کد خبر: 739109 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

اسفند که شروع می‌شود، باید بساط عید را آماده کرد؛ اما انگار امسال این بساط با آشفته بازار شب عید برای خیلی‌ها بازار گرم و پررونقی نیست و قشرهای آسیب پذیر، قربانی گرانی شب عید هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بازار عید همواره برای ما تداعی کننده روزهای شور و نشاط کودکی و بازیگوشی‌ها و خرید در کنار پدر و مادر و قهر و آشتی‌های کودکانه‌مان برای خرید کفش‌های پاشنه‌دار دخترانه، کت و شلوارهایی که احساس مرد بودن را به رخ بکشد و دامن های چین داری است که دل‌مان را آب کند.

این روزها اما شاید دیگر بازار شب عید برای کودکان سرزمین ما دنیای شادهای کودکی‌های ما نباشد؛ اما هر چه هست برای کودکان شادی است و باید شاد بماند.

با گشت و گذاری در بازارهای مختلف مازندران؛ کسادی و کم رونقی بازار را در بین صنوف مختلف به وضوح می‌توان شاهد بود؛ بازاری که با گرانی‌هایی که هر روز بیشتر می شود، راه را برای خرید  بسیاری از کالاها برای زندگی بسته است.

انگار بوی عید امسال از بازار نمی‌آید؛ این روزها در آستانه شب عید و در شب و روزهایی که شمارش معکوس برای سال نو آغاز شده است؛ شور و هیجان چندانی در بازار نیست و بازار شب عید امسال با گرانی و آشفته بازاری در قیمت ها مواجه است.

نه فروشندگان از وضعیت بازار رضایت دارند و نه مشتریان رغبتی برای خرید دارند و امسال انگار عید متفاوتی را با گرانی شروع می‌کنیم و جنب و جوش چندانی در بازار خرید و فروش وجود ندارد و آشفتگی و افسار گسیختگی قیمت‌ها از کالاهای اساسی به تمام کالاهای دیگر سرایت کرده و حتی میوه و مرکبات در معدن مرکبات ایران هم گران شده است.

بازار سکه ای که کساد شد

به گفته فروشندگان همه ساله در این روزهای منتهی به آستانه شب عید، دارای بازاری پررونق بودند و اکنون هر روز کسادی بازار بیشتر می‌شود و نه تنها مشتری کم شده است؛ بلکه در برخی از روزها باید از جیب بخورند.

بازار آجیل فروشان، کفاشی‌ها، فروشندگان پوشاک مردانه و زنانه و میوه فروشی‌ها این روزها با کسادی بازار روبرو هستند و در بخش پوشاک یکی از فروشندگان مازندرانی می گوید: در شرایط بدی قرار داریم و حتی هزینه آب و برق مغازه هم با این اوضاع و احوال در نمی آید چه برسد به اجاره بها.

یکی از فروشندگان دیگر در بازار آجیل می گوید: برای فروش آجیل قیمت های مختلفی از 100 تا 180 هزار تومان هم وجود دارد اما با توجه به راه انداختن کمپین " نه به آجیل" واقعا بازار ما هم از رونق افتاده است.

ظفرمند افزود: بازار کم رونق و عدم استقبال مردم از خرید آجیل و کالاهای مختلف دیگر و بسنده کردن به برخی اقلام ضروری و مهم موجب دلسردی ما در کسب و کار شده است و ما هم از این وضعیت رضایت نداریم و باید دولت برای گرانی چاره اندیشی کند.

حالا در این آشفته بازاری و کاردی که به استخوان رسیده است؛ هر روز کمپین جدیدی از "نه به خرید آجیل"، " نه به خرید کالای لوکس"، " نه به خرید کالاهای غیر ضروری " راه انداخته شده که اگر چه بسیار مفید است؛ اما باید این گرانی ریشه‌ای حل شود و این معضل نیازمند برنامه ریزی و چاره اندیشی مناسب است.

تنظیم بازار وجود ندارد

یکی از بانوان مازندرانی که همراه با دخترش برای خرید به بازار آمده است، می‌گوید: چند گانگی قیمت‌ها امان مردم را بریده است؛ اینکه در یک بازار شاهد چند نرخ متفاوت از یک جنس باشیم، شرایط خوبی نیست و بیانگر عدم نظارت است.

صادقی نوا با اعلام اینکه با وجود آنچه مسئولان از نظارت و تنظیم بازار و کنترل قیمت ها سخن گفته اند اما به واقع تنظیم بازار وجود ندارد؛ در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا افزود: هر کس هر کالایی را با هر قیمتی که دلش بخواهد به فروش می‌رساند و وقتی با اعتراض ما روبرو می شوند می‌گویند که نمی‌خواهید نخرید؛ فردا با قمیت بیشتری می فروشیم.

وی یادآور شد: از ابتدای سال شعار حمایت از تولید داخلی با توجه به فرمایشات رهبری را در دستورکار قرار دادیم؛ اما اکنون جنس‌های داخلی با کیفیت بسیار پایین هم با کالاهای خارجی در قیمت برابری می‌کند و واقعا" توان خرید از مردم سلب شده است و در این آشفته بازار و گرانی کسی به فکر مردم و حقوق هایی که قصد تکان خوردن ندارند؛ نیست.

 قشرهای آسیب پذیر، قربانی گرانی شب عید

یکی دیگر از خریداران در بازار مازندارن با اشاره به گرانی اقلام ضروری و اساسی برای زندگی همچون مرغ و گوشت و میوه گفت: این مسائل و گرانی موجود در بازار ناشی از عدم مدیریت درست در اقتصاد و کنترل بازار است و ربطی به تحریم ندارد.

محمد ابراهیمی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم چند ماهی است که توان خرید مرغ و گوشت را ندارند و مرغ و گوشت یخی هم نمی‌تواند جوابگوی نیاز مردم باشد؛ بیان داشت: قشرهای آسیب پذیر، مهمترین قربانی گرانی شب عید هستند و متاسفانه در آسیب‌های مختلف تنها این قشر آسیب می‌بینند و فکر چاره ای برای رفع مشکلات اندیشیده نمی شود.

شهروند دیگر مازندرانی هم به خبرنگار ایلنا گفت: متاسفانه از ماه گذشته تاکنون اجناس مختلف 3 تا 4 برابر افزایش یافته است و توان خرید از مردم گرفته شده است و در تنظیم بازار و توزیع کالاهای مهم و ضروری در بین مردم، حمایت واقعی از مردم انجام نشده و آنچنان که گرانی‌ها و فشار‌های اقتصادی بالا رفته است؛ از مردم و قشرهای آسیب پذیر حمایت نشد.

نتاج افزود: مردم همچون دوران جنگ در صف های طولانی خرید مایحتاج ضروری هستند و این سزاوار مردم ما با این همه بردباری و صبر و تقدیم شهدای فراوان نیست و دولت باید با برنامه‌ریزی برای کنترل گرانی و ایجاد توازن در بازار اقدام کند و نظارت همه جانبه و محسوس انجام شود.

نگرانی برای تامین میوه شب عید وجود ندارد

اگر چه بنا بر گفته علی محمد شاعری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی حدود 40 هزار تن پرتقال و 30 هزار تن سیب برای شب عید تامین و ذخیره شده و جای هیچ گونه نگرانی برای تامین میوه شب عید وجود ندارد؛ اما بالا بودن قیمت مرکبات در بازار از دغدغه های جدی مردم است.

شاعری در گفت و گو با خبرنگار ایلنا افزود: توزیع مرکبات ذخیره سازی شده، در هفته آخر اسفندماه در شرکت‌های تعاونی، زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار با قیمت مصوب انجام می شود و براساس برنامه ریزی انجام شده، قیمت پرتقال در ایام عید حدود 4 هزارتومان و قیمت سیب نیز 5 هزار تومان اعلام شده است.

کنترلی بر بازار میوه و مرکبات وجود ندارد

احمدپور یکی از شهروندان مازندرانی در این رابطه به خبرنگار ایلنا گفت: بازار مرکبات در بازار مازندران که خود معدن مرکبات است افسار گسیخته روبه افزایش است و کنترلی بر بازار وجود ندارد و قیمت سیب در بازار بین 7 تا 10 هزارتومان و قمیت پرتقال به عنوان دو میوه اصلی سفره ها بین 5 تا 7 هزار تومان است.

وی افزود: هنوز خبری از فروش مرکبات با نرخ مصوب وجود ندارد و متاسفانه در بازار کنترلی بر عرضه نمی‌شود و اگر فروش تضمینی و مناسب مرکبات هم شروع شود؛ آنقدر مکان های توزیع مرکبات کم است که باز هم باید شاهد صف کشیدن مردم برای خرید چند کیلو میوه باشیم و این شایسته ملت ما نیست.

تنظیم بازار و تأمین کالاهای ضروری اولویت اداره کل صمت مازندران

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت،معدن و تجارت مازندران افزود: تنظیم بازار و تأمین کالاهای ضروری از اولویت صنعت، معدن و تجارت مازندران است.

حسین اصغرزاده در گفت و گو با ایلنا اظهار کرد: برای تنظیم بازار کالاهای اساسی همچون مرغ، شکر، پرتقال و سیب شب عید با قوت در دستور کار قرار گرفته و توزیع برخی از اقلام انجام و برخی در دست انجام است.

وی با اعلام اینکه سیب و پرتقال تنظیم بازاری از 23 اسفندماه در سطح استان مازندران توزیع می‌شود؛ یادآور شد: این کالاها توسط شرکت های تعاون روستایی شهرستان های مختلف توزیع می شود.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران افزود: قیمت این اقلام در زمان توزیع اعلام می شود.

اصغرزاده گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده، بیش از ۶۰۰ تن سیب و ۵۰۰ تن پرتقال در سطح استان مازندران در ۵۹ نقطه پیش‌بینی شده استان مازندران توزیع می شود.

 اعمال نظارت دقیق، مانع چند قیمتی شدن کالاها در بازار

امام جمعه نکا هم در گفت و گویی با اشاره به گرانی های موجود در بازار به خبرنگار ایلنا گفت: گرانی در بازار وجود دارد و بر قدرت خرید مردم اثرگذاشته است و باید در این بخش نظارت بیشتری انجام شود تا شاهد چند قیمتی شدن کالاها در بازار نباشیم.

حجت الاسلام محمدباقر محمدی لایینی افزود: باید در این بخش مراقبت لازم در بازار انجام شود و ضمن نظارت دقیق بر بازار و افزایش قدرت خرید مردم، از گران فروشی‌ها جلوگیری شود.

وظیفه تنظیم بازار شب عید بر اساس جدیدترین تصمیم ستاد تنظیم بازار کل کشور به وزارت جهاد کشاورزی تفویض شد و امیدواریم در این بخش بیش از پیش شاهد تنظیم بازار شب عید بوده و نیروهای نظارتی دستگاهها هم دقت بیشتری بر قیمت های چندگانه در بازار انجام دهند.

نظارت بر قیمت گذاری‌ها، عرضه کافی و ارائه محصولات و اقلام مورد نیاز مردم با نرخ‌های دولتی همه ساله در روزهای منتهی به عید نوروز از برنامه های مهم مسئولان است و اگرچه این مهم اکنون با قوت در دستورکار است و در حال اجرایی شدن است؛ اما با گرانی‌های رو به فزون به معنی واقعی‌حمایت از مصرف‌کننده انجام نمی‌شود و مردم همچنان گرفتار در قیمت‌های نزولی اجناس و عدم نظارت دقیق و کامل در بازار هستند و مردم بر این اعتقادند؛ آنچنان که قیمت‌ها افزایش یافته است؛ حمایت از مردم و مصرف کنندگان صورت نمی‌گیرد.

برق شب عید گرانی مشکلات عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر