کد خبر: 377049 A

معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات ترک اعتیاد کشور :

معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات ترک اعتیاد کشور، گفت : ترک اعتیاد صرفا با دور کردن مواد از دسترس معتاد امکان پذیر نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از ساری ؛آذرخش مکری، در حاشیه سمینار 3 روزه  مداخلات روانشناختی در وابستگی به مواد محرک در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه  سابقه مصرف مواد محرک زا، و آمفتامین ها  در ایران به 10 الی 15 سال می رسد ، اظهار داشت: این مواد بر خلاف آنچه که تصور می شود، سبب اعتیاد شدید  شده و مشکل آفرین است.
وی افزود:  درمان این نوع از اعتیاد روش های خاص و پیچیده ای را می طلبد که  این سمینار سه روزه هم ، که با مشارکت انجمن صنفی درمانگران اعتیاد استان مازندارن، علوم پزشکی  و نظام پزشکی استان  ، برگزار شده است برای تبیین راهکارها و هم افزایی  بیشتر در این زمینه است.
معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد کشور ، به شیشه به عنوان یک ماده محرک و عوارض خطرناک مخدر نام برد وگفت: این مواد مخدر  فرآیند آغاز اعتیاداست و پس از مدتی مصرف کننده شیشه تبدیل به یک معتاد تمام عیار می شود.
استادیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی  تهران، با بیان اینکه اصولا اعتیاد ها ریشه مشترک دارند ، گفت:  در سیاست درمان اعتیاد  در چند کشور و  نیز ایران ، بر این امر استوار است که فرد معتاد به عنوان یک بیمار دیده شود.
مکری، با بیان اینکه درمان  بیماری اعتیاد  با دیگر بیماری ها، چون گلودرد و یک بیماری عفونی که با مصرف قرص و بدون فعالیتی از سوی بیمار بهبود می یابد،  متفاوت است، ادامه داد:درمان اعتیاد را بیشتر شبیه به آموختن زبان خارجه و موسیقی  است  بنابراین نقش بیمار در فرآیند درمان ، با تلاش مستمر و پیگیری دراز مدت او به نتیجه می رسد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران،  گفت: متاسفانه این ذهنیت در درمان اعتیاد جا افتاده که بیماران منفعلانه منتظر دارو هستند تا آن را بخورند و خوب شوند.
مکری، افزود: کلیه پروسه درمان اعتیاد به مواد محرک  به دریافت نسخه-  مصرف متادون – درمان و بهبودی خلاصه شده است که این فرآیند ، بدون تلاش و خواستن فرد معتاد به نتیجه  مطلوب  نخواهد رسید.
وی، مصرف متادون در  بیماری اعتیاد و پروسه درمان را ، یک فرصت دانست و عنوان کرد: در این فرصت، بیمار باید مهارت زندگی را یاد بگیرد و به کار و اشتغال برگردد و تلاش کند همه آن چیزی را که از دست داده دوباره باز یابد.
مکرمی برخوردار نبودن دوره های آموزشی از کیفیت لازم، کم تعداد بودن دوره های آموزشی به خصوص برای خانواده ها را مهم ترین معضل آموزش ترک اعتیاد در کشور عنوان کرد.
معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات ترک اعتیاد کشور، با بیان اینکه روش های درمان نگه دارنده متادون جزء شایع تری روش های ترک اعتیاد است ، گفت:  صرف دور نگه داشتن معتاد از مواد و مصرف متادون ، منجر به بهبودی نمی شود ، بلکه فرصتی فراهم می کند که به کمک  خودش ، خانواده و اطرافیان به بهبودی برسد.
مکری درک  درست خانواده از اعتیاد  را بسیار ضروری دانست  و افزود:  مواد مخدر تنها پناهگاه معتادان  است  به همین دلیل در مراکز درمانی و کلینیک های ترک اعتیاد  هم باید آموزش های  روان درمانی توسعه یابد.
وی با بیان اینکه باید از لحاظ روان شناختی معتاد را از مضرات مواد مخدر آگاه کنیم تا با میل فردی بتواند به مرحله ترک پا بگذارد، ادامه داد:اگر معتاد به لحاظ رفتاری تمایلی به ترک اعتیاد نداشته باشد ، حتی با دادن قرص های متادون نیز نمی توان از روی آوری مجدد فرد به مواد جلوگیری کرد.
معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات ترک اعتیاد کشور با بیان اینکه ترک اعتیاد در کشور مستلزم به دوره های آموزشی زیادی برای خانواده ها و افراد در معرض خطر است، گفت: با افزایش این دوره ها  نتایج خوبی در کشور در این خصوص حاصل خواهد شد.
مکری، گفت: سیستمی که وظیفه درمان معتادین را بر عهده می گیرد، نمی تواند تنها به ویزیت ساده بسنده کند، بلکه باید با حل مشکلات روانی، تشویق بیماران، بازتوانی و...او را به الگوی درمان  مطلوب نزدیک کند.
وی، بر ضرورت تکمیل نظام درمان اعتیاد متشکل از بخش های روانپزشکی، مددکاری، درمانگر، آموزش های سنگین خانواده ها و مهارت آموزی  تاکید کرد واظهار داشت: کلینیک های درمانی نباید ساده باشد بلکه نیروهای مجرب و با دانش و مهارت کافی لازم است در پروسه درمان برای پویا نمودن معتاد پای کار باشند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره زمان ترک مصرف متادون توسط  یک  معتاد در حال درمان ، گفت: زمان مصرف متادون فرصتی است که  فرد معتاد باید کم کم به جامعه بر گردد و اعتبار اجتماعی خود را بازیابد، یعنی، مجموعه ای از سلامت روان و انگیزه یک شهروند معمولی را به دست آورد که در صورت بازتوانی و با رسیدن به جایگاه اولیه خود ، می تواند ، مصرف متادون را  قطع کند.
مکری افزود: علاقه به زندگی، احساس  شادابی، دلبستگی به خانواده، مسئولیت پذیری، هدفمندی ، خویشتن داری، انگیزه به زندگی و .. از  نشانه های موفقیت  درمان فرد معتاد ،است.
معاون آموزشی مرکز مطالعات اعتیاد کشور حرکت داوطلبانه را گام اول در ترک اعتیاد پایدار دانست و گفت : ترک اعتیاد صرفا با دور کردن مواد از دسترس معتاد امکان پذیر نخواهد بود.

 

اعتیاد ترک اعتیاد درمان معاون معتاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر