کد خبر: 802013 A

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان عنوان کرد:

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: بوی گل و لای و رسوبات بر جامانده از سیل در سطح شهر پلدختر شهروندان را آزار می دهد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا لرستان، رضا میرزایی در جمع خبرنگاران در خصوص علت بوی بد رسوبات به جا مانده از سیل ۱۲ فروردین ماه در سطح شهر پلدختر، اظهار داشت: رسوبات فوق ترکیبی از مارن، سیلت و خاک رس هستند که با فاضلاب، کودهای حیوانی به کار رفته در زمین های کشاورزی بالادست، زباله ها و شیرابه های آنها، سرریز چاه‌های دستشویی منازل داخل شهر که در اثر سیلاب پر شده و سرریز کرده بود، آلاینده‌ها و به ویژه گاز مایع پلی اتیلن و مواد نفتی آغشته شده و در این مدت ماهیت کاملاً لجنی پیدا کردند.

وی افزود: متاسفانه تمام زباله‌ها و نخاله‌های شهرها و روستاهای بالادست در داخل بستر رودخانه یا داخل آبراه‌های مشرف به رودخانه اصلی، تخلیه می‌شوند که در اثر بارش‌ها و جریان سیلاب بی‌سابقه اخیر به داخل شهر پلدختر حمل و پس از برخورد با موانع طبیعی و مصنوعی داخل شهر رسوب کردند.

میرزایی بیان کرد: حدود ۷۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در جریان سیل اخیر به زیر آب رفته و به شدت تخریب و آسیب دیدند که بخش عمده آنها در حوضه آبریز و حاشیه رودخانه کشکان و سرشاخه های آن قرار دارند و در اثر سیل اخیر خاک زراعی و لایه سطحی این اراضی که حاوی فضولات و کودهای حیوانی است، شسته شده به وسیله سیلاب حمل و در شهر پلدختر رسوب کرده‌اند که معمولاً دارای بوی بدی هستند.

میرزایی گفت: در شب ۱۲ فروردین‌ماه خط انتقال ۲۰ اینچ گاز مایع پلی اتیلن در داخل بستر رودخانه کشکان در حد فاصل روستاهای بابازید و گل گل و در فاصله ۱۰۰ متری ایستگاه پمپاژ واشیان شکسته شد و قدرت انفجار و شعله‌های آتش به حدی بود که اهالی روستاهای گل گل، بابازید، خرسدر، پران پرویز و وره زرد روستاها را تخلیه و کیلومترها منازل خود را رها کردند.

وی افزود: علاوه بر اینکه موج انفجار باعث شکسته شدن دیواره حفاظتی ایستگاه پمپاژ واشیان و تلاطم سیلاب ناشی از انفجار، باعث ورود سیلاب به ایستگاه پمپاژ و تخریب آن گردید، بلکه گاز مایع پلی اتیلن در داخل رودخانه تخلیه و به همراه سیلاب و رسوبات وارد شهر پلدختر شد که بخش زیادی از بوی رسوبات داخل شهر مربوط به گاز مایع پلی اتیلن و مواد نفتی است، که در داخل رسوبات نیز مواد نفتی کاملاً قابل رویت است.

خبرنگار: الهه احمدی سبزوار

خاک زمین سیل دستشویی منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر