کد خبر: 702720 A

رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران خبر داد:

رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران از کاهش آمار سزارین در استان مازندران در طی چندسال اخیر خبرداد و افزود: در سال 93 آمار سزارین بیش از 70 درصد بود که این رقم حدود 10 درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری،اقدس عبادی  در سمینار آمادگی برای زایمان طبیعی که در سالن اجتماعات بهزیستی برگزار شد با بیان اینکه یکی از بسته های هفتگانه طرح تحول سلامت فرهنگ سازی و بسترسازی برای زایمان ایمن است، اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته زایمان سزارین به درخواست مادر درصد کمی را تشکیل می دهد و بیشتر زایمان ها به صورت طبیعی است.

وی افزود: کشورهای توسعه یافته برای ترویج زایمان طبیعی فرهنگ سازی در دستور کار خود قرار داده اند و مادر از مزایای زایمان طبیعی برای خود و فرزندش آگاهی دارد بنابراین در این کشورها درصد بالایی از زایمان ها طبیعی است.

رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: سزارین دوم و سوم می تواند مادر را تهدید و هزینه های زیادی را به اقتصاد کشور وارد کند و این امر موجب شده تا کشورهای توسعه یافته به سمت ترویج زایمان طبیعی حرکت کنند.

این متخصص زایمان با بیان اینکه ترویج زایمان طبیعی یکی از اولویت های وزارت بهداشت است، خاطرنشان کرد: در این راستا جلسات بازآموزی و آموزش همگانی برای مادران باردار و بانوان سنین بارداری در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی مازندران قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در این سمینار یک روزه زایمان طبیعی،بانوان شاغل در ادارات شهرستان ساری شرکت کردند، گفت: هدف ما کاهش سزارین به 40 درصد می باشد که در این راستا کلاس های آموزشی برای مادران باردار برگزار می شود.

عبادی از کاهش آمار سزارین در استان مازندران در طی چندسال اخیر خبرداد و افزود: در سال 93 آمار سزارین بیش از 70 درصد بود که این رقم حدود 10 درصد کاهش پیدا کرده است.

 

استان مازندران اقتصاد کشور دانشگاه علوم پزشکی سزارین معاونت درمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر