کد خبر: 1094522 A

استاندار مازندران:

استاندار مازندران گفت: تداوم توجه به زیرساخت‌های آبی استان با توجه به محوریت کشاورزی در اقتصاد استان نیازمند سازوکار مالی قوی و برنامه‌ریزی عملیاتی و نظارت مستمر است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، احمد حسین زادگان روز چهارشنبه در مراسم افتتاح سد لاستیکی فرح‌آباد ساری که با حضور ویدیوکنفرانسی وزیر نیرو برگزار شد، افزود: تکمیل و بهره‌برداری از سد گلورد، آغاز ساخت سد زارم رود، بهره‌برداری از سه سد لاستیکی و اجرای طرح‌های شبکه آبیاری پائین‌دست سدها بخشی از عملکرد قابل‌توجه دولت تدبیر و امید طی چند سال اخیر برای حل مشکل کم‌آبی مازندران بوده است.

وی همچنین با اعلام این‌که یک سد لاستیکی دیگر هم با تأمین و تزریق اعتبار موردنیاز در آستانه تکمیل قرار دارد که تا پایان فعالیت دولت دوازدهم افتتاح می‌شود، گفت: در هشت‌ساله فعالیت دولت تدبیر و امید به لایروبی، نوسازی و اصلاح آب‌بندان های استان هم توجه ویژه انجام شد.

استاندار مازندران بر ضرورت ادامه توجه وزارت نیرو به بهسازی آب‌بندان‌های مازندران تأکید کرد و افزود: با بهسازی و نوسازی آب‌بندانهای مازندران با ظرفیت حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب، تأمین آب کشاورزی استان به‌اندازه سدهای موجود استان افزایش می‌یابد‌.

آب‌بندان ها به‌عنوان سازه‌های سنتی، نقش زیادی در کشاورزی مازندران دارند. این استان طبق آمار رسمی حدود ۸70 قطعه آب‌بندان دارد که ظرفیت کنونی ذخیره‌سازی آن‌ها حدود ۳۷۰ میلیون مترمکعب است.

استاندار مازندران بابیان اینکه مازندران به لحاظ تاریخی درزمینه جمع‌آوری آب‌های سطحی مورد بی‌مهری قرار گرفت، گفت: خوشبختانه طی هشت سال اخیر علاوه بر تکمیل و بهره‌برداری از سدهای در دست‌ساخت و آغاز ساخت سد جدید، مطالعات حوزه جدید سدسازی در استان هم رونق خوبی گرفته است که باید تداوم بیابد.

وی یکی از اقدامات لازم برای تداوم رفع مشکل کم‌آبی استان را تکمیل سد هراز برشمرد و تأکید کرد: تکمیل سد هراز در کنار انتقال آب از غرب به شرق، مشکل کمبود آب و بحران ناشی از خشک‌سالی در مازندران را به‌صورت ریشه‌ای حل می‌کند.

حسین زادگان تداوم توجه به زیرساخت‌های آبی استان را با توجه به محوریت کشاورزی در اقتصاد استان نیازمند سازوکار مالی قوی و برنامه‌ریزی عملیاتی و نظارت مستمر دانست و گفت: یکی از اقدامات خوبی که وزارت نیرو در دولت دوازدهم انجام داد برگزاری پوش افتتاح طرح‌های آب و برق در کشور به‌صورت هفتگی بوده است که امیدواری زیادی را برای مردم به ارمغان می‌آورد و مازندران نیز از این فرصت بهره زیادی برده است.

وی افزود: ازآنجایی‌که قالب اقتصاد مازندران کشاورزی است و برنج به‌عنوان محصول آب‌بر، نقش محوری در درآمد مردم دارد، طرح جمع‌آوری و مهار آب‌های سطحی برای استان بسیار مهم و ضروری است.

استاندار مازندران بابت تهیه طرح سازگاری استان باکم آبی و مدیریت مصرف در دولت دوازدهم از وزیر نیرو قدردانی کرد و گفت: به‌هرحال باید بپذیریم که کم مهری و بی‌مهری زیادی در ایجاد زیرساخت‌های مهار آب سطحی استان طی سال‌های دور شده است و به همین دلیل هم باوجود پرباران بودن استان، همچنان در ایام تابستان شاهد ایجاد مشکل در تأمین آب کشاورزی و شرب هستیم.

وی افزود: در حال حاضر مهم‌ترین مشکل مازندران این است که در غرب شاهد فراوانی آب سطحی هستیم، اما در مرکز و شرق باوجود در اختیار داشتن بیشترین زمین‌های کشاورزی و خاک حاصلخیز و مرغوب، کمبود آب وجود دارد، درحالی‌که انتقال آب از غرب به شرق و تکمیل سد هراز به‌طورکلی مشکلات کمبود آب و بحران ناشی از خشک‌سالی را به‌صورت ریشه‌ای حل می‌کند و تنها لازمه انجام این کار تعریف سازوکار مالی قوی در این بخش است.

 

 

انتهای پیام/
اقتصاد برق کشاورزی مشکلات برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر