کد خبر: 1046945 A

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور:

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه زمانی به توسعه پایدار، متوازن و همه جانبه دست پیدا می کنیم که از نیروی انسانی ماهر بهره مند باشیم تاکید کرد: توسعه منهای نیروی انسانی ماهر معنا ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اوسط هاشمی امروز در جلسه شورای مهارت استان مازندران با بیان اینکه زمانی به توسعه پایدار، متوازن و همه جانبه دست پیدا می کنیم که از نیروی انسانی ماهر بهره مند باشیم تاکید کرد: توسعه منهای نیروی انسانی ماهر معنا ندارد.

وی توجه دادن به ارزش مهارت را از برنامه های محوری این سازمان برشمرد و افزود: ارزش مهارت باید به درستی برای مردم تبیین شود و زمینه ای فراهم کنیم که سرمایه ها تنها به دانش معطوف نباشد و مهارت نیز در کنار آن به درستی دیده شود.

معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت:تغییرات سریع و پرشتاب جامعه می طلبد تا متناسب با ضرورت های زمان پیش برویم از همین رو بازنگری در استانداردهای آموزشی کشور ضرورتی است که در برنامه های سالجاری این سازمان هدف گذاری شده است.

اوسط هاشمی با بیان اینکه اگر اراده ما در مسیر توسعه قرار گرفته باید توانمندی انسان ها را جدی بگیریم، ادامه داد: بازنگری در استانداردهای آموزشی و صلاحیت های حرفه ای نخستین گام است.

وی با بیان اینکه بیش از 41 درصد از جمعیت مازندران در روستاها زندگی می کنند سهم روستاییان در مقوله مهارت آموزی را مهم اعلام کرد و گفت: توجه به برنامه های محوری فنی و حرفه ای در حوزه روستایی گامی مهم در تحقق شعار جهش تولید است.

اوسط هاشمی بیان کرد: اگر تناسب مهارت و تقاضا در کشور به درستی شکل نگیرد، بیکاری ساختاری محصول آن است. بازار جدید مهارت جدید می طلبد بنابراین باید نگاهمان به مشاغل نگاه نو باشد.

رئیس سازمان آموزش  فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه رویکرد جامعه محوری در نظام آموزشی ضروری است، گفت: بازنگری در نظام آموزشی و تغییر نگاه و استفاده از تمامی ظرفیت ها یک ضرورت محسوب می شود.

هر مرکز یک کارگاه

وی پیشنهاد کرد که تمامی شرکت های صنعتی در کنار خود کارگاه های مهارت آموزی راه اندازی کنند و هر شرکت یک مرکز فنی و حرفه ای مدرن را طراحی کند.

اوسط هاشمی گفت: اتفاقات ناشی از تخریب ساختمان در زلزله و حوادث اینچنینی به دلیل عدم محاسبات فنی و عدم بکارگیری نیروی مهارتی است اینجاست که حضور نیروهای ماهر بیش از گذشته احساس می شود.

وی لازمه کاهش نرخ بیکاری را افزایش مهارت عنوان کرد و افزود: باید نیازها و ظرفیت های استان خود را بشناسید به آمایش مشاغل بپردازید و بر اساس آن مهارت تعریف کنید.

اوسط هاشمی همچنین بر استفاده از ظرفیت ملی دو سازمان برنامه بودجه و آمورش فنی و حرفه ای کشور برای ارتقای وزن مهارت در جامعه تاکید کرد و افزود: معتقدم مهارت باید در برنامه بودجه کشور لحاظ شود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: اتاق های بازرگانی، کشور را خالی از نیروی ماهر می دانند زیرا نیروی انسانی کشور به سوی مدرک گرایی سوق داده شده است در حالیکه 45درصد مهارت آموزان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند 

وی تاکید کرد: استفاده مناسب از ظرفیت نیروی انسانی به برنامه ریزی دقیقی نیاز دارد. 

آمادگی برای راه اندازی دپارتمان ملی مهارت آموزی بانوان

اوسط هاشمی پیشنهاد کرد که این سازمان آمادگی دارد تا دپارتمان ملی مهارت آموزی زنان را در استان مازندران راه اندازی کند .

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: مشخص کردن سهم زنان در اشتغال، مهارت های آموزشی و سایر امور مربوط به زنان از اهداف راه اندازی این دپارتمان است.

 

بودجه بیکاری توسعه پایدار فنی و حرفه ای نیروی انسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر