کد خبر: 811438 A

مدیرعامل آب منطقه استان لرستان خبر داد:

مدیرعامل آب منطقه استان لرستان از پایان عملیات آواربرداری ایستگاه‌های پمپاژ شهرستان پلدختر خبر داد.

به گزارش ایلنا از لرستان، رضا میرزایی که به همراه خادمی استاندار لرستان از ایستگاه پمپاژ واشیان بازدید کرد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ایستگاه های پمپاژ واشیان، چم مهر و جایدر بر اساس استانداردهای موجود، جهت سیلاب با دوره بازگشت ۱۰۰ ساله طراحی شده بود که به خوبی در سیل ۶ فروردین ماه که دبی سیلاب معادل ۳۳۵۰ متر مکعب در ثانیه بود، جواب دادند و هیچگونه آسیبی به بخش مختلف آنها وارد نشد.

وی افزود: در سیلاب ۱۲ فروردین ماه ۹۸ که دارای دوره بازگشت حدود ۱۰۰۰ ساله بود و دارای دبی بیشتر از دوره بازگشت، ایمن ایستگاه پمپاژ (بیش از ۶ هزار مترمکعب در ثانیه) بوده است، باعث تخریب بخش‌های مختلف ایستگاه‌های مرکزی آنها بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد شد.

میرزایی بیان کرد: عملیات آواربرداری و رسوب برداری ایستگاه های پمپاژ فوق الذکر به طور هوشمندانه به صورتی که تجهیزات مدفون دچار آسیب مضاعف نشوند به طور کامل انجام و به پایان رسید و کلیه الکتروموتورها، پمپ ها و سایر تجهیزات برقی و مکانیکی از زیر آوار تخلیه شده است.

وی افزود: در حال حاضر انجام آزمایشات به منظور بررسی سلامت سازه های باقی مانده، جهت مشخص شدن امکان پذیری استفاده یا عدم استفاده از آنها در بازسازی ایستگاه و همچنین بررسی سلامت تجهیزات و هیدرولیک وضعیت رودخانه با توجه به سیلاب حادث شده و تغییر هندسه رودخانه در محل ایستگاه توسط مشاور در دست اقدام است.

میرزایی افزود: بازنگری موقعیت سازه های مختلف ایستگاه توسط مشاور در دست مطالعه و طراحی است که بعد از این مرحله ساخت ایستگاه های پمپاژ فوق‌الذکر به مناقصه گذاشته خواهند شد.

وی با بیان اینکه ما نمی‌توانیم دبی سیلابی طراحی را برای ایستگاه‌های پمپاژ ۱۰۰۰ ساله در نظر بگیریم، زیرا هزینه‌های اجرایی چندین برابر افزایش می‌یابد و ایستگاه های پمپاژ از توجیه اقتصادی می‌افتند، تصریح کرد: جهت کم کردن خطر سیلاب، ابعاد تاسیسات هیدرولیکی ایستگاه های پمپاژ فوق الذکر در حد معقولی و برای سیلاب‌های با دوره بازگشت ۲۰۰ ساله طراحی و اجرا خواهد شد.

خبرنگار: زهرا شفیعی

عملیات آواربرداری ایستگاه‌های پمپاژ شهرستان پلدختر به پایان رسید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر