کد خبر: 775224 A

در دیدار معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با استاندار مازندران، عنوان شد:

در دیدار معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با استاندار مازندران تداوم پیگیری ها برای ایجاد نخستین پارک کسب و کارهای فضاپایه کشور در مازندران مطرح شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،مرتضی براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران به اتفاق حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و وحید یزدانیان، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با احمد حسین زادگان، استاندار مازندران در خصوص توسعه اقتصاد دیجیتال و بهره گیری از هوا و فضا برای شکوفایی اقتصادی استان و انجام بحث و بررسی های لازم در مورد راه اندازی نخستین پارک کسب و کارهای فضاپایه کشور در مازندران دیدار و گفتگو کرد و پیش از این دیدار از نزدیک از روند احداث این پارک بازدید و مسایل مرتبط را پیگیری نمود.

نخستین پارک کسب و کارهای فضاپایه کشور در مازندران به همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان مازندران راه اندازی خواهد شد و چندی پیش نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بهره برداری این پارک تا پایان سال جاری خبر داده بود.

احمد حسین‌‌زادگان، استاندار مازندران در این دیدار با تاکید بر قابلیت‌های مختلف استان بویژه ظرفیت های مهم اقتصادی و پروژه های گردشگری، کشاورزی و دامپروری و ضرورت بهره گیری از فناوری های دیجیتال و دانش فضاپایه برای کیفی سازی و توسعه آن ها، گفت: استانداری مازندران اهتمام جدی برای گذر از اقتصاد سنتی به اقتصاد دیجیتال دارد و فعالیت‌های ارزشمندی نیز در این خصوص انجام شده است.

استاندار مازندران، با بیان این که سند توسعه کشاورزی و بحث افزایش تولید و بهره وری در بخش های مختلف کشاورزی که موجب افزایش اشتغال می شود و محصولاتی که در بازه زمانی کمتری به بهره برداری برسد، از  اولویت های سرمایه گذاری استان در بخش توسعه اقتصادی است، یادآور شد: استفاده از آخرین یافته‌های علمی و بهره گیری از ظرفیت‌های فناوری‌های فضایی می‌تواند استان را در رسیدن به این اهداف توسعه‌ای کمک کند.

حسین زادگان با اشاره به این که هر برنامه سیستمی که بتواند اطلاعات  ما را بهنگام تر و مسلح تر کند مطمئنا  از آن استفاده می کنیم، خاطر نشان کرد: در مدیریت واقعه سیل اخیر نیز از این اطلاعات، حداکثر استفاده به عمل آمد، ولی باید با پیگیری و برگزاری مستمر جلسات و یک برنامه مدون و منسجم از این ظرفیت‌ها استفاده بهینه شود.

مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این جلسه با معرفی اجمالی از توانمندی ها و ظرفیت های فناوری فضایی در ایجاد اشتغال و ارائه خدمات متنوع و کاربردی به جامعه، آمادگی کامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای کمک به این استان درجهت دستیابی به اقتصاد دیجیتال اعلام کرد.

براری در ادامه افزود: برای تحقق رونق تولید در حوزه فضایی، ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوین به عنوان یکی از اولویت های برنامه های سازمان فضایی ایران در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: برای توسعه بازار برای کسب و کارهای این حوزه، لازم است تا زیرساخت های مورد نیاز برای شکل گیری این کسب و کارها نیز فراهم شود که سازمان فضایی ایران با هدف بهره مندی تمامی استان های کشور از خدمات فناوری فضایی بر اساس ظرفیت هر استان، توسعه زیرساخت ها را در سطح استان های کشور در اولویت خود قرار داده است.

رئیس سازمان فضایی ایران ابراز امیدواری کرد تا ایجاد پارک کسب و کارهای فضاپایه در استان مازندران منشا رونق و افزایش اشتغالزایی در این استان باشد و جوانان خلاق و کارآفرین این استان بتوانند با ایجاد ارزش افزوده بر روی داده های ماهواره ای به ارائه خدمات این فناوری در سطح استان و کشور بپردازند و باعث افزایش بهره وری در حوزه های مختلف شوند.

براری خاطر نشان کرد: سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی ایران در کنار هم و با هدف توسعه فناوری فضایی در کشور و بهره گیری هر چه بیشتر از ظرفیت های این فناوری برای حل چالش های اساسی و مدیریت بهینه کشور تلاش خواهند کرد.

معاون وزیر ارتباطات افزود: ورود بخش خصوصی و توسعه کسب و کارهای این حوزه چه در بخش توسعه فناوری و چه در بخش ارائه خدمات و کاربردها برنامه ای است که با جدیت آن را پیگیری خواهیم کرد.

در ادامه نیز حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران در حوزه کسب دانش فنی طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی، تاکید نمود که بحث معرفی و توسعه خدمات فضاپایه به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی در این پژوهشگاه دنبال می‌شود.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به فعالیت‌ها و همکاری‌های پژوهشگاه با مسئولان ذی‌ربط در حوزه مدیریت بحران سیل اخیر کشور در فروردین سال‌جاری، اظهار نمود: این پژوهشگاه آمادگی کامل خود را برای همکاری با واحدهای مسئول در زمینه تعیین خسارات وارده ناشی از سیل به مزارع کشاورزی و دیگر عوارض ناشی از آن، با استفاده از داده‌های سنجش از دور اعلام کرده و مذاکراتی را نیز در این زمینه با مسئولان در وزارت کشور داشته است.

 

اقتصاد ایجاد اشتغال گردشگری معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر