کد خبر: 701633 A

رئیس ستاد معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی:

رئیس ستاد معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: هرچند این مساله در خاک های شمال کشور زیاد وجود ندارد اما باید بیش از گذشته به حراست و حفاظت از خاک اهمیت دهیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری،علیرضا پرستار در همایش بزرگذاشت روز جهانی خاک که امروز در سالن همایش جهاد کشاورزی مازندران برگزارشد،اظهار داشت: جای خالی بحث حفاظت از خاک در کشور به چشم می خورد، این امری حیاتی است زیرا حفظ خاک سبب افزایش تولیدات غذایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه شعار امسال روز جهانی خاک" حفاظت از زمین با مراقبت از خاک آغاز می شود و به جای آلوده کردن خاک در جهت رفع آلودگی بکوشیم" افزود: در رابطه با آب به دلیل تجدیدپذیری سالانه آن مشکلات کمتری داریم اما تشکیل هر سانت خاک سال ها طول می کشد و این حکایت از اهمیت حراست از این گوهر ازرشمند دارد.

رئیس ستاد معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه عمده خاک کشور که قابلیت کشت دارند دارای مواد آلی کمتر از 1درصد هستند، گفت: هرچند این مساله در خاک های شمال کشور زیاد وجود ندارد اما باید بیش از گذشته به حراست و حفاظت از خاک اهمیت دهیم.

پرستار با اشاره به اینکه ایران در دو تا سه سال اخیر در مجمع جهانی خاک که زیر نظر فائو برگزار می شود فعال شد، گفت: طی آن مسائل آموزشی  پایه ای خاک، ایجاد بانک اطلاعاتی و تحقیقاتی با همکاری فائو در دستور کار وزارت جهادکشاورزی قرار گرفت.

وی بیان کرد: ایجاد قانون حفاطت از خاک که از سال 88 آغاز شده و در دولت 12 به نتیجه رسید از مهم ترین عملکردهای معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی است.

رئیس ستاد معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: این قانون در مجلس به تصویب رسیده و به شورای نگهبان ارسال شده است که پس از رفع مشکلات جزئی به تصویب خواهد رسید.

وی افزود:تدوین شاخص های فنی پایه ای خاک نیز به وسیله معاونت آب و خاک انجام شده بعلاوه طرح پایش خاک نیز از سال 88-89 شروع شده است.

پرستار با اشاره به اینکه اصلاح ساختار سازمانی خاک در حال انجام است،یادآورشد: در برنامه 6 توسعه در ماده 38سالانه 500هکتار و در مجموع 2.5میلیون هکتار خاک مورد حفاظت،اصلاح و بهبود قرار خواهد گرفت و پیگیر ردیف اعتباری آن هستیم.

 

خاک زمین سالن همایش مشکلات وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر