کد خبر: 572204 A

اکبری:

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که تلفیق یارانه نان و خرید تضمینی گندم در بودجه سال ۹۷ مع الفارق است.

به گزارش ایلنا و به نقل از خانه ملت، با اشاره به حذف ردیف یارانه نقدی نان از لایحه بودجه سال 97 اظهار داشت: دولت در لایحه پیشنهادی خود ردیف یارانه نقدی نان و یارانه نان را حذف و در تبصره ای یارانه نان را با خرید تضمینی گندم ادغام کرده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یارانه نقدی و قیمت خرید تضمینی گندم دو مقوله جدا و غیر قابل تلفیق است چرا که اساسا یارانه نان برای کل جامعه است اما قیمت خرید تضمینی گندم  مربوط به قشر محدودی از تولیدکنندگان است بنابراین تلفیق این دو مقوله مع الفارق است وموضوعیت ندارد.

نماینده مردم بجنورد در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه تا این لحظه دولت قیمت خرید تضمینی گندم را اعلام نکرده است، گفت: دولت اگر بنا دارد که بر اساس نرخ تورم افزایش قیمت گندم را اعمال کند باید این کار را به صورت رسمی اعلام کند با این حال در جریان رسیدگی به بودجه سرنوشت قیمت خرید تضمینی گندم را دنبال می کنیم.

وی همچنین به کاهش اعتبار صندوق بیمه کشاورزی در بودجه سال 97 اشاره کرد و بیان داشت: کاهش اعتبار این صندوق محل انتقاد است چرا که بدهی دولت از سال های قبل مورد اعتراض کشاورزان است و با توجه به ریسک بالایی که کشاورزی دارد کاهش اعتبار صندوق بیمه کشاورزی آسیب جدی و اساسی وارد خواهد کرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه مجلس با کاهش اعتبارصندوق بیمه کشاورزی مخالفت خواهد کرد، گفت: در بعضی موضوعات کاهش اعتبار کشش لازم را ندارد در این بین بخشی از امور کشور را می توان به فرصت دیگری موکول کرد اما موضوعاتی از جمله صندوق بیمه کشاورزی موضوعی نیست که بتوان آن را تعدیل کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی به موضع گیری قاطع این کمیسیون دربرابر حمایت از تولید و کشاورزی تاکید کرد.

بر این اساس دولت در لایحه بودجه سال 96 کل کشور 2300 میلیارد تومان برای دریف یارانه نقدی نان و 8200 میلیارد تومان برای یارانه نان در نظرگرفته بود که در لایحه بودجه سال 97 ردیف یارانه نان و یارانه نقدی نان از جداول بودجه حذف و در تبصره 14  مبلغ 3300 میلیارد تومان یارانه نان و خرید تضمینی گندم در نظر گرفته که بر اساس ردیف های بودجه 1700 میلیارد تومان آن برای یارانه خرید تضمینی گندم لحاظ شد.

 

بودجه کشاورزی مجلس شورای اسلامی منابع طبیعی قیمت خرید تضمینی گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر