کد خبر: 796892 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

بانک سینا در میان بانک‌های کشور جزو بانک‌هایی که در زمینه کاهش قیمت تمام شده پول، گام‌های موفقی برداشته است. بانک سینا با مدیریت بهینه هزینه‌های سربار و مدیریت هزینه‌های اداری و تشکیلاتی و کاهش بهای تمام شده عملیات بانکی، توانسته است به کاهش قیمت تمام شده پول دست پیدا کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بالا بودن بهای تمام شده پول را می‌توان یکی از معضلات اساسی بانک‌های کشور دانست. این مسئله موجب شده است که بانک‌های کشور نتوانند از محل عملیات جاری بانکی، به سوددهی دست پیدا کنند. بالا بودن بهای تمام شده پول عملا باعث می‌شود این هزینه به استفاده کنندگان از تسهیلات بانکی، منتقل شود که در واقع تحمیل هزینه به جامعه به خصوص تحمیل هزینه به بخش تولید کشور است.

هر گونه تلاش برای کاهش بهای تمام شده پول در واقع تلاشی است که دو نتیجه مثبت را به دنبال دارد. از یک سو موجب می‌شود فعالیت بانکی در مسیر صحیح خود قرار بگیرد فعالیت اصلی بانکی یعنی واسطه‌گری مالی به اصلی‌ترین منبع درآمد بانک‌ها تبدیل شود و از سوی دیگر جلوی تحمیل هزینه به دریافت کنندگان اعتبارات بانکی یعنی فعالان اقتصادی و شهروندان عادی، گرفته شود.

بانک سینا در میان بانک‌های کشور جزو بانک‌هایی که در زمینه کاهش قیمت تمام شده پول، گام‌های موفقی برداشته است. بانک سینا با مدیریت بهینه هزینه‌های سربار و مدیریت هزینه‌های اداری و تشکیلاتی و کاهش بهای تمام شده عملیات بانکی، توانسته است به کاهش قیمت تمام شده پول دست پیدا کند.

نکته حائز اهمیت این است که کاهش قیمت تمام شده پول در بانک سینا در حالی رخ داده که مجموع عملیات بانکی در این بانک افزایش یافته و تعداد سپرده‌گذاران با رشد مواجه بوده است. در واقع علی‌رغم افزایش فعالیت بانکی و تعداد سپرده‌گذار، بانک سینا با مدیریت هزینه‌های اداری، انسانی و تشکیلاتی و کاهش هزینه‌های سربار، توانسته است قیمت تمام شده پول را کاهش دهد که این امر در سال 1397 موجب رشد 31 درصدی درآمدهای عملیاتی بانک سینا شد.

از سوی دیگر بانک سینا موفق به جذب سپرده‌های کوتاه مدت شد که این امر نیز در شرایط رکود اقتصادی و کاهش تمایل مردم به سپرده‌گذاری کوتاه مدت بانکی، یک موفقیت قابل توجه به شمار می‌آید.

از دیگر اقدامات شایان توجه بانک سینا که موجب یاری به بخش‌های تولید و تجارت کشور بوده، صدور ضمانت‌نامه های بانکی برای فعالان اقتصادی است که با سهولت در حال انجام است. در سال 1397 صدور اعتبارات اسنادی در بانک سینا  ۱۰۵ درصد و صدور ضمانتنامه‌ها ۲۶ درصد رشد داشته است که گویای رشدی تاثیرگذار و قابل توجه است.

یکی از معضلات نظام بانکی که سال‌هاست دامنگیر نظامی بانکی است، مسئله مطالبات معوق است. وضعیت بانک سینا در وصول مطالبات  نیز گویای عملکردی موفق و کاملا قابل قبول است. وصول مطالبات در بانک سینا رشدی 163 درصدی داشته که در میان بانک‌های کشور عددی کم‌نظیر محسوب می‌شود.

کاهش قیمت‌ تمام شده پول، رشد 31 درصدی درآمدهای عملیاتی بانک سینا، رشد 105 درصدی صدور صدور اعتبارات اسنادی، رشد 26 درصدی صدور ضمانت‌های بانکی، رشد 163 درصدی وصول مطالبات بانکی و همچنین ارتقاء 6 پله ای بانک سینا در میان 100 شرکت برتر و قرار گرفتن در بین 10 شرکت پیشرو کشور گویای استحکام وضعیت و ساختار مالی این بانک حتی در شرایط دشوار کنونی اقتصاد کشور است.

 

اقتصاد کشور پول تجارت مدیریت بهینه فعالان اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر