کد خبر: 1099051 A

ایلنا گزارش می دهد:

ورود ویروس جدید کرونا از مرزهای شرقی و جنوبی به کشور در دو تا سه هفته اخیر، باعث شده که هم‌اینک ۶۳ شهرستان در وضعیت قرمز (بحرانی) شیوع کرونا قرار گیرند که از این تعداد حدود ۵۰ شهرستان در حوزه جنوب و جنوب شرق هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ورود ویروس جدید کرونا از مرزهای شرقی و جنوبی به کشور در دو تا سه هفته اخیر، باعث شده که هم‌اینک ۶۳ شهرستان در وضعیت قرمز (بحرانی) شیوع کرونا قرار گیرند که از این تعداد حدود ۵۰ شهرستان در حوزه جنوب و جنوب شرق هستند.

نوع جدید ویروس کرونا به نام دلتای هندی در استان‌های مختلف گسترش‌یافته و آن‌گونه از سوی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام‌شده، قدرت سرایت این ویروس بیشتر است و بیشتر جوانان را درگیر می‌کند.

گسترش مناطق قرمز کرونا از جنوب به مرکز و شمال کشور و افزایش روند بستری بیماران مبتلابه کووید ۱۹، استان‌های مختلف را با مشکلاتی مواجه کرده و باعث تشدید محدودیت‌ها در بسیاری از نقاط شده است.

در تازه‌ترین به‌روزرسانی نرم‌افزار ماسک وزارت بهداشت، چهار شهرستان مازندران در وضعیت قرمز، ۱۰ شهرستان استان در وضعیت نارنجی و ۸ شهرستان در وضعیت زرد قرار گرفتند. بر اساس اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران در ۲۴ ساعت گذشته 564 مورد جدید کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران بستری هستند.

به گفته سید عباس موسوی، دبیر ستاد مقابله با کرونای مازندران در همین مدت تعداد ۱۲۹ نفر از افراد مشکوک بستری‌شده، از بیمارستان‌ها مرخص شدند و تکمیل روند درمانی خود را در منزل ادامه خواهند داد و حال جسمانی ۱۱۶ نفر وخیم گزارش‌شده است و با علائم تنفسی حاد در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نظر هستند.

طبق آخرین ارزیابی سامانه ماسک قائم‌شهر، آمل، محمودآباد و چالوس در وضعیت قرمز و شهرستان‌های ساری، بهشهر، نکا، سوادکوه ، سوادکوه شمالی، بابلسر، بابل، نور، تنکابن و رامسر در وضعیت نارنجی قرار دارند.همچنین شهرستان‌های گلوگاه، میاندورود، جویبار، سیمرغ، فریدون‌کنار، نوشهر، عباس‌آباد و کلاردشت در وضعیت زرد قرار دارند.

قرار گرفتن این شهرها در رنگ‌بندی کرونایی نشان از تاخت‌وتاز کرونا دارد که می‌تواند ناشی از بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد.

بررسی روند افزایشی آمار بستری‌ها نشان می‌دهد که مازندران با شتاب در مسیر سرازیری شیوع کرونا درحرکت است چون کل بستری‌ها که روز ۳۱ خردادماه به ۲۹۵ نفر و کمترین میزان کاهش‌یافته بود ، در روز دوازدهم تیرماه به 564نفر افزایش یافت.

قرار گرفتن مازندران درشیب تند کرونایی در حالی است که پیش‌ازاین مسئولان بهداشت و درمان استان نسبت به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی ازجمله استفاده نکردن از ماسک و بی‌توجهی به فاصله فیزیکی در تعاملات اجتماعی هشدار داده بودند.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به‌طوری‌که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره‌های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن‌درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی ازجمله علائم بیماری کووید ۱۹ است و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا و هند که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ‌ومیر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

 

انتهای پیام/
چین رئیس دانشگاه علوم پزشکی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ویروس ساری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر