کد خبر: 995825 A

همزمان با هفته کتاب؛

کتاب درآمدی بر فقه تحزب در نظام اسلامی به نویسندگی حجت الاسلام محسن مهاجرنیا به همت موسسه آموزش عالی طلوع مهر در مجموعه دنیای کتاب رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قم، آیین رونمایی از کتاب درآمدی بر فقه تحزب در نظام اسلامی با حضور حجت الاسلام پور محمدی دبیرعالی جامعه روحانیت مبارز، حجت الاسلام علی بنایی رئیس موسسه آموزش عالی طلوع مهر و حجت الاسلام محسن مهاجرنیا نویسنده این اثر در دنیای کتاب رونمایی شد.

*ضرورت توجه به بحث تمدن سازی

محمودی مدیر پژوهش موسسه آموزش عالی طلوع مهر در این مراسم، با اشاره به اینکه رویکرد موسسه آموزشی طلوع مهر، آموزش محور و پژوهش محور است، اظهار کرد: توجه به تمدن سازی در این موسسه آموزشی بیش از پیش مورد توجه است و موضوعات مهم سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را برای پژوهش در دستور کار دارد.

وی افزود: اهتمام ویژه بر پژوهش و اندیشمندان کشور بخشی از یک منظومه ای است که با توجه به یک سیاست مبنایی در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر پژوهش موسسه آموزش عالی طلوع مهر اضافه کرد: بیش از 20 نشست آزاد اندیشی برگزار شده است که با توجه به استقبال خوبی که از این جلسات صورت گرفت، در نهایت این کتاب تدوین شد و در دسترس علاقمندان قرار گرفت.

*تدوین کتاب با موضوع تحزب ارزشمند است

حجت الاسلام علی بنایی رئیس موسسه آموزش عالی طلوع مهر نیز در این مراسم با تاکید براینکه تدوین کتاب با موضوع تحزب کار بسیار ارزشمندی است، عنوان کرد: حزب یکی از موضوعات مهمی است که در جلسات مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری و موسسه طلوع مهر مورد توجه قرار گرفته است.

وی با تاکید براینکه توجه به احزاب یکی از ارکان نظام اسلامی است، تصریح کرد: لازم است که حزب ها برای نظام کار کنند و در این راه سختی ها را هموار نمایند و در این راستا مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری در تلاش است تا حزب اسلامی تحویل جامعه دهد و در این راستا لازم است تعامل جدی بین احزاب و نظام وجود داشته باشد.

رئیس موسسه آموزشی طلوع مهر بیان کرد: برخی احزاب نه دولتی هستند و نه خصوصی که نه تنها کاری در پیشبرد اهداف نظام بر نمی دارند بلکه مانع از رشد کشور می شوند و تفرقه ایجاد می کنند.

وی با عنوان اینکه در کتاب درآمدی بر فقه تحزب در نظام اسلامی از فقه تحزب به عنوان بحث محوری بهره برده شده است، تصریح کرد: رونمایی از این کتاب و ورود آن به بازار کتاب می تواند تاثیر بسزایی در بحث تشخیصی بگذارد و نویسنده توانسته است با فکر صحیح و منظومه وار این موضوع را دنبال کند.

بنایی با اشاره به برخی مشکلات کشور، گفت: راه برون رفت از این مشکلات ایجاد یک حزب قوی و اسلامی است.

*بعد از انقلاب اسلامی نگاه خوبی به احزاب شکل گرفت

حجت الاسلام محسن مهاجرنیا نویسنده کتاب درآمدی بر فقه تحزب در نظام اسلامی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی به سرعت رخ داد و نتوانستیم بسیاری از نهادهایی را که پذیرفتیم به دانش آن دست یابیم، گفت: با گذشت بیش از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هنوز هم دانش برخی نهادها را نداریم و باید به سمتی برویم که این دانش ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نگاه مثبتی به حزب وجود نداشت، عنوان کرد: بعد از انقلاب اسلامی مقوله حزب به خوبی پذیرفته شد و این مسئله یک ساز و کار عقلانی بود که در درون نظام سیاسی دولت شکل گرفت.

نویسنده کتاب درآمدی بر فقه تحزب در نظام اسلامی با عنوان اینکه از ابتدا احزاب پیرو عمل و تجربه دیگران بودند، تصریح کرد: با اینکه قرار بود خودمان دانش آن را تولید کنیم اما همچنان این اتفاق نیفتاده و پس از گذشت 40 سال عملا این کار را انجام ندادیم.

مهاجرنیا با عنوان اینکه ایران اسلامی در حال حاضر دارای 200 حزب است، گفت: پس از ترکیه در طول 40 سال گذشته از کشورهایی بودیم که احزاب فراوانی در آن فعالیت دارند.

وی خاطرنشان کرد: درآمدی بر فقه تحزب در نظام اسلامی یک کار ابتدایی است که اساتید باید روی این موضوع کارکنند.

استان قم علی بنایی دنیای کتاب قم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر