کد خبر: 543131 A

معاون توانبخشی بهزیستی مازندران خبرداد:

معاون توانبخشی بهزیستی مازندران گفت: حال حاضر تعداد پنج هزار و 740 ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش اداره بهزیستی مازندران هستند .

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری؛ عبدالرضا قلندری در مراسم گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان در سالن اجتماعات بهزیستی مازندران با تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع)،اظهار داشت:  در حال حاضر تعداد پنج هزار و 740 ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش اداره بهزیستی مازندران هستند .

وی افزود:بیش از 38 هزار نوزاد سال گذشته تحت پوشش طرح غربالگری شنوایی با همکاری بهزیستی مازندران  قرار گرفتند که از این تعداد 87 نوزاد دچار اختلالات شنوایی بودند که تحت درمان قرار گرفتند.

معاون توانبخشی بهزیستی مازندران گفت: با شناسایی به موقع نوزاد ناشنوا و کم شنوا و مداخلات زود هنگام می توان از بروز دیگر اختلالات در آنها پیشگیری شود.

وی به مشکلات ناشنوایان و عدم ارتباط موثر این افراد در جامعه اشاره کرد و افزود:لازم است برای ارتباط موثر با این قشر از جامعه هدف هر دستگاه اجرایی کارشناسی با زبان اشاره در نهاد خود داشته باشد.

قلندری با بیان اینکه معلولان از جمله ناشنوایان جزیی از افراد این جامعه هستند به فراهم کردن بستری مناسب برای حضور این افراد در جامعه تاکید کرد.

وی با اشاره به نیاز قشر معلول در جامعه گفت: بستر جامعه نباید طوری طراحی شود که فقط 90 درصد افراد از آن استفاده کنند و 10 درصد دیگر که همان جامعه معلولان هستند از امکانات آن بی بهره باشند.

قلندری افزود:مسئولان بایستی فضا را برای استفاده تمام آحاد جامعه طراحی کنند گاهی دیده می شود ساختمانها بطوری ساخته می شود که افراد معلول نمی توانند از آن استفاده کنند.

معاون توانبخشی بهزیستی مازندران به خدمات بهزیستی به جامعه ناشنوایان اشاره کرد و گفت:سال گذشته 250 ناشنوا از کاشت حلزون بهره مند شدند.

و ی گفتار درمانی ، تربیت شنوایی ، استفاده از  سمعک و باتری آن ، کمک هزینه کاشت حلزون ، به مددجویانی که نیاز به کاشت حلزون دارند ، تامین هزینه های گفتار درمانی را از خدمات این نهاد اجتماعی عنوان کرد .

قلندری ایجاد فرصت برابر را برای افراد جامعه امری لازم دانست وگفت:اگر نگاه جامعه به توانمندسازی تمام افراد معطوف شود به طور حتم آن جامعه پویا و شاداب خواهد بود.

 

استان مازندران بهزیستی پوشش جامعه معلولان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر