگاه های بخش خصوصی  در بخش های مختلف صنعتی،کشاورزی،خدمات و فرهنگ وهنر خبر داد و گفت: این تعداد در مدت زمان 9 میلیون و 656 هزار و 215 نفر ساعت صورت گرفته است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران همچنین میزان آموزش در آموزشگاه های بخش دولتی را 8 میلیون و 171 هزار و 629 نفر ساعت  به 41 هزار و 678 نفر اعلام کرد.

درویشی در ادامه با بیان اینکه میزان کارگاه های آموزشی بخش خصوصی  1300 کارگاه در سطح استان می باشد،گفت: بیش از 55 درصد آموزشگاه های آموزش مهارت آموزی را بخش خصوصی تشکیل داده است.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران با بیان اینکه میزان تعهد آموزشی در سال گذشته 14 میلیون و 766 هزار و 400 نفر ساعت بوده که با تلاش همکارانم در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران این تعهد به 17 میلیون و 827 هزار و 844 نفر ساعت افزایش یافته است.

 این مقام مسئول با اشاره به فرمایش و دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه آموزش های فنی و حرفه ای باید توسعه یابد گفت: میزان مرکز مدیریت مهارت در دانشگاه ها و پادگان ها و مراکز آموزشی دیگر از 4 مرکز به 8 مرکز ارتقاء داده شد.

درویشی بیش ترین میزان بیکاری استان را افراد تحصیل کرده فاقد مهارت و فنون اعلام کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از تحصیل کرده ها فاقد مهارت و فنون هستند.

وی ادامه داد: باید قبول کرد که علاوه بر علم و دانایی،افراد متقاصی اشتغال نیازمند توانایی و مهارت فنون نیز می باشد.

درویشی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص تاثیر مهارت آموزی در کاهش بیکاری در جامعه گفت: وظیفه فنی و حرفه ای ایجاد اشتغال نیست بلکه آموزش منجر به اشتغال است و به دستگاه‌هایی که متولی اشتغال و بنگاهایی که تولید هستند از مهارت آموزان فنی و حرفه ای استفاده کنند.

وی از اهمیت برگزاری  جلسه شورای مهارت در استان خبر داد و گفت: در  شورای مهارت مصوب شد که هفته آینده نخستین نشست آن با حضور شرکای اجتماعی مانند، بخش خصوصی،دانشگاهها که در بحث آموزش،اقتصاد و تولید نقش دارند تا از طریق بانک‌های عامل سهم بری در سامانه کارا و فراگیر برای مهارت آموزان در نظر گرفته شود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران گفت: ۳۸ عنوان برنامه در هفته مهارت در استان  شامل برپایی نمایشگاه‌های هفته ملی مهارت، افتتاح کارگاه فن آوری های نوین، آغاز طرح آموزش مهارتی در ۱۰ سرای محله حاشیه نشین ساری با مشارکت شهرداری،برگزاری دوره های آموزشی یک روزه  برای  زنان آسیب پذیر،برگزاری جشنواره غذای بومی محلی ،برگزاری کافه مهارت با مشارکت آموزشگاهای آزاد اجرا می شود.

لازم به ذکر است هفته ملی مهارت از تاریخ 31 تیر لغایت 6 مرداد در راستای مهارت آموزی در سراسر کشور برگزار  می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش خصوصی سالن اجتماعات فنی و حرفه ای مقام معظم رهبری آموزش های فنی و حرفه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر