کد خبر: 813900 A

مدیرعامل شرکت ساتما مطرح کرد:

مدیرعامل شرکت متناظر اینستکس در ایران، با اشاره به تلاش دوجانبه برای عملیاتی کردن کانال مالی ایران و اروپا و افزوده شدن دو بانک به این سازوکار عنوان کرد که از بخشی از صحبت‌هایش سوءبرداشت شده است.

به گزارش ایلنا و به نقل از  اتاق بازرگانی تهران، علی‌اصغر نوری با اشاره به تلاش ویژه اروپایی‌ها برای عملی شدن این سازوکار و فشار شرکت‌های اروپایی برای راه‌اندازی هرچه سریع‌تر آن گفت: اروپا وقت زیادی برای راه‌اندازی اینستکس صرف کرده و در واقع از دست داده اما ایران نیز در تلاش است این سازوکار از حالت کاغذی و نظری خارج و به طور عملیاتی در بیاید.

مدیرعامل اینستکس ایرانی هم‌چنین با اشاره به سوءبرداشت‌هایی که از سخنان او در مورد خط اعتباری فرانسه منتشر شده است گفت: این مساله باید در جای خود رسیدگی شود و سیاست‌های کلان کشور در این مورد تصمیم‌گیری می‌کند که آیا این سیاست اساساً کمکی به بهبود روابط تجاری و ساز و کار اینستکس می‌کند یا خیر.

او افزود: آقای میشائیل بوک، مدیرعامل اینستکس، که هفته گذشته به تهران سفر کرده ابراز امیدوارى کرده است تا خط اعتبارى ١٥ میلیارد یورویی که توسط فرانسه پیشنهاد شده اجرایی شود.

او با اشاره به اینکه از طرف ایران بستر لازم برای راه‌اندازی اینستکس فراهم است، افزود: در حال حاضر بسیاری از صادرکنندگان اروپایی که با ایران مراودات تجاری دارند، به مقامات اینستکس فشار می‌آورند که این ساز و کار مالی هرچه سریع‌تر راه‌اندازی و عملیاتی شود. در نتیجه اروپا باید شرایط لازم درخصوص این مساله را فراهم کند. از همین رو یک بانک اروپایی به اینستکس پیوسته و مقدمات الحاق یک بانک دیگر فراهم است.

همچنین به گفته نوری، در حال حاضر هفت بانک ایرانی جزو سهامداران شرکت متناظر اینستکس در ایران هستند. وی در عین حال، این پیشنهاد را مطرح کرد که این دفتر با همکاری اتاق بازرگانی تهران نسبت به شناسایی صادرکنندگان غیرنفتی ایران که در تعامل با اروپا هستند اقدام کند تا زمینه تامین منابع مالی اینستکس از طریق درآمدهای ارزی از این محل، فراهم شود.

ایران فرانسه منابع مالی اروپا سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر