کد خبر: 255686 A

فرماندار ساری درجلسه ساماندهی و مدیریت سواحل طرح سالمسازی دریا:

تنها با شناخت مشکلات اساسی مبتلا به سواحل و برنامه ریزی بر اساس منطق آمایش سرزمین و اصول توسعه پایدار می توان بر مشکلات مناطق ساحلی فائق آمد

فرماندار مرکز استان گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه با نظارت مستمر و اقدام بموقع مسوولان نهادهای مرتبط در برخورد با متلخفان، قابل کنترل است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ساری، فرماندار مرکز استان در جلسه ساماندهی و مدیریت سواحل طرح سالمسازی دریا با تاکید براینکه برای برون رفت از چالش‌هائی که در حال حاضر بر مناطق ساحلی سایه انداخته است نیازمند برنامه‌ریزی بین‌رشته‌ای و فرابخشی است، اظهار نمود: در مدیریت یکپارچه و با نظارت و بازرسی نواقص و نیازمندی شهرستان و طرح ساماندهی سواحل دریا جمع آوری گردد تا در جلسه مشترک با مسوولان تصمیم گیری شود.

رییس ستاد ساماندهی سواحل شهرستان ساری افزود: تنها با شناخت مشکلات اساسی مبتلا به سواحل و برنامه‌ریزی براساس منطق آمایش سرزمین و اصول توسعه پایدار می‌توان بر مشکلات مناطق ساحلی فائق آمد.

وی با بیان اینکه منطقه ساحلی یک سیستم پویا و چندوجهی است و در ارائه خدمات رفاهی و تفریحی بایدشناخت بر فرآیندهای فیزیکی، بوم‌شناختی، اجتماعی و اقتصادی که بر یکدیگر تأثیر متقابل دارند، اقدامات صورت گیرد، خاطر نشان کرد: مدیریت ناحیه ساحلی باید این فرآیندها را مدنظر قرار دهد و بین کارگزاران مختلف هماهنگی ایجاد کند.

جواد واحدی با اشاره به اینکه متاسفانه بیشترین ساخت و سازهای غیرمجاز در سواحل این استان مربوط به سال های گذشته است ادامه داد: آنچه که امروز باید به جدیت نظارت و پیگیری شود جلوگیری از ادامه ساخت و ساز ها و اجرای جدی قوانین و مقررات موجود در این زمینه می باشد.
ریس ستاد ساماندهی سواحل دریا و فرماندار مرکز استان اظهار داشت: طرح آزاد سازی حریم ۶۰ متری دریا به منظور بهره برداری عموم مردم از مواهب دریا تصویب شده است و اقدامات لازم نیز صورت گرفته است اما تخریب بعضی ازتاسیسات خسارت ارزش ریالی بالایی را در برخواهد داشت که ازنظر اقتصادی به صرفه نخواهد بود و لازم است در این راستا مدیریتی صورت گیرد تا از خدمات تاسیسات بخصوص بخش دولتی همه بهره مندگردند.

وی افزود: در سواحل باید طرح مطالعاتی صورت گیرد تا طرح توجیهی، فنی و اجرایی قابل اجرا گردد تا آثار زیست محیطی و تخریبی بر روی سواحل نداشته باشد.
وی، بیشترین ساخت و سازهای غیرمجاز در نوار ساحلی خزر در مازندران را به ترتیب مربوط به نهادهای دولتی، نظامی و بخش خصوصی دانست و افزود: نوع کاربری اغلب این سازه ها در بخش های فرهنگی، تفریحی، توریستی، ورزشی، آموزشی و صیادی بوده است.
فرماندار مرکز استان گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه با نظارت مستمر و اقدام بموقع مسوولان نهادهای مرتبط در برخورد با متلخفان، قابل کنترل است.

وی در ادامه افزود: اقدامات فرهنگی و اجتماعی در راستای صیانت از حقوق و امنیت اجتماعی، ایجاد تاسیسات زیربنایی برای رفاه گردشگران ساحلی، ارائه خدمات مطلوب و تامین امنیت جانی و حفظ سلامت عمومی از مهمترین برنامه هایی است که در این ساماندهی باید به آن توجه شده است.

فرماندار شهرستان ساری شناخت دقیق چالش ها و فرصت های گردشگری ساحلی و استفاده بهینه از نوار ساحلی را مورد تاکیدقرار داد و گفت: دریا و ساحل آن به عنوان یک ظرفیت بالقوه در توسعه شهرستان بشمار میرود و لازم است برای مدیریت واحد و ساماندهی های اصولی، اطلاعات لازم از موقعیت های اجتماعی، اقتصادی، جفرافیایی، سیاسی، و.. تهیه گردد.

وی گفت: برخورداری از سواحل را مختص پلاژها و ویلاها نیست و باید با ایجاد امکانات و تفریحات دریایی بر زیبایی در یا افزود و این امر نیز باید با نظارت سازمان بنادر و دریایی صورت گیرد.

واحدی با اشاره به اینکه ساخت و ساز در حریم ۶۰ متر سواحل دریا ممنوعیت قانونی دارد، افزود: با مجوز صادره مراجعه ذیصلاح قانونی در راستای بهره برداری بیشتر از سواحل برای عموم، طی فرایندی بدون اینکه حریم راه ساحلی مسدود گردد سازه های سبک قابل حمل و نقل در مناطق مشخص شده، مستقر گردد.

وی از دست اندر کاران و اعضای ستاد خواست تا با اعلام نیازها و ظرفیت های موجود ساحل، از هم اکنون در اندیشه ساماندهی ساحل و نیازسنجی ها بر آیند تا در مدت باقیمانده تا زمان استفاده از ساحل، بتوانیم برنامه ریزی های بهتری داشته باشیم.

واحدی ادامه داد: با اقدامات موثری که در تابستان امسال در راستای ساماندهی سواحل استان و کنترل میزان غریق و همچنین افزایش نسبی امکانات در راستای جلب رضایت عمومی و حفظ امنیت اجتماعی انجام شده، تلاش می شود تا با تجربیات بدست آمده زمینه های خدمات بهتر به گردشگران نیز در سال جدید فراهم شود.

فرماندار ساری با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده برای نوروز ۹۴ اظهار کرد: شهرداران و بخشداران از نظر نظافت زباله، نخاله، گلکاری، زیباسازی، رنگ‌آمیزی جداول در اولویت کار خود قرار دهند.

وی ساماندهی محل اسکان و طرح‌های سالم‌سازی، هتل‌، مسافر خانه و… را ضرورت خواند و تصریح کرد: باید تلاش کنیم فضای بسیار آرام و مفرحی برای مسافرانی که به شهرمان سفر می‌کنند فراهم شود تا اوقات و فراغت خوب و خاطرات خوش برای آنها رقم بخورد.
شهرستان ساری بعنوان مرکز استان ۳۶ کیلومتر نوار ساحلی را داراست.

اجتماعی و اقتصادی بخش خصوصی توسعه پایدار حقوق حمل و نقل زیبایی ساخت و ساز قوانین و مقررات مشکلات نوروز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر