کد خبر: 787536 A

چگنی مطرح کرد:

رئیس‌سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ‌لرستان گفت: سالانه ۱۲ هزار نفر از لرستان به شهرهای صنعتی مهاجرت می کنند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا لرستان، علی هادی چگنی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه‌ استان با بیان اینکه لرستان در مجموع  مساحت 1.7 مساحت کشور را دارد و 2.2 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است، اظهار داشت: لرستان دارای رتبه‌ اول مهاجرت در کشور است به طوریکه سالانه 12هزار نفر از این استان به شهرهای صنعتی مهاجرت می کنند.

وی با اشاره به وجود 13 میلیارد متر مکعب آب در استان، افزود: از این میزان فقط یک میلیارد متر مکعب آب در استان استفاده می شود همچنین 16 سد در لرستان وجود دارد و این در حالی ست که حجم ذخیره آب آنها بسیار کم است.

هادی چگنی با بیان اینکه لرستان دارای ظرفیت بالایی در حوزه کشاورزی است، تصریح کرد: 13درصد ماهی‌های سردابی کشور در لرستان تولید می‌شود و همچنین از 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی در لرستان تنها 23 درصد آن آبی بوده که نصف میانگین کشوری است.

هادی چگنی لرستان گلوگاه انتقال انرژی عنوان کرد و یادآور شد: حدود 735 کیلومتر خطوط لوله از لرستان عبور می‌کند اما دریغ از یک پالایشگاه که بتوان از این ظرفیت برای توسعه استان استفاده کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ‌لرستان با بیان اینکه درآمد سرانه در لرستان پایین و نرخ تورم بالا است، گفت: متوسط درآمد سرانه در کشور 13 میلیون تومان بوده که این میزان در لرستان حدود 8 میلیون تومان است.

وی ضمن اشاره به نبود زیرساخت ها در لرستان، بیان کرد: اگر زیرساخت‌های لازم  ایجاد نشود بخش خصوصی در لرستان سرمایه گذاری نمی کند چون نمی‌توان به زور سرمایه‌گذار را به استان آورد مگر اینکه شرایط مهیا شود.

هادی چگنی همچنین در خصوص ساماندهی قلعه فلک الافلاک نیز خاطرنشان کرد: برای ساماندهی قلعه عرصه پیرامون فلک‌الافلاک و تخلیه اطراف آن باید 22 میلیارد تومان اعتبار دیگر تخصیص یابد که اگر این اثر تاریخی به ثبت جهانی برسد می‌تواند به اندازه یک کارخانه اشتغال‌زایی و درآمد زایی ایجاد کند.

خبرنگار: الهه احمدی سبزوار

ئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ‌لرستان لرستان دارای رتبه‌ یک مهاجرت در کشور است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر