کد خبر: 729278 A

اکبری در جمع اصحاب رسانه:

اکبری مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهرایران طی سفر به مشهد مقدس و در نشست خبری با اصحاب رسانه از حمایت بانک قرض الحسنه مهر ایران از نخبگان علمی به منظور گسترش دانش در کشور خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، مرتضی اکبری، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در نشست‌خبری با اصحاب رسانه استان خراسان رضوی، با بیان اینکه بانک قرض الحسنه مهر ایران با داشتن ۱۰ سهامدار بزرگ ۱۱ سال پیش تاسیس شد، اظهار کرد: این بانک طی این مدت به حدود چهار میلیون و ۲۰۰ نفر وام بالغ بر ۳۳ هزار میلیارد تومان اعطا کرده، سهم سال ۹۷ از این میزان، یک میلیون نفر بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان بوده که پرداخت شده یعنی سال ۹۷ یکی از پربازده‌ترین سال‌ها درباره اعطای وام قرض‌الحسنه برای این بانک به شمار می‌رود.

وی درباره میزان نرخ رشد منابع طی دو سال اخیر عنوان کرد: میزان رشد منابع در سال ۹۶ حدود ۸۰ درصد بوده و این میزان در سال ۹۷ تا این لحظه حدود ۴۰ درصد است؛ دلیل آن نیز این است که امسال سال سختی بود اما بانک عملکرد موفقی را در حوزه جذب و تخصیص منابع داشته و پیش بینی می‌شود که این روند در سال آینده نیز ادامه داشته باشد. امیدواریم سال آینده بیش از یک میلیون نفر را پوشش دهیم.

میزان کارمزد بانکی به نوع جامعه هدف وابسته است

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران درباره میزان مانده منابع در این بانک در کل کشور تصریح کرد: این میزان سال‌جاری تاکنون حدود ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نزد بانک است اما حدود ۱۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه با کارمزد صفر تا ۴ درصد پرداخت شده؛ میزان درصد کارمزد بستگی به نوع جامعه‌ای است که در نظر گرفته‌‌ایم.

اکبری با بیان اینکه سهم خراسان رضوی در سال ۹۷ درباره اعطای تسهیلات ۵۰۰ میلیارد تومان به ۵۰ هزار نفر بوده، خاطرنشان کرد: سهم میزان نرخ رشد منابع این بانک در استان ۳۶ درصد بوده؛ در واقع کمترین میزان نرخ رشد منابع ۱۵ درصد و بیشترین آن ۴۰ درصد است که در بسیاری از بانک‌های کشور کم‌نظیر و تقریبا بی‌نظیر است.

سهم ۰.۲ درصدی معوقات بانک قرض الحسنه مهر ایران در خراسان رضوی

وی با اشاره به اینکه نسبت معوقات بانکی کشور در بانک قرض الحسنه مهر ایران یک درصد است، بیان کرد: این میزان در کل بانک‌های دنیا حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است. البته شایان ذکر است که سهم معوقات خراسان رضوی در این بانک دو دهم درصد بوده که در رده بالاترین بانک‌ها درباره پایین بودن معوقات قرار گرفته است.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران درباره پرداخت تسهیلات وام ازدواج و کمیته امداد عنوان کرد: تسهیلات ازدواج به ۲۰۰۰ نفر وام ۱۵ میلیون تومانی و بعضا ۳۰ میلیون تومانی پرداخت شده همچنین در حوزه بهزیستی و کمیته امداد حدود ۹۰ درصد تکلیفی که دولت بر عهده بانک گذاشته، در استان پوشش داده شده است.

پرداخت تسهیلات به زنان سرپرست خانوار با کارمزد ۲ درصد

اکبری افزود: اواخر سال گذشته تعهد کردیم به ۳۳ هزار زن سرپرست خانوار تسهیلات قرض الحسنه بین ۳ تا ۵ میلیون تومان اعطا کنیم که از این تعداد ۳۰۰۰ سهمیه خراسان رضوی بود که از این میزان، ۲۵۰۰ تا ۲۶۰۰ تسهیلات با کارمزد ۲ درصد پرداخت شده است. البته خراسان رضوی در زمینه پرداخت تسهیلات جز استان‌های اول شناخته می‌شود.

وی در خصوص پرداخت تعداد تسهیلات اعطایی طی سه سال اخیر تصریح کرد: در سال ۹۵ حدود ۴۵۰ هزار فقره، سال ۹۶ حدود ۷۵۰ هزار فقره و در سال جاری یک میلیون فقره وام پرداخت شده است؛ رشد منطقی و بسیار بالایی تلقی می‌شود. همچنین از نظر میزان مبلغ تسهیلات اعطایی در سال ۹۵، ۵۵۰۰ میلیارد تومان، در سال ۹۶ حدود ۸۵۰۰ میلیارد تومان و در سال جاری نیز تاکنون بالغ بر ۱۱ هزار میلیار د تومان به یک میلیون نفر پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران با تاکید بر اینکه این بانک در زمره بهترین ارائه دهنده خدمات الکترونیکی در میان بانک‌های کشور است، اظهار کرد: این بانک در حوزه بانک‌ الکترونیک جز بانک‌های خوب و برتر به شمار می‌رود چراکه در موبایل بانک، اینترنت بانک و سایت امکانات و خدمات خوبی ارائه می‌شود.

اکبری با اشاره به اینکه در سایر بانک‌ها عمده مشکلی که وجود دارد، معوقات است، گفت: اگر هزینه یک بانک افزایش می‌یابد، به علت معوقات آن است؛ معوقات سیستم بانکی ممکن است بر روی کاغذ ۱۰ تا ۱۵ درصد تعریف شد درحالیکه در محتوای عمل این معوقات به بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد برسد‌.

کمبود نقدینگی در بانک منجر به افزایش نرخ سود بانکی می‌شود

وی ادامه داد: وقتی که این معوقات به سیستم بانکی بازنگردد، بانک با کمبود منابع مواجه می‌شود. وقتی که با کمبود منابع مواجه می‌شود، مجبور است برای کسری نقدینگی خود، نرخ سود را افزایش دهد اما با افزایش نرخ سود بانکی، عملا قیمت تمام شده آن پول در بانک افزایش می‌کند. بزرگترین مشکل نظام بانکی، معوقات است.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اضافه کرد: البته ممکن است که استمهال‌های از سوی دولت و مجلس اعطا می‌شود، منجر به عدم بازگشت پول به نظام بانکی می‌شود. بانک هنگامی که با کسری نقدینگی و یا درخواست تسهیلات از سوی مردم مواجه می‌شود، برای آنکه سپرده‌های خود نگه دارد یا سپرده جدیدی را جذب کند، مجبور است که سود را افزایش دهد‌؛ درنتیجه اگر بانکی نرخ سود خود را افزایش می‌دهد، به دلیل کمبود نقدینگی است که برای او به وجود آمده است.

بانک قرض الحسنه مهر ایران بانک سودآوری به شمار می‌رود

اکبری با بیان اینکه ما مشکل بالا بردن نرخ سود را نداریم چراکه پول بازمی‌گردد، خاطرنشان کرد: در این بانک هنگام بازگشت پول، باری دیگر تسهیلات اعطا می‌شود. لازم به ذکر است که تمام هزینه‌های خود را از محل این نرخ سود ۴ درصدی پرداخت می‌کنیم و پوشش می‌دهیم. البته نه تنها پوشش دادیم بلکه بانک سودآوری نیز به شمار می‌رویم و در سال گذشته حدود ۲۹۰ میلیارد تومان و در سال ۹۷ تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان سود داده‌ایم‌ در نتیجه ما درگیر هیچ نوع بدهکاری نیستیم چراکه در شرایط بد اقتصادی معوقات ما به بالای یک درصد نیز نرسیده است.

وی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها بر روی این بانک اثری نداشته، اظهار کرد: تحریم بر ما اثری نداشته زیرا کار ما در داخل کشور است و بانکداری خرد را انجام می‌دهیم. تقریبا همه مشتری‌های ما، مشتری‌های حقیقی در سطح خرد هستند زیرا تنها به اشخاص حقیقی وام می‌دهیم. البته به کارآفرینان حقیقی نیز وام اعطا می‌کنیم؛ هزینه سقف تسهیلات این بانک بین ۲ تا ۲۰ میلیون تومان است.

تعهد سه تفاهم نامه برای بانک قرض الحسنه مهر ایران

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با بیان اینکه دارای سه تفاهم نامه جامع و کامل هستند، تصریح کرد: یکی از آن تفاهم‌نامه‌ها با بنیاد برکت است؛ بنیاد برکت عملا با بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای ایجاد ۱۰ هزار شغل در شش ماهه دوم سال ۹۷ مشارکت کرده که از این تعداد ۷۰۰۰ فقره آن از تسهیلات پرداخت شده است.

اکبری ادامه داد: تفاهم‌نامه دیگر با کمیته امداد است که دارای قرارداد مشارکت در حوزه معیشت مددجویان کمیته امداد و اشتغال آنها هستیم؛ پرداخت حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به ۷۰ هزار نفر به معیشت مددجویان در این تفاهم‌نامه تعهد کرده و در حوزه اشتغال نیز حدود ۴۰ میلیارد تومان به ۱۰۰۰ نفر اعطا کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: آخرین تفاهم‌نامه نیز با بنیاد مسکن است که درباره بازسازی خانه‌های روستایی بوده که حدود ۶۰ میلیارد تومان قرارداد بسته شده و برای استحکام حدود ۱۲ هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده که برای حدود ۸۰۰۰ واحد مسکونی طی ده ماه گذشته پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران همچنین با اشاره به حمایت بانک از دانشجویان نخبه گفت: تیم‌های استارت آپ با ارائه ایده‌ها و خلاقیت‌های خود می‌توانند از تسهیلات این بانک برای گسترش دانش خود بهره مند شوند.

اصحاب رسانه قرض الحسنه مشهد مقدس نخبگان بانک قرض الحسنه مهر ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر