کد خبر: 1040529 A

مدیر درمان تأمین اجتماعی مازندران مطرح کرد:

محمد خورشیدی گفت:از اول اسفند ماه صدور دفترچه درمانی در تمامی شعب و کارگزاری‌های سازمان تامین اجتماعی متوقف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،محمد خورشیدی مدیر درمان تامین اجتماعی مازندران با اعلام این خبر گفت : از اول اسفند ماه  صدور دفترچه درمانی در تمامی شعب و کارگزاری‌های سازمان تامین اجتماعی متوقف خواهد شد و تمامی افراد تحت پوشش این سازمان می‌توانند با ارائه کارت ملی، شناسنامه و یا جلد دفترچه درمانی در اختیار خود از خدمات تشخیصی و درمانی مورد تعهد سازمان برخوردار شوند.

 خورشیدی در تبیین و تشریح اجرای نسخه نویسی الکترونیکی گفت : طرح خلاقانه و تحول آفرین در خصوص نسخه نویسی الکترونیکی و ارائه خدمات متعدد غیر حضوری باعث عدم مراجعات حضوری بیش از ۴۵ میلیون نفر به مراکز درمانی و شعبات بیمه ای، کارگزاری ها  در سراسر کشور خواهد شد.

او از آمادگی شرایط و ایجاد بستر های مناسب حوزه معاونت درمان سازمان و پشتیبانی و اجرای این طرح ازسوی مدیریت درمان تامین اجتماعی  مازندران خبر داد و اضافه کرد: با برگزاری جلسات متعدد، برنامه ریزی ها و رایزنی های لازم با مراکز بیمارستانی و درمانی تابعه، همچنین نهادها، سازمان ها و ادارت مرتبط و اطلاع رسانی همراه با هماهنگی و تعامل با کانونها و مراکز طرف قرار داد، همچنین با کلیه ذینفعان و جامعه هدف و بیمه شدگان صورت گرفته است و این طرح در استان مازندران از اول اسفند ماه سال جاری اجرا خواهد شد.

خورشیدی  ادامه داد: از آنجایی که  نقش رسانه ها در تنویر افکار عمومی و ارتقاء سطح آگاهی بخشی جامعه در این خصوص بسیار تعیین کننده و تاثیر گذار می باشد، لذا از همه رسانه   ضمن تقدیر و تشکر از حمایتهایشان در خواست کمک و یاری داریم .

به گزارش خبرنگار  ایلنا،با اجرای طرح حذف دفترچه های درمانی تامین اجتماعی از فردا اول اسفند ماه،روکش های استفاده از خدمات درمانی برای بیمه شدگان به شرح ذیل می باشد؛

۱- در زمان مراجعه به پزشک و موسسات تشخیصی و درمانی الزامی به ارائه دفترچه درمانی از سوی بیمار نیست.

۲- تمامی بیمه‌شدگان و مستمری بگیران اصلی و تبعی برای تسهیل دریافت خدمات درمانی می‌توانند با مراجعه به سایت این سازمان به نشانی  eservices.tamin.ir  نسبت به ایجاد حساب کاربری و تکمیل مشخصات هویتی و درج شماره تلفن همراه (موبایل) خود در درگاه مذکور اقدام کنند.

۳- تمامی بیمه‌شدگان و مستمری بگیران اصلی و تبعی قبل از مراجعه به مراکز درمانی می‌توانند نسبت به استعلام استحقاق درمان از طریق یکی از روش‌های زیر اقدام و از پوشش بیمه درمان خود اطمینان حاصل کنند:

روش اول: مراجعه به سایت medical.tamin.ir ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان.

روش دوم: شماره‌گیری1420#*4*انتخاب گزینه ۱ (استعلام اعتبار درمانی)، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان.

روش سوم: شماره‌گیری #1*۱۱۴۲۰* ، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان.

روش چهارم: استفاده از اپلیکیشن موبایل، مراجعه به سایت pwa.tamin.ir، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان.

روش پنجم: شماره‌گیری #۱۶۶۶* ، انتخاب گزینه ۱ (استحقاق‌سنجی)، ورود کدملی و مشاهده وضعیت پوشش بیمه درمان.

۴- در مواردی که بیمه‌شده بر اساس نتایج دریافتی از روش‌های فوق یا اعلام مراکز درمانی، فاقد استحقاق درمان است، در صورت اعتراض می‌تواند موضوع را از طریق سامانه ۱۴۲۰ پیگیری کند.

۵- تمامی بیمه شدگان در صورت ایجاد حساب کاربری می‌توانند خلاصه سوابق درمانی خود را با مراجعه به سامانه eservices.tamin.ir در پنجره (منوی) مخصوص بیمه شدگان ملاحظه کنند.

۶- تمامی پزشکان اعم از طرف قرارداد و غیرطرف قرارداد، می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه نسخه الکترونیک این سازمان (ep.tamin.ir) و دریافت نام کاربری، نسبت به نسخه نویسی الکترونیک اقدام کنند.

در صورت مراجعه بیمار به پزشک طرف قرارداد، پزشک پس از احراز هویت و ثبت شماره تلفن همراه (موبایل) متعلق به بیمار و انجام معاینه نسبت به ثبت خدمات پزشکی (اعم از انجام ویزیت، تجویز دارو و سایر خدمات تشخیصی و درمانی...) در سامانه نسخه الکترونیک اقدام می‌کند.

۷- در صورت مراجعه بیمار به پزشک طرف قرارداد، چنانچه امکان استفاده از سامانه‌های الکترونیک به هر دلیل (قطع اینترنت، قطع سامانه نسخه‌نویسی و...) میسر نباشد، پزشک پس از احراز هویت بیمار با استفاده از کارت ملی‌/شناسنامه‌/دفترچه درمانی و استعلام برخورداری وی از استحقاق درمان (پوشش بیمه درمان)، نسبت به معاینه و تجویز در سرنسخه مخصوص مطب‌‌/مرکز درمانی (ترجیحا در قطع A۵) اقدام ‌می‌ کند.

۸- پزشکان غیرطرف قرارداد همانند پزشکان طرف قرارداد می‌توانند با اتصال به سامانه‌های الکترونیک سازمان یا سامانه‌های مورد استفاده خود، نسبت به نسخه‌نویسی الکترونیک اقدام نمایند. در صورت عدم امکان استفاده از سامانه‌های الکترونیک به هر دلیل (قطع اینترنت، قطع سامانه نسخه‌نویسی و...)، پزشک می‌تواند دستور پزشکی را در سرنسخه مخصوص مطب‌/موسسه در یک برگ تجویز و تحویل بیمار کند.

۹- در صورت عدم نسخه‌نویسی الکترونیک، بیمار می‌تواند نسخه کاغذی پزشک معالج را به داروخانه‌ها و یا موسسات پاراکلینیک طرف قرارداد ارائه کرده و خدمات مورد نیاز خود را دریافت کند.

۱۰- تمامی خدمات تشخیصی و درمانی تجویز شده توسط پزشک به صورت نسخه الکترونیک و یا کاغذی به استناد کدملی در پرونده سلامت شخص بیمه‌شده ثبت می‌شود. بنابراین استفاده از کدملی "غیر" و "من‌غیرحق" ضمن مغایرت با موازین حقوقی می‌تواند در روند تشخیص و درمان بیماری افراد ایجاد مشکل کند.

 

پزشک درمان رسانه سازمان تامین اجتماعی برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر