سرخط خبرها:
کد خبر: 200945 A

رئیس مرکز بهداشت استان مازندران خبر داد:

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اجرای برنامه جامع «پیوند خدمات سلامت باروری و کنترل HIV / AIDS» در مازندران را به همراه ۱۶ دانشگاه دیگر در کشور اعلام کرد.

محسن اعرابی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اجرای برنامه جامع «پیوند خدمات سلامت باروری و کنترل HIV / AIDS» در مازندران را به همراه ۱۶ دانشگاه دیگر در کشور اعلام کرد.
به گزارش ایلنا، رییس مرکز بهداشت استان مازندران گفت بنابر پیش‌بینی‌های علمی انجام شده تهدید وقوع موج سوم همه‌گیری HIV / AIDS در کشور مطرح است و این موضوع بطور جدی در برنامه‌های کشوری کنترل ایدز مورد توجه قرار گرفته است چرا که در شرایط فعلی با توجه به شیوع مصرف مواد محرک و روان‌گردان صنعتی توجه ویژه به موضوع ضروری‌تر شده است.

وی افزود: این همه‌گیری از طریق افزایش ابتلای موارد جدید زنان بویژه از طریق همسران آنها که قبلا از راه اعتیاد یا داشتن رفتارهای پرخطر آلوده شده‌اند منجر به افزایش احتمال بارداری و تولد نوزادان آلوده به بیماری می‌گردد. بر همین اساس برای کاهش خطر انتقال HIV / AIDS از مادر مبتلا به نوزاد و با هدف کاهش خطر وقوع موج سوم همه‌گیری در کشور، مرکز مدیریت بیماریهای واگیر و دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اجرای برنامه جامع «پیوند خدمات سلامت باروری و کنترل HIV / AIDS» اقدام به اجرای فاز اول برنامه در استان مازندران به همراه ۱۶دانشگاه دیگر در کشور نموده است.

رئیس مرکز بهداشت استان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مازندران این طرح در ۱۰ مرکز بهداشتی درمانی واقع در کانون‌های پرخطر رفتاری و ۳ بیمارستان دولتی دارای زایشگاه و مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری در ۳ شهرستان ساری، آمل و تنکابن از شهریور ماه سال ۹۳ آغاز گردیده است، گفت: آموزش‌های تئوری و عملی لازم به کارشناسان مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانها در رابطه با روند انجام طرح در ۴ فاز پیش‌بارداری، بارداری، حین زایمان و پس از زایمان داده شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: در اجرای این طرح برای کلیه مراجعین به این مراکز و زایشگاه‌ها پس از ارائه آموزشهای اولیه و با استفاده از کیت تشخیص سریع آلودگی HIV شناسایی افراد آلوده انجام شده و لوازم کاهش آسیب در اختیار گروه‌های پرخطر و در معرض خطر قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد در سال ۱۳۹۲ تعداد ۴ نوزاد در استان از مادران آلوده به HIV / AIDS بدنیا آمدند که نسبت به ۱ مورد در سال ۱۳۹۱ افزایش داشته است و ابراز امیدواری کرد با توجه به برنامه‌های کشوری مبنی بر گسترش اجرای این برنامه در سطح کلیه مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانها شاهد کاهش بروز چنین مواردی در سطح استان و کشور و ارتقای هرچه بیشتر سلامت مردم باشیم.

استان مازندران اعتیاد بیمارستان تولد دانشگاه علوم پزشکی زایمان سلامت مراکز مشاوره نوزاد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر