کد خبر: 1058981 A

واکنش نمایندگان کارگری به اظهار نظر یک نماینده مجلس؛

چند روزی است که اظهار نظر برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه قوانین کار مانع از توسعه تولید و اشتغال در کشور شده است با عکس العمل تشکلات کارگری مواجه شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا،موضوعی  که به نظر می رسد کارشناسی شده نبوده و برای طرح چنین ادعایی نیاز به بررسی ها و مذاکرات بیشتری بین نمایندگان مجلس و البته نمایندگان تشکلات کارگری در کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی دارد.

نصرالله دریابیگی دبیر اجرائی خانه کارگر مازندران با انتقاد از اظهار نظرهای غیر کارشناسی توسط برخی نمایندگان مجلس در خصوص حذف و یا اصلاح قانون کار،گفت: تولید و اشتغال ۲ مشکل اصلی کشور است که در چند سال گذشته از دغدغه های اصلی مسئولان عالی رتبه نظام هم بوده است.

دریابیگی با اشاره به اینکه دولت ها باید پشتیبان و حامی تولید و تولید کننده باشند،اظهار کرد:البته کارگران نیز به عنوان نیروهای خط مقدم تولید داخلی در کشور باید توسط دستگاه های اجرایی و تولیدکنندگان حمایت شوند.

وی گفت:متاسفانه برخی آقایان نماینده برداشت و تصور اشتباهی از صحبت‌های رهبری در خصوص  مانع زدایی‌ها در تولیدات داخلی داشته‌اند و ناخواسته و بدون اطلاعات جامع اظهار نظرهایی می کنند که کاملا اشتباه است.

این نماینده با سابقه جامعه کارگری در کشور ادامه داد:قانون کار،قانون حداقل‌ها است و از طرفی کنار گذاشتن قوانین مربوط به کار و یا نادیده گرفتن آن موجب برهم خوردن امنیت شغلی و از بین بردن عدالت اجتماعی خواهد شد.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران گفت:آقایان نماینده بدانند که مشکل اساسی در بحث تولید زمانی شروع شد که طرح قانون هدفمند کردن یارانه ها اجرا شد.

او با اشاره به اینکه قانون کار یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب است،افزود: اظهار نظر های غیر کارشناسی برخی نمایندگان نمک بر زخم کارگرانی است که در بدترین شرایط معیشتی  اقتصادی بسر می برند.

ادعای  قانون کار در مقابل تولید ،منطقی نیست

علی بابایی کارنامی،رئیس فراکسیون کارگری مجلس نیز در خصوص اظهار نظر برخی نمایندگان در خصوص اصلاح و یا حذف قوانین مربوط به کار برای رفع موانع زدایی های تولید داخلی در کشور،گفت:اظهار نظر برخی همکاران در این خصوص بیشتر جنبه شخصی دارد و این ادعا مطمئنا کارشناسی شده نیست.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حمایت از تولید و کسب و کار راه های منطقی خود را دارد،افزود:حمایت از تولید باید یک روند مستمر داشته باشد و معطوف به یک یا چند سال نمی شود.

او گفت:استدلال برخی دوستان که قانون کار مانع از تولید است،منطقی نیست و اگر دلایل محکم و روشنی مبنی بر این ادعا وجود دارد این آمادگی وجود دارد که در کمیسیون های تخصصی بررسی و تبادل نظر شود.

بابایی کارنامی افزود:در همه جای دنیا شرایط کار و تولید مطلوب به توجه و حمایت از نیروی کار گره خورده است و حذف و یا اصلاح قانون کار بصورت یک طرفه مانع رشد و شکوفایی در تولید داخلی خواهد شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس افزود:اتفاقا اجرا نشدن بسیاری از قوانین کار یکی از مشکلات اساسی در تحقق تولید مطلوب داخلی است و یکی از دلایل اصلی مشکلات امروز کارگران عدم اجرای بسیاری از مفاد و بندهای مربوط به قوانین کار است.

 

اشتغال قانون کار کارشناسی نمایندگان مجلس نمایندگان مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر