کد خبر: 696554 A

در همایش یک روزه ترویج زایمان طبیعی در ساری عنوان شد:

کارشناس ارشد مامایی گفت: مرگ و میر نوزاد در سزارین سه برابر زایمان طبیعی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری،اختر حافظیان امروز در همایش  یک روزه ترویج زایمان طبیعی در ساری با اشاره به ترویج زایمان طبیعی اظهار داشت: هدف اصلی سوق دادن مادران جامعه به سوی زایمان طبیعی است.

وی افزود: در این همایش با بهره گیری از حضور ماماها و مادران باردار مراحل زایمان طبیعی اطلاع رسانی می شود و اینکه نتایج و عواقب سزارین را اطلاع رسانی کرده و جامعه را با پیامدهای منفی آن آشنا کنیم.

کارشناس ارشد مامایی توضیح داد: روند زایمان یک روند طبیعی است و ما با آموزش می توانیم زایمان بدون درد را برای مادران باردار رقم بزنیم .

وی افزود: در حال حاضر شیوه زندگی مادران باردار خیلی تغییر کرده و مادام استراحت داشته و موجب افزایش وزن هم می شود چنین روندی  باعث می شود تا لگن خوب و نرم نداشته باشند تا در زمان زایمان کمک به زنان باردار باشد و این امر به مرور زمان زایمان را سخت تر کرده است.

وی با بیان اینکه امروزه به دلایل مختلف از قبیل عدم آگاهی و نگرش منفی زنان به زایمان طبیعی سبب می شود تا به سمت سزارین گرایش پیدا کنند ادامه داد: سزارین یک جراحی خیلی وسیع و پر عوارض است و متاسفانه کشور ما جز اولین کشورهایی است که سزارین در آن به وفور انجام می شود .

حافظیان گفت: زایمان یک امر طبیعی است، اما با این وجود در تمام خانم های باردار روند زایمان یکسان نمی باشد، چرا که عوامل متعددی از جمله عوامل ذاتی و اکتسابی مانند برخی از بیماریها می تواند سیر حاملگی را تغییر داده و باعث شوند زایمان به صورت غیرطبیعی انجام شود.

وی افزود:خوشبختانه با مراقبتهای دوران بارداری می توان بسیاری از موارد خطرناک برای مادر و جنین را تشخیص داد و به موقع برای حفظ سلامت مادر و جنین اقدام نمود.

حافظیان با بیان اینکه تنها درصد محدودی از زایمان ها منجر به زایمان غیرطبیعی می شوند و اکثر خانمها می توانند یک زایمان طبیعی داشته باشند تصریح کرد: عدم ناآگاهی مادران از عوارض سزارین موجب می شود تا سزارین را برای زایمان انتخاب کنند.

وی افزود: برخی از زنان باردار نیز از فعالیت هایی که بایستی دوره بارداری انجام دهند اطلاع ندارند تا زمان زایمان کمک حالشان باشد و بتوانند زایمان راحتی داشته باشند و وقتی گفته می شود بدون درد اینطور نیست اصلا درد نداشته باشند بلکه درد کمتری داشته باشند.

حافظیان با اعلام اینکه مادران باردار در هشت دوره از کلاس های آموزشی برخوردار می شوند، ادامه داد: در این کلاس ها آمادگی مراقبت های دوران بارداری،  تغذیه صحیح و چگونگی کنترل شرایط روحی در دوران بارداری ،روند زایمان طبیعی و تکنیک های آن برای انجام زایمان راحت آموزش داده می شود.

وی مراقبت حین بارداری و بعد زایمان و همچنین مراقبت از نوزادان از دیگر آموزش هایی است که در این کلاس ها به مادران باردار ارائه می شود.

حافظیان بیان کرد: در این کلاس ها سوال های زیادی از سوی مادران باردار مطرح می شود که باید پاسخگوباشیم، شاید همین زنان بارها و بارها هزینه یک پزشک متخصص را پرداخت کنند نوبت هم بنشینند تا پاسخ یک سوالشان را از پزشک متخصص خود دریافت کنند این در حالیست در این کلاس ها به همه سوالات با صبر و حوصله پاسخ داده می شود.

وی برگزاری این کلاس ها را در افزایش آگاهی مادران بسیار موثر دانست و گفت:  اینکه بداند چگونه زمان بارداری خود را کنترل کند تا درد کمتری داشته باشد.

کارشناس ارشد مامایی با بیان اینکه هنوز برخی از مادران ما مطلع نیستند این کلاس ها برگزار می شود وشرکت در این کلاس ها چه اهمیتی دارد  افزود: معمولا مامایی هایی که در زمره پزشک خانواده قرار دارند  موظف به اطلاع رسانی این کلاس ها هستند یا خود متخصصان زنان زایمان که مادران باردار به آنان مراجعه می کنند .

وی همچنین بیان کرد: در مواقعی برگزاری و آموزش این کلاس ها از سوی پزشکان اطلاع رسانی می شود اما مادران تنبلی کرده با وجود اطلاع از کلاس ها اماحضورپیدا نمی کنند؛ شاید هم خیلی از اهمیت این کلاس ها مطلع نیستند.

مدرس کلاس های آموزشی زنان باردار افزود: ورزش هایی برای نرم شدن و انعطاف پذیری لگن مادر در این کلاس ها انجام می شودتا بتواند زایمان طبیعی انجام دهد.

وی گفت: زایمان طبیعی خوش به تنهایی درد دارد با خشکی مفاصل درد هم افزون می شود ،با آموزش ورزش به مادران یاد می دهیم که زایمان خوبی داشته باشند.

حافظیان افزود: بیش از 80 درصد زنان بارداری که در این کلاس ها شرکت می کنند از ترسشان کاسته می شود و بیش از 90 درصد نیز منجر به زایمان طبیعی می شود.

وی به اعلام رضایتمندی مادران از نحوه تشکیل و آموزش کلاس ها اشاره و اعلام کرد: مرگ میر نوزاد در سزارین سه برابر زایمان طبیعی است.

حافظیان گفت: با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت با هدف ارتقای سلامت مادر و کودک، کاهش عوارض ناشی از سزارین و  فواید زایمان طبیعی برای مادران، اکنون زایمان ها بیشتر طبیعی شده است.

 

زایمان سزارین مرگ نوزاد ساری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر