کد خبر: 765622 A

شورایی های محترم لطفا به حاشیه ها و چالش ها پایان دهند؛

منتخبان مردم در شوراها وظایف خطیر و مهمی برعهده دارند و می توان این نهاد را موتور محرک توسعه همه جانبه در شهرها و روستاها عنوان نمود.

نهاد شورا همزاد با انقلاب اسلامی است و اگرچه سابقه ای طولانی در کشورمان ندارد لیکن آثار بسیار مثبتی داشته و به طورجدی و عینی بسترهای مشارکت مردم در مدیریت امور شهرها و روستاها را فراهم نموده است.

منتخبان مردم در شوراها وظایف خطیر و مهمی برعهده دارند و می توان این نهاد را موتور محرک توسعه همه جانبه در شهرها و روستاها عنوان نمود.

حضور افرادی از میان اقشار مختلف جامعه در نهاد شورا و تصمیم گیری های صحیح و منطقی می تواند الگویی شایسته از نظام مردم سالاری بوده و جایگاه قانونی این نهاد را بیش از پیش تقویت نماید.

متاسفانه با وجود تلاش های به عمل آمده برای اثربخشی لازم نهاد شورا در برنامه ریزی های مربوط به توسعه و عمران شهرها و روستاها؛ این نهاد در سال های اخیر وارد حاشیه هایی شده که اگر تدبیری صورت نگیرد؛ فلسفه وجودی ایجاد آن زیرسوال رفته و زحمات مجریان و متولیان نهاد شورا به جد زیر سوال خواهد رفت.

اگرچه اعتقاد داریم؛ اختلاف نظر در امور جمعی همچون نهاد شورا در ذات اینگونه نهادها است و طبیعی و امید بخش می باشد لیکن غالب شدن حواشی بر اصل کارکرد شوراها می تواند حیات این گونه نهادها را تهدید کرده و از کارآیی های مهم آن بکاهد.

حضور نخبگان و صاحب نظران و کارشناسان در امور مربوط به توسعه شهری با گرایش های مختلف فکری اگرچه مفید و سازنده خواهد بود اما چنان چه قواعد و فلسفه وجودی نهاد شورا زیرسوال رفته و این نهاد در ورطه چالش های خسته کننده و مغایر با توسعه بیفتد؛ شرایطی پیش خواهد آمد که متاسفانه در سال های اخیرشاهد و ناظر آنها می باشیم.

با انتصاب شهردار ساری به عنوان معاون وزیر راه و شهرسازی؛ "مهدی عبوری" بعد از 6 سال ازعمارت شهرداری به تهران نقل مکان کرد و موضوع مهم انتخاب شهرداری مرکز مازندران در دستور کار شورای شهر قرار گرفت.

با انتخاب آقای "فرزانه" سرپرست یک ماهه شهرداری ساری به عنوان شهردار جدید و بروز و ظهور حاشیه هایی در جلسه انتخاب او پیش بینی می شد که چالش های تازه ای در نهاد شورای شهرساری ایجاد گردد که همین طور هم شد.

این که در بحث رد صلاحیت کاندیداهای شهرداری ساری چه اتفاقاتی افتاده؛ آقای استاندار به فرض محال در جلسه با برخی منتخبان مردم در شورا چه مواردی را مطرح کرده ؛ آقای شهردار منتخب با چند رای مثبت و منفی در این جایگاه نشسته؛ روال برگزاری جلسه رای اعتماد شورا به شهردار چگونه بوده؛ آقای ... صلاحیت لازم را برای تصدی این پست دارد یا خیر و...

در این سطور قصد نداریم به قضاوت بنشینیم و در جایگاه منتقد و تحلیل گر باشیم و به این گروه و به آن طیف توصیه ای داشته باشیم؛ لیکن تاکید داریم منتخبان محترم مردم در نهاد شورا ضمن تاکید برحفظ جایگاه قانونی شورا و طرح مطالبات برحق خود که برخاسته از مطالبات مردم مومن و فهیم شهر ساری مرکز مازندران می باشد؛ مراقب باشند به چالش های بیهوده و حاشیه کشیده نشده و از آن چه "حق" می باشد، دفاع نمایند و اجازه دهند "ساری" در مسیر درست توسعه و پیشرفت حرکت نماید و نهاد شورا موتور توسعه و بهروزی مرکز مازندران باشد.

حاشیه و هرگونه چالش بی فایده؛ برعقب افتادگی های مرکز مازندران خواهد افزود و می تواند همچون سمی مهلک جریان توسعه و پیشرفت مرکز استان را دچار سکته و به کماء ببرد!

اجازه دهیم امور به طور قانونی انجام شود و به جایگاه رفیع و قانونی شورا احترام بگذاریم وخدای ناکرده وارد برخی بازی های نگران کننده نشویم؛ عمارت شهرداری، یک شهردار می خواهد و شورای شهر مکلف است بهترین تصمیم را اتخاذ و از تصمیمات خود به نحو شایسته و قاطع دفاع کند. والسلام

خدایا چنان کن سرانجام کار/تو خوشنود باشی و ما رستگار

محمد درخشنده

 

انقلاب اسلامی جامعه شهرداری وزیر راه و شهرسازی ساری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر