کد خبر: 1021927 A

نماینده مردم قائم شهر در مجلس شورای اسلامی:

کمال علیپور گفت: برای اینکه بتوانیم در این حوزه از موفقیت های بیشتری برخوردار شویم باید به سمت کشاورزی وصنعت نوین در مقیاس های کوچک حرکت کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کمال علیپور در حاشیه بازدید از گلخانه های تولید لیمو ترش و گل و گیاه در قائم شهر  به تاکید مقام معظم رهبری بر "اقتصاد مقاومتی" اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب با مطرح کردن بحث اقتصاد مقاومتی به دنبال ارائه راهکار مناسبی برای افزایش توان داخلی است .

وی با بیان اینکه منابع درآمدی ما در کشور مشخص است و تامین مالی نیز از دیگر الزامات برای تحقق فرامین رهبری است،افزود: برای اجرای برخی پروژه ها در حوزه تولید و اشتغال استفاده  از ماده 56 ضرورت دارد.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمال،جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی نقش بانک ها را در تولید و اشتغال مهم دانست و گفت: وسعت، جمعیت و حضور گردشگران و مسافران موحب شد تا اراضی استان به مقیاس های کوچک تقسیم شود .

وی با بیان اینکه استان مازندران قطب کشاورزی است و در تولید محصولات کشاورزی نقش مهمی دارد تغییر مدل کشت از سنتی به صنعتی را مهم دانست و افزود: برای اینکه بتوانیم در این حوزه از موفقیت های بیشتری برخوردار شویم باید به سمت  کشاورزی وصنعت نوین در مقیاس های کوچک حرکت کنیم.

علیپور به کشت لیمو ترش در منطقه روستایی خرمکلای قائمشهر اشاره و آن را مدل و الگوی نمونه در تولید کشاورزی عنوان کرد و گفت: هم اکنون در استان مازندران آمادگی 500 میلیون تومان ایجاد اشتغال وجود دارد.

وی ادامه داد: البته مازندران در صنایع دستی و دامپروری نیز نمونه ی کشور است بطور نمونه جاجیم آلاشت در طرح ملی ثبت شده است که آنهم حاصل هنرمندی زنان این منطقه است.

علیپور افزود: اگر این افراد با تشکیل تعاونی ها،پرداخت تسهیلات کم بهره حمایت شوند می توانند در تولید این صنعت قطب خاورمیانه محسوب شوند .

وی تصریح کرد: سواد کوه شمالی نیز در تولید زنبور عسل جزء شهرستان های موفق است اما کمتر مورد توجه قرار گرفته اند چنانچه از این محصول حمایت شود قطب زنبور عسل استان را از آن خود خواهد کرد.

نقش روستاییان در تامین امنیت غذایی محوری است

 

در ادامه کیوان مرادیان نیز با بیان اینکه کشور ما هم اکنون درگیر جنگ اقتصادی است و جنگ اقتصادی هم مقتضیات خاص خودش را دارد و دشمن با تمام ظرفیت ورود پیدا کرد تا ما را در این حوزه زمینگیر کند، گفت: در چنین شرایطی باید به دنبال راهکار مناسب برای تولید و ایجاد اشتغال تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت روستاها یکی از ممتازترین ظرفیت ها بویژه در حوزه امنیت غذایی است، افزود: 26 درصد از جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند که بر اساس آمار سرشماری 43 درصد جمعیت استان مازندران روستایی هستند.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، سوادکوه شمال،جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی، گفت: این بدان معناست که  خانواده های روستایی در جهت گیری اقتصادی و بکارگیری ظرفیت ها و منابع در تولید و کشاورزی،صنایع دستی و گردشگری نقش محوری دارند.

وی بر ضرورت توجه به روستاها به دلیل محوری بودن آن در حوزه های مختلف تاکید کرد و گفت: البته تغییر بافت روستاها با نگاه تغییر کاربری و ویلاسازی جای نگرانی دارد.

مرادیان تصریح کرد: با تقویت زیرساخت های روستاها،سرمایه گذاریها،ایجاد اشتغال و درآمد زایی می توانیم از مهاجرت روستاییان جلوگیری کنیم.

اگر امکانات و منابع درآمدی در روستاها فراهم باشد بطور یقین از مهاجرت به شهرها کاسته می شود تحقق این امر مستلزم مدیریت و جهت گیری منابع است.

 

اشتغال اقتصاد مقاومتی کشاورزی گردشگران و مسافران مجلس شورای اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر