کد خبر: 717483 A

خاطره بازی ایلنا از نخستین دوره جام حذفی فوتبال ایران

تعداد معدودی از تیم های مازندرانی در تمام ادوار جام حذفی موفق شده اند به مراحل بالای این مسابقات صعود کنند،نکته مشترک تمام این تیم ها عدم حضورشان در سطح اول فوتبال ایران بود تا همیشه با نام شگفتی ساز شناخته شوند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، اواخر سال ۵۴ بود که فدراسیون فوتبال ایران تصمیم گرفت سطح لیگ های ایران را وارد بعد دیگری از فوتبال حرفه ای کند؛ تشکیل یک جام برای رویارویی تمامی تیم های سطوح مختلف فوتبال ایران با یکدیگر ! با تصمیم فدراسیون ۲۶ تیم حاضر در لیگ های دسته اول و دوم تخت جمشید (که در آن زمان بالاترین سطح لیگ های فوتبال ایران محسوب می شدند) به همراه ۶ تیم از جمله خانه جوانان ساری از سطوح پایین تر می توانستند شانس حضور در نخستین دوره جام حذفی کشور را داشته باشند.

سرانجام قرعه کشی این مسابقات در روز ۲۱ اسفند سال ۵۴ انجام شد. یکی از شروط جالب فدراسیون برای تیم های میزبان پرداخت ۶۰۰۰ هزار ریال (۶۰۰ تومان) بابت هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت به تیم میهمان بود تا تیم ها از نظر مالی به مشکل برنخورند. طبق قرعه خانه جوانان ساری که شاخص ترین بازیکنش رحیم دست نشان بود، روز جمعه ۲۷ فروردین ۵۵ باید در ورزشگاه کیائی کرمان به مصاف تیم آرشام میرفت. این دیدار برگزار شد که در پایان و در حضور ۳ هزار هوادار کرمانی خانه جوانان ۲-۰ بازی را به سود خود پایان برد و به مرحله یک هشتم نهایی صعود کرد.

ساروی ها در قرعه کشی خوش شانس بودند چراکه حریفشان یکی از همان ۶ تیمی بود که در دسته اول و دوم جام تخت جمشید حضور نداشت. نام این تیم گیو بندر پهلوی (انزلی) بود و طبق برنامه روز پنجشنبه ۶ خرداد ۵۵ در ورزشگاه تختی پذیرای نماینده مازندران بود. این دیدار که در هوای ابری و توام با باد، در حضور حدود هزار و ۵۰۰ هوادار گیلانی برگزار شد در پایان وقت های معمول و اضافه با تساوی بدون گل به اتمام رسید اما در ضربات پنالتی ساروی ها با درخشش دروازه بان دوم خود، بهمن رحمانیان، موفق شدند ۴ بر یک گیو را شکست داده و به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کنند. برای خانه جوانان حسن شجاعی، مصطفی نشاگران، ابوالقاسم علیزاده و محمدرضا فولادی در ضربات پنالتی موفق به گلزنی شدند.

سرانجام در مرحله یک چهارم نهایی این جام ماجراجویی شاگردان عزیز اصلی توسط تبریزی ها خاتمه یافت. اطلاعات زیادی در خصوص این دیدار در دست نیست اما در پایان این تراکتور سازی بود که با نتیجه ای یک طرفه موفق شد ۴-۱ خانه جوانان را شکست دهد و به مرحله نیمه نهایی صعود کند. همان تراکتور سازی دسته دومی در ادامه این جام تیم قدرتمند پاس تهران را شکست داد و در فینال مقابل ملوان بندر انزلی در دقایق پایانی شکست خورد. مطمئناً در جامی که پرسپولیس و  استقلال در همان دور نخست حذف شدند و یا تیم های دسته اولی چون پاس، تهرانجوان، بانک ملی و ... نتوانستند به فینال برسند، حضور تیم بی ادعای خانه جوانان ساری در مرحله یک چهارم نهایی یک پیروزی و دستاورد بزرگ محسوب می شد. پس از گذشت ۴۳ سال از آن روز ها تنها ۲ تیم مازندرانی توانستند این کار با ارزش خانه جوانان را تکرار کنند. نخست نوژن ساری که در دهه ۸۰ به جمع چهار تیم برتر ایران راه یافت اما در مرحله نیمه نهایی با بدشانسی در ضربات پنالتی مغلوب پرسپولیس شد. دومین تیم خونه به خونه بابل بود که فصل گذشته با حذف تمامی حریفان خود به فینال راه یافت اما در دیدار پایانی نتیجه را با یک گل به استقلال تهران واگذار کرد.


 

بازی جام حذفی رقابت شاخص فوتبال ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر