کد خبر: 807645 A

ارزیابی و بررسی عملکرد بانک‌ها همواره از موضوعات پر اهمیت در اقتصاد و روند ‌حرکت کشورها محسوب می‌شود. مقایسه و انطباق میان شاخص‌های عملکرد بانک‌ها با استانداردهای جهانی و نیز ارتقا و بهبود سطح کار و سیاست‌های بانکداری نوینیکی از مهمترین روش‌ها در بررسی عملکرد بانک‌ها محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشریه معتبر بَنکِر (The Banker) با بیش از 90 سال سابقه حرفه‌ای در زمینه بانکداری در سطح جهانی، هر سال با توجه به صورت‌های مالی حسابرسی شده مؤسسات مالی و بانکی در سال قبل و با در نظر  شاخص‌هایی همچون سود خالص، سرمایه پایه، بازده دارایی‌ها، نرخ بازده حقوق صاحبان سهام، نسبت هزینه به درآمد و نسبت تسهیلات غیرجاری، مزیت‌های استراتژیک، پاسخ‌گویی به نیازهای بازار، قدرت رویارویی با تغییرات اقتصادی در دوره مالی مورد نیاز و مقایسه آن با دو دوره مالی متوالی قبلی، اقدام به ارزیابی بانک‌ها می‌کند. بَنکِر به عنوان مهم‌ترین منبع امور بانکی و مالی در سراسر جهان شناخته می‌شود. این نشریه در 180 کشور توزیع شده و یکی از مراجع کلیدی  اطلاعاتی و تحلیلی برای صنعت بانک داری است.

خوانندگان نشریه بنکر

خوانندگان اصلی نشریه بنکر، بانک‌ها، موسسات مالی، شرکت های چند منظوره، بانک‌های مرکزی و وزارتخانه‌ها در سراسر جهان هستند. در این نشریه، بانک‌ها بر اساس فاکتورهایی همانند سرمایه پایه، دارایی‌ها، نرخ کفایت سرمایه، رشد واقعی سود و بازگشت سرمایه ارزیابی می‌شود. بر اساس اعلام این نشریه 60 درصد از خوانندگان نشریه را مدیران عامل، رؤسای شرکت ها و مدیران ارشد مالی و خزانه‌داران سازمان‌ها تشکیل می‌دهند.

دسته‌بندی رهبران مالی جهان

تمرکز اصلی نشریه بر بینش‌ها و تفسیرهای مالی، پروفایل‌های بانک‌ها در سطح بین‌الملل، مصاحبه با بانک‌ها و سایر اشال مالی در دنیاست. یکی از مطالب بسیار مهم و سودمند تشریح شده در نشریه بنکر، اعلام سالیانه 1000 بانک برتر در سطح جهان در هر سال بر اساس یافته‌های پایگاه داده  نشریه است. به کمک این دسته‌بندی، رهبران مالی در سطح جهان در صنعت بانک‌داری بر اساس کشور با در نظر گرفتن دستاوردهای آنها، شناسایی می‌شوند.

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، موسسه مالی برتر جهان

بر اساس آخرین رتبه ‌بندی برترین موسسات مالی اسلامی در جهان که توسط نشریه بین‌المللی بنکر در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، بانک قرض الحسنه مهرایران در صدر موسسات مالی اسلامی در جهان قرار گرفت.

بر این مبنا، نشریه بین‌المللی بنکر رشد دارایی های موسسات کاملا اسلامی و موسسات با باجه های اسلامی را مورد بررسی قرار داده است که بر اساس آن بانک قرض الحسنه مهرایران به عنوان بانک کاملا اسلامی با ۶۱.۱ درصد رشد و ۳ هزار و ۸۷۸ میلیون دلار دارایی منطبق بر شریعت، در رتبه اول بانک های ایران و رتبه برتر موسسات کاملا اسلامی دنیا قرار گرفت.

بانک قرض الحسنه مهر ایران با هدف جذب و تخصیص منابع قرض الحسنه با سرمایه اولیه۱۵ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۸۶ تاسیس شد و در حال حاضر ۵۳۰ شعبه این بانک در سراسر کشور مشغول اعطای تسهیلات قرض الحسنه به نیازمندان واقعی جامعه می باشد.

این بانک از بدو تاسیس تا کنون بالغ بر ۵ میلیون و ۱۴۲ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به ارزش ۴۱۲ هزار و ۸۱۵ میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت کرده است که نزدیک به ۲ میلیون فقره این تسهیلات به اعتبار ۱۸۹ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷ و پنج ماه نخست سال ۱۳۹۸ پرداخت شده است.

نسبت مطالبات به مصارف بانک قرض الحسنه مهرایران در طول مدت فعالیت آن حدود یک درصد است و مانده منابع آن با اعتماد و استقبال مردم از خدمات و طرح های تسهیلاتی متنوع بانک بالغ بر ۲۱۴ هزار و ۳۶۲ میلیارد ریال است.

با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر جامعه، این بانک در سال ۹۶ از ۸۲ درصد و در سال ۹۷ از ۵۵ درصد رشد منابع قرض الحسنه بهره مند شده است و منابع بانک در ۵ ماه نخست سال جاری نیز بالغ بر ۲۶ درصد رشد داشته است.

اقتصاد جهان شاخص سیاست ب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر