کد خبر: 736188 A

رئیس کل گمرک ایران خبر داد:

میر اشرفی از تدابیر ویژه گمرک برای مقابله با تحریم ها خبر داد و گفت : با هدف مقابله با تحریم ها اختیارات گمرگات اجرایی افزایش یافته است و طی هفته های آینده اختیارات بیشتری به گمرکات اجرایی تفویض خواهد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از گمرک، مهدی میر اشرفی در سفر به استان خوزستان و در جمع خبرنگاران در گمرک بندر امام خمینی (ره) با بیان این مطلب عنوان کرد: اقداماتی که گمرک ایران در شرایط تحریم انجام داده عمدتا متمرکز بر ارتقای اختیارات گمرکات اجرایی است به شکلی که گمرک ایران عمدتا به کارهای ستادی مشغول باشد و گمرکات اجرایی از اختیارات بیشتری برخوردار باشند تا بتوانند در تسهیل تجارت و خدمات رسانی به ارباب رجوع به خوبی عمل کنند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه تفویض این اختیارات کافی به گمرکات اجرایی سراسر کشور در تمامی حوزه های فنی، اداری ـ مالی و آی تی در حال انجام است، یادآور شد: خوشبختانه در هفته گذشته یکی از مباحث فنی که تعیین ارزش کالاهای وارداتی بود طی بخشنامه ای قوی به کلیه گمرکات ابلاغ شد، تعیین ارزش در گمرک ایران انجام می شد ولی این اقدام را به گمرکات اجرایی تفویض اختیار کردیم و از ابتدای سال آینده قسمت اعظم فرآیند تعیین ارزش کالاهای وارداتی در گمرکات اجرایی انجام خواهد شد که این فرآیند تأثیر بسزایی در تسهیل تجارت خواهد داشت.

میراشرفی اظهار کرد: یکی از برنامه هایی که گمرک ایران برای تسهیل تجارت دارد، حرکت به سمت کنترل های غیرفیزیکی و غیرمزاحم هست که استفاده از تجهیزات شبیه دستگاه ایکس ری، سامانه های جامع گمرکی و لینک آن به سایر دستگاه ها از جمله پیش زمینه های آن است؛ انجام این اقدامات در برخورداری سریع تر مراجعان از خدمات خیلی مؤثر خواهد بود.

وی ادامه داد: طی 11 ماه امسال 38.5 میلیارد دلار کالا به کشور واردات شده که 1.5 میلیارد دلار تراز تجاری مثبت است و از این 38.5 میلیارد دلار تقریبا ماهی یک میلیارد دلار آن واردات کالای اساسی به کشور است که به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل 700 هزار تُن افزایش داشت.

رئیس کل گمرک ایران با اعلام خبر صادرات 40 میلیارد دلاری (نفتی و غیرنفتی) در 11 ماهه اول سال جاری اظهار کرد: کشور چین با 8.3 میلیارد دلار مقام اول شریک تجاری و کشور عراق با 8.2 میلیارد دلار شریک دوم تجاری ایران است.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه در حد توان مشکلات گمرک بندر امام خمینی را حل و هماهنگی بیشتری با دستگاه های مرتبط با حوزه تجارت خواهیم داشت، گفت: یکی دیگر از دلایل سفر به خوزستان این بوده که عمدتا کالاهای اساسی از خوزستان به کشور وارد و گمرک حضرت امام در صدر گمرکاتی است که بیشترین کالاهای فله از آن ترخیص می شود.

میراشرفی بیان کرد: گمرک ایران با توجه به اعتبارات در اختیار نسبت به توسعه زیرساخت ها اقدام می کند که یکی از مهمترین اقدامات تجهیز گمرکات به دستگاه ایکس ری است؛ خوشبختانه با رایزنی های اخیر به منظور استفاده از توان تولیدکنندگان داخلی نسبت به خرید و نصب سه دستگاه ایکس ری تولید داخل اقدام کردیم که اکنون در مرحله اخذ تأییدیه از سازمان انرژی اتمی است.

وی با اشاره به اینکه شاید توجه کافی به ساماندهی مرزهای زمینی نشده بود، عنوان کرد: مرزهای زمینی به عنوان یک پتانسیل خیلی قوی هستند که در صورت ساماندهی هزینه های تجارت را کاهش و همچنین منجر به افزایش اشتغال، ارائه خدمات لجستیک و تجارت می شود.

اشتغال گمرک مشکلات تحریم ها گمرک ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر