کد خبر: 1022318 A

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش مازندران:

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش مازندران گفت: اطلاعات بیش از 165 هزار از دانش‌آموزان این استان به منظور کنترل وزن و جلوگیری از چاقی در سامانه طرح «کوچ» ثبت شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سید علی ساداتی معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش مازندران گفت: در راستای اجرای طرح کوچ (کنترل وزن و چاقی دانش آموزان)، سنجش اولیه در کل کشور بیش از 13 میلیون دانش‌آموز تحت پوشش این طرح قرار گرفتند که در استان مازندران از 509 هزار دانش‌آموز تاکنون مشخصات قد و وزن بیش از  165 هزار دانش‌آموز این استان، در سامانه سناد ثبت‌شده است.

وی افزود: طرح «کوچ»، یکی از طرح‌های 25 گانه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که متناسب با آن چاقی و لاغری دانش‌آموزان کنترل می‌شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش مازندران گفت: در کشور 63.9 درصد دانش آموزان وزن طبیعی دارند این آمار در استان مازندران 56.7 درصد است که از 32 استان، مازندران رتبه 31 را در وزن طبیعی دارد.

ساداتی افزود: در ارتباط با اضافه‌وزن و چاقی 30.1 درصد دانش‌آموزانی که در این پروژه قرار گرفتند دارای اضافه‌وزن هستند که در این حیث مازندران رتبه دوم را دارد.

وی ادامه داد: 60 درصد دانش آموزان پسر  در کشور وزن طبیعی دارند که این آمار در مازندران 53 درصد است.

ساداتی درصد دانش آموزان لاغر در کشور را 4.14 اعلام کرد و گفت: در استان مازندران 2.8 درصد دانش آموزان لاغر هستند.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش مازندران افزود: دانش آموزان دختر دارای وزن طبیعی حدود 8 تا 10 درصد است.

وی با اشاره به اینکه کم‌تحرکی، تغذیه نامناسب و استفاده از غذاهای پرکالری از عوامل اضافه‌وزن در کودکان و نوجوانان است، عنوان کرد: با شیوع بیماری کرونا و ارائه آموزش‌های غیرحضوری در خانه، کم‌تحرکی و اضافه‌وزن دانش‌آموزان، به‌طور ناخواسته افزایش‌یافته است.

ساداتی نقش اولیا و سبک زندگی آنان را در سلامت دانش‌آموزان مهم دانست و تاکید بر اینکه اولیای دانش‌آموزان در اجرای این طرح به آموزش و پرورش کمک کنند، ادامه داد: تغذیه و سبک زندگی سالم در سلامت دانش آموزان نقش مهمی دارد.

 

آموزش و پرورش دانش آموز دانش آموزان سلامت تربیت بدنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر