کد خبر: 1089084 A

رئیس ستاد انتخابات مازندران خبر داد:

رئیس ستاد انتخابات مازندران گفت که بیش از ۵۱ هزار نفر از واجدان شرایط رای دادن در این استان رای‌اولی هستند که روز ۲۸ خرداد برای نخستین بار پای صندوق‌های رأی حاضر می‌شوند. ‎

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حسین حسن نژاد، مجموع شهروندان مازندرانی واجد شرایط شرکت در انتخابات ۲۸ خرداد را بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: این تعداد حدود ۷۲ درصد جمعیت ساکن استان را تشکیل می‌دهند.

وی همچنین از پیش‌بینی چهار هزار و ۵۲ شعبه اخذ رأی سیار و ثابت شهری و روستایی برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری خبر داد و گفت که محل شعب نیز در ۶۲ نقطه شهر و بیش از ۲ هزار و ۲۲۴ روستا طبق استانداردهای بهداشتی لازم برای مقابله با کرونا مشخص‌شده است.

رئیس ستاد انتخابات مازندران از تغییر ساعت آغاز و پایان اخذ رأی به دلیل شرایط کرونایی در روز ۲۸ خرداد خبر داد و افزود: با توجه به شرایط کرونایی و بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا زمان آغاز اخذ رأی یک ساعت جلو کشیده شد به این معنی که از ساعت هفت صبح روز ۲۸ خرداد فرآیند اخذ رأی از رأی‌دهندگان آغاز می‌شود. زمان آغاز رأی‌گیری در دوره‌های قبل ساعت هشت بود.

وی با اعلام این‌که زمان پایان رأی‌گیری نیز تا ساعت ۲ بامداد ۲۹ خرداد باز گذاشته‌شده است، توضیح داد: امکان اخذ رأی در شعب پرتراکم تا این زمان وجود دارد و در صورت نیاز با موافقت وزیر کشور و احتمال تفویض اختیار به ستاد انتخابات استان تمدید خواهد شد.

حسن نژاد یکی از حساسیت‌های این دوره را ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد برشمرد و گفت: با توجه به ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا و دستورالعمل تنظیمی وزارت بهداشت، مراتب مربوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مجموعه فرمانداران و بخشداران در استان ابلاغ‌شده است، ضمن این‌که یک جلسه با همکاران دانشگاه علوم پزشکی در ستاد انتخابات داشتیم. ترتیبات اجرای پروتکل‌های بهداشتی در شعب اخذ رأی با فرمانداران بررسی شد و امیدواریم با دقت نظر همکاران در دانشگاه علوم پزشکی و فرمانداران همه پروتکل‌ها برای تضمین سلامت رأی‌دهندگان اعمال شود.

رئیس ستاد انتخابات مازندران به سامانه‌ای برگزار شدن انتخابات پیش رو نیز اشاره کرد و یادآور شد: به‌جز اخذ آرا و شمارش آرا که دستی است، کل فرآیند انتخابات شورای اسلامی شهرها و روستاهای ما به‌صورت سامانه‌ای انجام می‌شود.

وی با اعلام این‌که در این دوره انتخابات شورای شهر ساری به‌طور کامل الکترونیکی است، افزود: یعنی هم در اخذ و هم در شمارش به‌صورت سامانه‌ای و الکترونیک برگزار خواهد شد. این مکانیزم می‌تواند زمینه جلوگیری از تخلف در مجموعه انتخابات را در پی داشته باشد. ضمن این‌که تصاویر نامزدها هم در هنگام اخذ رأی برای رأی‌دهندگان نمایش داده می‌شود تا امکان انتخاب درست و بدون اشتباه بر اساس تشابه اسمی فراهم شود. ضمن این‌که سرعت قابل قبولی برای شمارش و اخذ آرا داریم و می‌تواند فرصتی برای تجربه این روش برگزاری انتخابات برای دوره‌های آتی در گستره‌ای وسیع‌تر باشد.

 

 

انتهای پیام/
انتخابات انتخابات ریاست جمهوری سلامت وزارت بهداشت انتخابات شورای شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر