کد خبر: 1048479 A

در کارگاه آموزشی طرح حذف دفترچه های درمانی مطرح شد؛

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران گفت:دولت سازمان تامین اجتماعی را مکلف به اجرای این طرح کرد، در استان مازندران اما پیاده سازی این طرح با اما و اگرهایی همراه شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،صبح امروز با حضور نهادهای کارگری،بازنشستگی و مسئولین اداره کل تعاون،کار رفاه اجتماعی استان نشست هم اندیشی و کارگاه آموزشی در اجرای طرح حذف دفترچه های درمانی و توسعه نسخه الکترونیک برگزار شد.

نصراله دریابیگی رئیس کانون بازنشستگان تامین در این جلسه با تبریک فرارسیدن مبعث حضرت رسول اکرم(ص) به نسخه نویسی الکترونیک که در قانون برنامه ششم به آن تاکید شده است اشاره کرد و گفت: دولت سازمان تامین اجتماعی را مکلف به اجرای این طرح کرد، در استان مازندران اما پیاده سازی این طرح با اما و اگرهایی همراه شد.

وی افزود: به دلیل فاصله طبقاتی و جنگ بین فقر و غنا در جامعه درمانی و پزشکی اجرای نسخه نویسی الکترونیکی در هاله ای از ابهام قرار دارد و مراکز درمانی اذعان دارند که زیر ساخت این کار در استان به وجود نیامده است.

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران گفت: زمانی که بیمه شده به مراکز درمانی اعم از مطب ها،آزمایشگاه ها و داروخانه ها مراجعه می کند با وجود به همراه داشتن کارت ملی در ازای دفترچه درمانی اما هزینه نیز پرداخت می شود.

دریابیگی ادامه داد: این نارضایتی در حالی اتفاق می افتد که سازمان تامین اجتماعی به جد پیگیر این موضوع است و اگر نارضایتی وجود دارد ناشی از عملکرد دانشگاه علوم پزشکی است که زیر ساخت را فراهم نکرد.

وی گفت:الزام قانونی تنها برای سازمان تامین اجتماعی نیست، دانشگاه علوم پزشکی نیز باید پای کار باشد.

 وی با یادآوری اینکه نسخه نویسی الکترونیکی برای دیگر بیمه ها نیز الزامی خواهد شد، افزود: باید با وحدت و انسجام نقاط ضعف را شناسایی و مرتفع کنیم.

اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیک ۷۰ میلیون  مراجعه را کاهش می دهد

در ادامه علی اصغر محمودی مدیر کل تامین اجتماعی مازندران  به طرح نسخه الکترونیک و حذف دفترچه های درمانی اشاره کرد و گفت: اجرای طرح " نسخه الکترونیک و حذف دفترچه های درمانی تامین اجتماعی " به عنوان یک طرح مهم و بزرگ در سطح کشور در حال اجرا بوده و اجرای این طرح بزرگ مزایا و دستاوردهای مهمی چون ؛ کاهش زمان حضور بیمار در مراکز درمانی ، دسترسی به سابقه درمانی بیمار و ادامه بهتر روند درمان ، حذف دفترچه های درمانی و نسخ کاغذی و صرفه جویی در هزینه را برای بیمه شدگان به همراه دارد.

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی ۳۰ نوع خدمات به بیمه شدگان تامین اجتماعی ارائه می کند که این خدمات پس از سالهای متوالی الکترونیکی شده است،افزود: با اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی بیش از  ۷۰ میلیون بار  مراجعه کاهش می یابد.

مدیرکل تامین اجتماعی مازندران به شعار طرح ۳۰۷۰ تحت عنوان " دوشنبه های دیجیتالی" اشاره کرد و گفت: دوشنبه هر هفته دو نوع از خدمات این سازمان به صورت غیر حضوری ارائه می شود.

وی افزود: برای اجرای این طرح آموزش های لازم به متصدیان این حوزه داده شد.

سه برابر شدن نسخه نویسی الکترونیکی در مازندران

محمد خورشیدی مدیر کل درمان تامین اجتماعی مازندران نیز در این جلسه با اشاره به دستوالعمل حذف دفترچه های تامین اجتماعی، اظهار کرد:  نسخه نویسی الکترونیکی کنترل هزینه های زائد و غیر ضرور سلامت، یکی از دغدغه های متولیان نظام سلامت کشور بوده است از همین رو اجرای این طرح الزامی شد.

وی با بیان اینکه تمامی بیمه های تکمیلی به سامانه نسخه الکترونیک این سازمان وصل هستند،افزود: چاپ و عرضه دفترچه جدید تامین اجتماعی از اول اسفند در تمامی شعب و کارگزاری های سراسر کشور  از جمله مازندران متوقف ‌شده است و از این پس تمامی خدمات درمانی و پزشکی تنها با کد ملی افراد در قالب نسخه الکترونیک به آنها ارائه می شود.

مدیر درمان تامین اجتماعی مازندران هدف از اجرای این طرح را گسترش ارایه خدمات و بهینه سازی پرونده سلامت جامعه برشمرد و گفت: نحوه خدمت رسانی به بیمه شدگان در مطب پزشکان و سایر مراکز درمانی اعم از طرف قرارداد و غیر طرف قرارداد به دقت برنامه ریزی شده است.

وی با اعلام اینکه از آغاز اجرای طرح نسخه نویسی تاکنون ۳۲۰ داروخانه مازندران به سیستم الکترونیکی متصل شدند،افزود: از زمان حذف دفترچه تولید نسخه الکترونیک سه برابر شد این میزان  در کشور ۵ برابر بوده است.

خورشیدی با اعلام اینکه به زودی دستورالعمل استفاده از نسخه نویسی الکترونیکی بیمارستان های دولتی ابلاغ می شود، به بیمه شدگان بالای ۶۵ سال تامین اجتماعی استان این نوید را داد که در شهرستان هایی که بیمارستان تامین اجتماعی وجود ندارد به هر جایی به غیر از بخش خصوصی مراجعه کنند ویزیت رایگان است.

وی با بیان اینکه بر اساس مطالعات انجام شده بیش از ۳۰ درصد از هزینه های درمان برای فعالیت های غیرضروری هزینه می شود که صدور دفترچه کاغذی از جمله آنهاست،افزود: اجرای طرح حذف دفترچه کاغذی و جایگزینی نسخه الکترونیک یکی از مهم ترین و جامع ترین اقدامات حوزه سلامت است.

مدیر درمان تامین اجتماعی مازندران  ابراز امیدواری کرد که با همکاری پزشکان عمومی ، پزشکان متخصص ، مراکز خدمات درمانی و بویژه داروخانه ها و و بیمه ها بتوانیم بدون وقفه خدمات مور نظر را به بیمه شدگان ارائه دهیم

 

الکترونیک دانشگاه علوم پزشکی فقر کانون بازنشستگان تامین اجتماعی کانون بازنشستگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر