کد خبر: 781904 A

ایلنا گزارش می دهد؛

بیمه تامین اجتماعی، همچنان یکی از دغدغه های مهم برای بسیاری از صنوف است و در این بین به عنوان یکی از مهمترین مشکلات و دغدغه جدی، همچنان گریبان گیر بسیاری از کارگران فصلی و روزمزد است.

به گزارش ایلنا، این روزها گرانی و مشکلات اقتصادی، زندگی را برای همه مردم سخت کرده است و در این بین، این مشکلات برای کارگران روزمزد که از حداقل ها محروم مانده اند و نه تنها از حداقل حقوق محروم هستند؛ بلکه از بیمه تامین اجتماعی و بیمه بیکاری و درمان تامین اجتماعی هم جا مانده اند؛ سخت تر شده است.

همه ما روزانه و بارها و بارها از چهار راه ها، میادین و گذرگاه هایی که تعداد زیادی از کارگران روزمزد به انتظار لقمه نانی به انتظار کار و مزد حلال نشسته‌اند؛ روبرو شده ایم و  شاید در برخی موارد تفاوت به شغل و ایمنی و امنیت آنان عبور کردیم و از دغدغه های بسیاری از این کارگران بی اطلاع هستیم.

در میان انبوه مشکلات و معضلاتی همچون نبود امنیت شغلی، عدم مساوات در پرداخت حقوق و دستمزد و بسیاری از موارد دیگر که از سوی کارگران روزمزد به عنوان مشکل بیان می شود؛ بیمه تامین اجتماعی پر رنگ تر از بقیه موارد است و بعنوان مهمترین دغدغه از سوی کارگران بعنوان پشتوانه مهم، عنوان می شود.

بیمه ای که اگرچه لازمه زندگی فرد فرد این افراد است؛ اما شاید به دلیل وجود برخی از مشکلات و نبود اعتبارات، عملیاتی نشده و همچنان از دغدغه اصلی و مهم بسیاری از صنوف و از جمله کارگران روزمزد و فصلی است.

سوء استفاده کارفرمایان از کارگران روزمزد

براری یکی از کارگران مازندرانی با بیان اینکه ما به صورت روزانه برای صاحب کار کار می کنیم و ممکن است هفتگی به عنوان کارگر ساختمان، باغبان و یا کارگر دامداری ها مشغول فعالیت شویم و متاسفانه هیچ یک از کارفرماها هم تعهدی نسبت به ما ندارند.

وی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا افزود: در بسیاری از موارد، از سوی کارفرمایی ماهها در یک واحد مسکونی یا دامداری و باغ کار کرده ایم و بیشتر از کاری که باید انجام دادیم و کارفرما هم رضایت کامل خود را اعلام کرده است؛ اما همین که صحبت از بیمه شد؛ کارفرما از این امر سر باز زده و به دلایلی از ادامه کار باز می ماندیم.

این کارگر روزمزد افزود: بارها به تامین اجتماعی مراجعه کردیم اما همیشه می گویند: " شما چون به عنوان  روزمزد در منازل مسکونی یا تجاری و یا باغ و امثال آن، به صورت ساعتی یا روزانه در ماه مشغول میباشید، باید خود اقدام به پرداخت بیمه مشاغل آزاد نمایید." و این در حالیست که توان پرداخت این حق بیمه از جانب ما وجود ندارد.

براری گفت: ما به این حقوق و دستمزد کارگری و گرانی و تورم بازار در هزینه کرد معمولی زندگی خود مانده ایم و واقعا نمیتوانیم ماهانه بیشتر از 300 هزارتومان برای بیمه پرداخت کنیم و انتظار است که مسئولان چاره اندیشی کنند تا راه حلی برای مشکل ما پیدا شود.

وی ادامه داد: متاسفانه کارفرمایان تنها به سود و منفعت خود فکر می کنند و اینده ما برای انان مهم نیست و به نوعی چون صنف و تشکیلات مشخصی برای کارگران روزمزد وجود ندارد؛ برخی از کارفرمایان از این مساله سوء استفاده می کنند و کارگران روزمد در برخی از موارد، نه تنها بیشتر از حد معمول کار می کنند؛ بلکه از حداقل ها محروم هستند.

کارگران روزمزد، نیازمند استفاده از مزایای بیمه تأمین اجتماعی

کارگر دیگری هم با اشاره به اینکه کارگران روزمزد نیازمند استفاده از مزایای بیمه تأمین اجتماعی هستند؛ خاطر نشان کرد: کار ما تعطیل و غیر تعطیل ندارد و این در حالیست که به نسبتی که کار انجام می دهیم؛ از حقوق و مزایای لازم برخوردار نیستم و بیمه تامین اجتماعی به عنوان یکی از ضرروت های لازم برای کارگران روزمزد نادیده گرفته شده است.

ابراهیمی با اعلام اینکه وضعیت بیمه کارگران ساختمانی از دیگر مشکلاتی است که با آن روبرو هستیم؛ به خبرنگار ایلنا گفت: باید هر ماه دغدغه حذف بیمه را داشته باشیم و متاسفانه هیچ مرجعی برای این مساله وجود ندارد و اتحادیه کارگران ساختمانی اگرچه وارد کار شده است و کارها در حال انجام است؛ اما آیا راستی آزمایی انجام می شود؟

وی یادآور شد: برخی از هم صنفان من و کارگرانی که جای مشخصی ندارند و روزانه بر سر چهارراهها می ایستند تا نانی به دست آوردند، از بیمه برخوردار نیستند؛ چون گاهی اوقات بر سر زمین افراد کار می کنند؛ گاهی کارگر ساختمانی هستند و کارهای مختلفی دارند؛ اما در هر صورت کارگر هستند اما بیمه تامین اجتماعی نسبت به بیمه کارگران واکنش منفی دارد و حاضرنیستند؛ آنان را بیمه کنند.

بیمه کارگران ساختمانی با قوت اجرایی می شود

یکی از اعضای هیات مدیره انجمن کارگران ساختمانی شهرستان بهشهر در این مورد معتقد است؛ که اگر چه بیمه تامین اجتماعی از دغدغه های مهم کارگران ساختمانی است؛ اما با احراز هویت کارگران ساختمانی، همه کارگران ساختمانی به نوبت تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار می گیرند.

رحمان یوسفی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، افزود: انجمن صنفی کارگران ساختمانی در دفاع از حق و حقوق کارگران در بخش های مختلف با تمام توان پای کار است و امورات مختلف کارگران از مجرای قانونی پیگیری می شود.

وی تصریح کرد: احراز هویت شغلی کارگران ساختمانی و اینکه افرادی که به این کار مبادرت دارند از تجربه و تخصص فنی در رشته صنعت ساختمان برخوردار باشند؛ از دغدغه های مهم ماست و با تایید این موارد؛ افراد به سازمان تامین اجتماعی معرفی و تحت پوشش بیمه قرار می گیرند.

یوسفی گفت: همچنان که گفته شد؛ انجمن صنفی کارگران ساختمانی خود را موظف به دفاع از حق و حقوق کارگران ساختمانی می داند و به همین منظور نمی توانیم کارگرانی که به عنوان نمونه در دامداری یا باغ مشغول فعالیت هستند و شغل اصلی آنان در این بخش است و گاهی اوقات هم به کارگری مبادرت دارند را در زمره کارگران ساختمانی بدانیم.

3600 کارگر ساختمانی بهشهر، عضو انجمن صنفی کارگران ساختمانی

این عضو هیات مدیره انجمن کارگران ساختمانی شهرستان بهشهر با اعلام اینکه بازرسی دقیق از افراد شاغل در این صنف به عمل آمده و بازرسی در مراحل مختلف ادامه دارد؛ یادآور شد: هم اکنون بیش از 3600 کارگر ساختمانی در شهرستان بهشهر، عضو انجمن صنفی کارگران ساختمانی هستند که از این تعداد 2500 نفر از بیمه تامین اجتماعی برخوردار شدند.

یوسفی گفت: تلاش ما برای بیمه همه کارگران ساختمانی و خانواده انان است و در این راستا با تمام توان وارد عمل شده ایم و راستی آزمایی و بازرسی در دستور جدی کار ما قرار دارد .

کارت مهارت فنی و حرفه ای، لازمه بیمه کارگران ساختمانی

براساس آنچه توسط مدیر کل تامین اجتماعی استان مازندران اعلام شد؛ کارت مهارت فنی و حرفه ای، لازمه بیمه کارگران ساختمانی است و  همه افرادی که از این کارت بهره مند باشند؛ می توانند از خدمات بیمه ای ما در بخش درمان، بیکاری، فوت و بازنشستگی برخوردار شوند.

سید علی اصغر محمودی با اعلام اینکه کارگران ساختمانی با قرار گرفتن تحت پوشش ق تامین اجتماعی، از بیمه یارانه دار دولتی برخوردار می شوند؛ افزود : بیش از 50 هزار کارگر ساختمانی مازندران، زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.

وی با بیان اینکه کارگران فصلی و روزمزد، همچنان زیر پوشش هیچ بیمه ای قرار ندارند؛ افزود: این افراد می توانند از خدمات بیمه در بخش مشاغل آزاد بهره مند شوند و این در حالیست که اگر این افراد به صورت دائم در بخش کشاورزی یا دامداری و باربران، فعالیت دارند می توانند از بیمه یارانه دار در این بخش برخوردار شوند.

صدای حق طلبانه و مظلومیت کارگران شنیده شود

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندارن و فعال حوزه کارگری هم با بیان اینکه بیمه تامین اجتماعی لازمه زندگی کارگران ما در بخش های مختلف است؛ افزود: صدای حق طلبانه و مظلومیت کارگران باید توسط مسئولان شنیده شود و به گوش مسئولان برسد.

نصرالله دریابیگی گفت: امروز کارگران ما در بخش معیشت و درمان با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و از مسئولان و نمایندگان منجلس انتظار داریم در این بخش وارد شوند تا حق این مظلومان ادا شود.

وی افزود: کارگران به دلیل شرایط کاری که دارند؛ در معرض خطرات جدی هستند و باید ضمن توجه جدی به بیمه تامین اجتماعی کارگران در بخش های مختلف رسمی، قراردادی، روزمزد و فصلی، در بخش درمان هم بیمه ها پاسخگوی خوب و مطمئن برای کارگران باشند.

به گزارش ایلنا، اگر چه در سالهای اخیر تامین اجتماعی با نگاه بیمه برای اقشار مختلف جامعه وارد عمل شده است؛ اما به گفته برخی از کارگران فصلی و روزمزد، بیمه همچنان از دغدغه های اصلی این افراد است و انتظار است تا سازمان تامین اجتماعی همچون همیشه با دقت نظر بیشتری وارد عمل شده و راهی را پیشنهاد کند تا همه کارگران روزمزد هم از حداقل بیمه تامین اجتماعی و امنیت برای آینده خود، برخوردار شوند.

 

تامین اجتماعی جامعه خانواده مشکلات کارگران فصلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر