کد خبر: 720153 A

معاون درمان وزارت بهداشت:

قاسم جان‌بابایی گفت:دولت به دنبال الکترونیک کردن تمام خدمات سرپایی و بستری است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، قاسم جان‌بابایی در نشست معرفی سامانه دولت سلامت الکترونیک که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بابلسر برگزار شد، با بیان اینکه نسخه الکترونیکی در بخش‌هایی از کشور از جمله بابلسر آغاز شده است،‌ به استحقاق خدمت و استحقاق هویت که با همکاری سازمان‌های بیمه سلامت و تامین اجتماعی در همه بیمارستان‌های دولتی انجام می‌شود نیز، اشاره کرد و گفت: این موضوع مورد درخواست رییس جمهوری بوده و در این طرح، هویت افراد متقاضی به خدمات در بیمارستان ها با کد ملی مشخص می شود.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بنا داریم استحقاق هویتی را در مراکز سرپایی نیز انجام دهیم (هم در مراکز سطح یک و هم در کلینیک‌های ویژه)، تاکید کرد: زیرساخت های این طرح آماده است و تا قبل از پایان سال شروع می شود و درصدد هستیم که مراکز خصوصی را نیز به این سیستم مجهز کنیم.

وی به یکی از مهمترین قسمت های استحقاق خدمت که ممکن است جای سوال نیز باشد، اشاره کرد و گفت: ممکن است خدمات به صورت القایی و یا به شکل اضافه در قالب خدمات آزمایشگاهی، سی تی اسکن و داروها ارائه شوند. 

جان‌بابایی با بیان اینکه از سال گذشته بالغ بر ۵۰۰ محصول دانشی راهنمای بالینی و استانداردهای خدمات در وزارت بهداشت تدوین شده و قواعد الکترونیک خدمات هم، در حال تدوین است، گفت: دو سوم قواعد الکترونیک آن نوشته شده است و هدف از این سرویس، تایید تکرار خدماتی بوده که پر هزینه هستند و با فاصله زمانی کم، می‌خواهد انجام شود.

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص موضوع ارتقای HIS بیمارستانی (سیستم اطلاعات بیمارستانی) نیز اظهار داشت: امیدواریم در سال ۹۸ شاهد شکوفایی خدمات الکترونیکی در بیمارستان‌ها باشیم.

وی هدف دیگر این موضوع را تبادل اسناد به صورت الکترونیکی و بدون کاغذ با بیمه‌ها برشمرد و افزود: ما به دنبال الکترونیک کردن تمام خدمات سرپایی و بستری هستیم تا همه داده‌ها در بستر امن و‌ مطمئن الکترونیک ذخیره و مورد بهره‌برداری قرار گیرند و از این طریق پرونده الکترونیک را به صورت کامل خواهیم داشت.

جان بابایی در ادامه گفت: بخشهایی از این بسته بزرگ در استان‌ های مختلف در حال انجام است و علاوه بر مازندران در پنج دانشگاه دیگر نیز، بحث نسخه‌نویسی الکترونیکی آغاز شده است.

همچنین، سیدمحمود تارا، رییس مرکز آمار و فناوری وزارت بهداشت نیز، مازندران را از استان‌های پیشرو در دولت الکترونیک سلامت وزارت بهداشت برشمرد و گفت: با توجه به دستور رییس جمهور و حمایت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، پروژه راهبردی سلامت الکترونیک کشور شامل نظام ارجاع پرونده الکترونیک سلامت، بیمه الکترونیک، نسخه نویسی و نسخه پیچی در استان مازندران تشریح و تقویت می‌شود.

در ادامه محمد شریعتی، قائم مقام معاونت بهداشت وزارت بهداشت نیز در این خصوص بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران با درک درستی از سلامت و اجرای برنامه پزشک خانواده می‌تواند بستر مناسبی برای اجرای نظام ارجاع الکترونیک باشد.

وی در پایان افزود: استفاده از سامانه پرونده الکترونیک سلامت می‌تواند سیاست‌های وزارت بهداشت را در ارائه خدمات سلامت اجرایی کرده و ضمن ارتقای کیفیت خدمات، مانع هدر رفتن منابع شود.

 

الکترونیک درمان دولت سلامت وزارت بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر