کد خبر: 738120 A

ایلنا گزارش می دهد؛

استان مازندران با برخورداری از کوه ، جنگل و دریا خطه‌ای سبز در شمال کشور است که سالانه پذیرای گردشگران و مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور و حتی مسافران خارجی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا،استان مازندران با برخورداری از کوه ، جنگل و دریا خطه‌ای سبز در شمال کشور است که سالانه پذیرای گردشگران و مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور و حتی مسافران خارجی است،همچنین دارای پناهگاهای حیات وحش ، پارک‌های جنگلی ، مجموعه‌های تاریخی، تفریحی و گردشگری و طبیعت بکر است که البته نقش هنر و صنایع دستی را نیز نباید نادیده گرفت از جمله این هنرها جاجیم بافی، گلیم بافی ، حصیر بافی، سوزن دوزی ، نمد مالی ، سفالگری ، سرامیک سازی ، خراطی و کنده‌کاری روی چوب، ساخت ادوات موسیقی ، گلدوزی ، منبت و معرق است که موجب اهمیت این استان در جهت توسعه کشور شده است .

سفر به مازندران را می‌توان با کوه پیمایی، صیادی ، شکار در شکارگاههای مجاز، سفرهای هوایی با بهترین گردش‌های دریایی در هم آمیخت.

قایق‌های تندرو ،ورزش اسکی در دریا و رودخانه‌های این منطقه می‌تواند یکی از مفرح‌ترین لحظات سفر دریایی را برای مسافران و گردشگران فراهم کند .

شناخت فرهنگ و آداب و رسوم این سرزمین نوروزی خوانی‌ها ، سرنا نوازی‌ها ، بازی‌های محلی ، انواع لباس‌ها و غذاهای سنتی از جاذبه‌های رنگارنگ این منطقه به شمار می رود .

اما آنچه که این سفر و جذابیت‌های آن را افزون می‌کند نقش کمیته‌هایی در قالب ستاد سفر است که چگونه با فراهم کردن زیر ساخت مناسب زمینه حضور گردشگران را به استان رونق ببخشند ، ستادی که با در نظر گرفتن تمامی عوامل در ماندگاری سفر به مازندران نقش موثری دارند.

برگزاری جشن‌های آیینی ؛ تمهیدات و تسهیلات سفر

مهدی رازجویان درباره ستاد تسهیلات نوروز 98 و اقدامات پیش رو گفت: یکی از کمیته‌های زیر مجموعه ستاد سفر کمیته فرهنگ و ارشاد اسلامی است که 22 برنامه را برای  این کار لحاظ کرده است جشن‌های آیینی و سنتی، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، صنایع دستی، پیکر تراشی و برگزاری خیمه‌های معرفت در امام زاده ها و اماکن متبرکه که انجام  این برنامه ها امسال را نسبت به سال گذشته متمایز می کند و نشاط و شادابی خاصی به کالبد این سفر دمیده می‌شود.

وی به نظارت بر خدمات مجتمع‌های رفاهی اشاره کرد و افزود: علاوه بر اینکه میراث گردشگری بر اساس شرح وظایف و دستگاه نظارتی هم بر نحوه ارائه خدمات و نحوه اخذ مبالغ برابر بر تعرفه‌های اعلام شده و بازرسی نیز در استانداری مازندران یک تیم ویژه برای این کار تشکیل می دهد ،بصورت سرزده نیزاز اماکن مختلف بازدید و خدمات ارائه شده به مسافران مورد کنترل قرار می‌گیرد و نتیجه گزارش‌ها موجب می شود تا برای سال آتی ما اقدامات موثرتری را مد نظر قرار دهیم .

نقش موثر رسانه‌ها در معرفی جاذبه‌های مازندران

جانشین رئیس ستاد سفرمازندران تصریح کرد: نقش رسانه درمعرفی جاذبه‌های گردشگری و ستاد خدمات سفر استان بسیار موثر است از نصب بنرها در سطح شهرها و رسانه‌های مجازی و مکتوب نقش خوبی ایفا کردند ممکن است جاهایی در استان وجود داشته باشد که برای گردشگران و مهمانان ما آشنا نباشد و حتی ممکن از سرشار از پتانسیل‌های گردشگری زیبایی نهفته باشد که دیدن آن برای هر ایرانی خالی از لطف نیست.

وی ادامه داد:یکی ار مهمترین مولفه‌هایی که در صنعت گردشگری باید به آن پرداخته شود بخش خصوصی است ؛دستگاه های اجرایی نیز موظف و مکلف هستند که زیر ساخت‌هایی را برای بخش خصوصی فراهم کنند تا بتوانند خدمات بهینه تر به مسافران ارائه کنند.

استان ما یک استان مذهبی با داشتن پشنوانه مذهبی و تاریخی قوی و سنت‌ها و آیین‌های قدمتی است که پرداختن به همه آنها مستلزم یک سری هماهنگی‌ها است که این هماهنگی‌ها در استان انجام گرفته است تا بتوانیم شاهد به ثمررساندن نتیجه این هماهنگی‌ها دراماکن خصوصی در سطح استان باشیم.

وی بااشاره به کنترل ونظارت برقیمت‌ها درتعطیلات نوروزگفت: کنترل قیمت‌ها ازشرح وظایف فرمانداران است وهمه کالا نیز باید برچسب قیمت داشته باشند وقیمت‌ها نیز باید براساس تعرفه‌های مشخص شده به فروش برسد و افزایش قیمت مغایر با آنچیزی که روی آن درج شده نباید داشته باشیم .

مازندران در انتظار مسافران نوروزی

فرزانه به ظرفیت مجتمع‌ها و هتل‌های اقامتی برای سال 98 اشاره کرد و افزود: امسال در سال 98 بی شک افزایش گردشگر را خواهیم داشت و واحدهای اقامتی ما جوابگوی خیل گردشگر نیستند بنابراین ما از تمام ظرفیت‌ها مثل خانه مسافر، مدارس ، تکایا استفاده کردیم و کمیته اسکان نیز با مدیریت اداره کل میراث فرهنگی وگردشگری تشکیل شده است ؛ با توجه به وضعیت اقتصادی و ارزی که در کشور به وجود آمده انتظار می رود میزان ورود گردشگران به استان افزایش پیدا کند یا یادآوری اینکه سال گذشته حدود یک میلیون تخت بود امسال با افزایش این تخت ها تمهیدات لازم برای اسکان مسافران اندیشده شد.

وی با بیان اینکه از گردشگری نیز به عنوان یک صنعت فرابخشی یاد می‌شود ادامه داد: با کمک استاندار و دیگر متولیان در شورای برنامه ریزی «طرح توسعه صنعت گردشگری» به تصویب رسیده است و با توجه به وضعیت ارزی که در کشور به وجود آمده ما این وضعیت را برای خودمان تهدید نمی‌دانیم آنرا تبدیل به فرصت کردیم ؛گردشگری اکنون فرصت دارد تا اقدامات خود را به نمایش بگذارد با توجه به مصوبه و شرح خدماتی که داشتیم در شورای برنامه‌ریزی حتی یک رای مخالف هم نداشتیم  بنابراین شرایط ارزی فرصت مناسب برای گردشگری است و امسال سفرهای ارزان خواهیم داشت. حتی سال 97 گردشگران زیادی درغرب استان اقامت داشتند و اشتغال پایدار برای ما ایجاد کردند بنابراین ما امیدواریم در سال جدید شرایطمان بهتر از سال گذشته باشد .

گذری بر جاذبه های گردشگری روستایی

مدیرکل میراث گردشگری در مازندران ادامه داد:در جهت احیا و عمق بخشیدن به سنت ها و باورهای مردم مازندران در تمامی شهرهای استان نوروزگاه‌ ایجاد کردیم و برای تقویت مباحث فرهنگی و معنوی استان در قالب مراسم آیینی و یادآوری واحیا سنت را در تمامی شهرها انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه استان مازندران دارای جاذبه‌های فراوان درسطح استان است و این امر ایجاب می‌کند که توزیع سفر بصورت عادلانه پرداخته شود تا مسافران ما بتوانند از این جاذبه ها لذت ببرند،گفت: بر اساس تدابیر اتخاذ شده برش شهرستانی 135 روستا از سه هزار و 200 روستای مازندران با هماهنگی استانداری مازندران انجام شد تا توزیع متوازن گردشگر در قالب بوم‌گردی و روستا گردی انجام شود.

 صدور بیش از 110 پروانه بهره برداری بوم گردی در سال 97

بوم گردی ، سهمیه ما تا پایان سال 99 ، 70 روستا بود اکنون در سال 97 بیش از 110 پروانه بهره برداری صادرکردیم و حدود 600 درخواست داریم  و این نشان می دهد که مردم و گردشگر به سمت روستاها گرایش پیدا کردند با وجود بوم گردی ظرفیت اقامت گاهای ما افزایش پیدا کرده است ضمن اینکه در روستاهای استان 870 آبندان داریم  وظرفیت آن حدود 17 هزارهکتار است و هر قطعه از آن حدود 20 هکتار است اولویت اول ما کشاورزی است سپس تفریحی ودرنهایت درحاشیه این آبندانها احداث اقامت گاهای بوم گردی است. برنامه‌های ما به سمت واحدهای اقامتی است چون ما الان در حال حاضر 57 هزار تخت داریم در صورتی که با هجوم گردشگرنیاز داریم که اماکن اقامتی استان را گسترش دهیم.

گشتی در گنجینه های تاریخی و نفیس مازندران

گشتی در گنجینه های تاریخی و نفیس مردم ، نگاهی به موزه های شگفت انگیز تاریخ طبیعی  ، گذری در بازارهای سنتی و صنایع زیبای دستی ، جاجیم بافی، نمد مالی و انواع اجناس بی شمار ، وجود کارخانه های عظیم، بنادر کشتیرانی ، و دریاچه های بی نظیر مازندران از جمله مزایای این خطه سبز و زیبا در شمال کشور است.

قرار گرفتن در نزدیکی دریا و موقعیت جغرافیایی خاص سبب شده تا مازندران شاهد آب و هوای شرجی و معتدل باشد و این آب و هوا ییلاق ها، مراتع، جنگل و دیدنی های بسیاری را به این دیار بخشیده است.

به مازندران که سفر کنی همه چیز را باهم داری، کوه، جنگل، دریا، تالاب، آبشار ، بناهای تاریخی و مذهبی و آداب و رسوم مختلف. از همه اینها هم که بگذریم، حتی اگر به صورت گذری از این استان عبور کنیم ، از غذاهای محلی و خوشمزه آن نمی توان گذشت.

زهرا شریفی

 

جنگل رسانه گردشگران و مسافران مسافران مسافران نوروزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر