کد خبر: 380888 A

مدیرکل ثبت احوال لرستان:

ایلنا: مدیرکل ثبت احوال لرستان گفت: در مقایسه ولادت‌های استان در سال ۹۴ با سال ۹۳ تقریباً دو درصد کاهش ولادت داشته‌ایم.

مصطفی امانی‌پور روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خرم آباد افزود: در سال گذشته در استان به ازای هر هزار نفر ۲۰.۷ نوزاد متولد شده و لرستان در زمینهٔ ثبت ولادت رتبه ۱۳ کشور را به خود اختصاص داده است. 

وی با بیان اینکه می‌بایست فرهنگ تک‌فرزندی در کشور حذف شود، اظهار کرد: مبحث جمعیت یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین مباحث نظام است و دولت‌ها نیز سیاست‌های جمعیتی مختلفی را برای کاهش و یا افزایش جمعیت از قبیل سیاست‌های مستقیم شامل تشویق به ولادت و امر ازدواج و سیاست‌های غیرمستقیم مانند مهاجرت افراد را در نظر گرفته‌اند. 

 مدیرکل ثبت احوال لرستان بیان کرد: سال گذشته در استان جمعیت سنی کمتر از ۱۵ سال استان ۲۳.۵ درصد، جمعیت  ۱۵ تا ۲۹  سال ۳۳.۸ درصد، جمعیت ۳۰ تا ۶۴ سال ۳۷.۲ درصد و جمعیت ۶۵ ساله به بالا ۵.۵ درصد بوده است.

وی عنوان کرد: برآورد جمعیت ثبتی لرستان تا پایان سال ۹۴ یک‌میلیون ۸۸۳ هزار و ۳۷۸ نفر و نرخ رشد جمعیت در لرستان برابر ۱.۵۷ درصد بوده است.

امانی‌پور با اشاره به اینکه ایران ازنظر جمعتی نسبت به کشورهای جهان رتبه هفدهم را داشته است، افزود: ایران در خاورمیانه رتبه نهم به لحاظ جمعیتی را در اختیار داشته و در منطقه رتبه سوم را دارد.

مدیرکل ثبت‌احوال استان لرستان افزود: همچنین در سال گذشته به ازای هر هزار نفر جمعیت ۴.۵ نفر فوت کرده که لرستان درزمینهٔ مرگ‌ومیر در کشور رتبه یازدهم را دارد.

وی تصریح کرد: بیشترین وفات لرستان مربوط به شهرستان بروجرد است که به ازای هر هزار نفر ۵.۱ درصد فوت در این شهرستان ثبت ‌شده است.

امانی‌پور افزود: در سال گذشته به ازای هر هزار نفر در استان ۱۰.۲ ازدواج صورت گرفته که رتبه ششم کشور درزمینهٔ ثبت واقعه ازدواج به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: میانگین سن ازدواج زنان و مردان در کشور ۲۴ و ۲۹ سال است درحالی‌که در لرستان میانگین سن ازدواج زنان ۲۳ و میانگین سن ازدواج مردان ۲۸ سال است.

مدیرکل ثبت‌احوال لرستان افزود: به ازای هر هزار نفر ۱.۹ طلاق در لرستان به ثبت می‌رسد و استان ما رتبه ۱۳ کشور را در این زمینه دارد درحالی‌که این میزان در کشور ۲.۱ است.

وی گفت: در کشور به ازای هر ۴.۲ ازدواج یک طلاق و در لرستان به ازای هر ۵.۴ ازدواج یک طلاق صورت می‌گیرد و اکثر طلاق‌ها در پنج سال اول زندگی رخ می‌دهند.

امانی‌پور تصریح کرد: در سال ۹۴ حدود ۱۹ هزار و ۶۴ ازدواج در لرستان به ثبت رسید درحالی‌که در سال ۹۳ تعداد ۲۰ هزار و ۲۵۰ ازدواج در استان ثبت شد که این آمار نشان از کاهش ۵.۹ درصدی ازدواج در لرستان دارد.

وی با بیان این‌که طلاق در استان ۲.۷ درصد رشد داشته است، بیان کرد: همچنین تعداد طلاق‌های ثبت‌ شده در سال ۹۴ در لرستان سه هزار و ۵۵۱ مورد طلاق ثبت‌ شده که در سال ۹۳ حدود سه هزار و ۴۵۹ مورد بوده است.

گزارش از سجاد آریان پور

تولد زنان سن ازدواج مهاجرت نوزاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر