کد خبر: 776632 A

رئیس شوراهای حل اختلاف قم خبر داد؛

رئیس شوراهای حل اختلاف قم، با اعلام مصالحه در مصالحه ۷۹ تا ۸۵ درصد پرونده‌های کیفری در استان قم، گفت: در محدوده‌ای که قانون معین کرده سعی می‌کنیم صلح و مصالحه به نحو مطلوب انجام شود.

به گزارش ایلنا از قم، سید حمید اسماعیلی، در نشستی خبری به مناسبت فرارسیدن هفته قوه قضائیه که در محل سالن جلسات دادگستری استان قم برگزار شد، با بیان این که سال گذشته در استان قم، حدود ۱۲ هزار پرونده کیفری رسیدگی شد، اظهار داشت: سالانه به طور میانگین ۷۹ تا ۸۵ درصد این پرونده ها مصالحه می شود.

وی افزود: همچنین در سال گذشته ۶۳ هزار پرونده حقوقی نیز در این استان رسیدگی شد که در ۲۵ تا ۳۵ درصد از این پرونده‌ها مصالحه صورت گرفت.

رئیس شوراهای حل اختلاف قم، گفت: در محدوده‌ای که قانون معین کرده سعی می‌کنیم صلح و مصالحه به نحو مطلوب انجام شود تا پرونده دیگری به واسطه پرونده‌های حقوقی و کیفری تشکیل نشود.

وی تصریح کرد: پرونده‌هایی که با موضوع مفاسد اقتصادی در قم تشکیل می‌شود، به تهران ارسال و رسیدگی می‌شود و در حال حاضر هیچ پرونده‌ای از مفاسد اقتصادی در این استان در حال رسیدگی نیست.

اسماعیلی بیان کرد: در سال‌های گذشته ۴۰۰ شعبه شورای حل اختلاف در قم فعال بود و هر شعبه‌ای سه نیروی ثابت داشت، ولی شعبه‌هایی که فعالیت مناسبی نداشتند، منحل شده است؛ در حال حاضر نیز، حدود ۶۷ شعبه از شوراهای حل اختلاف و ۳۹۰ نیرو در قم مشغول به فعالیت هستند.

وی در ادامه با اشاره به پرونده پروژه رضوان در قم، گفت: در این پرونده قوه قضائیه برای مصالحه بدون در نظر گرفتن حقوق شاکی‌ها اقدامی نکرده است و پیگیر تحقق حقوق عامه مردم است.

سرمایه گذار پروژه رضوان که از سال ۸۹ اقدام به جذب سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان از مردم نموده، حدود یک هزار و ۴۰۰ شاکی دارد. مهدی کاهه دادستان قم نیز در این زمینه گفته است: در رابطه با تشکیل پرونده قضائی برای پروژه رضوان تاکنون پنج تَن از متهمان اعم از پرسنل، کارکنان، دلالان فعال شناسایی، دستگیر و بعد از تفهیم اتهام انتصابی با قرار بازداشت موقت به زندان معرفی شدند و پنج تَن دیگر نیز تحت تعقیب هستند که به محض شناسایی دستگیر و با آنها برخورد قضائی خواهد شد.

رئیس شوراهای حل اختلاف قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات فرودگاه قم، گفت: قصد داریم فرودگاهی مجلل، پررفت و آمد و بین المللی در شهر قم داشته باشیم.

وی افزود: به دنبال سرمایه گذار بسیار مطمئنی هستیم تا سرمایه خوبی بدون دغدغه وارد استان نماید و اینکه بخواهیم سرمایه گذار قبلی را در زندان نگه داریم، مشکلی حل نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بعید است ساخت فرودگاه بار دیگر به سرمایه گذار قبلی سپرده شود، ادامه داد: سرمایه گذارانی از کشورهای چین و هند برای ساخت فرودگاه مراجعه نموده اند، ولی تاکنون به هیچ سرمایه گذاری جواب منفی نداده ایم.

اسماعیلی تاکید کرد: مشکلات کنونی فرودگاه باید عاقلانه حل شود، تا هم سرمایه مردم به باد نرود، هم فردی سوءاستفاده نکند و هم با توجه به حساسیت مسائل قم، برنامه تحلیلی مخربی برای رسانه‌های غرب درست نشود.

تفاهم نامه ساخت فرودگاه و دهکده گردشگری طرلاب در منطقه سلفچگان قم آذرماه ۸۹ بین شرکت ارم کیش و استانداری قم منعقد و عملیات اجرایی این فرودگاه نیز در بهمن ماه همان سال آغاز شد؛ این فرودگاه که در جاده قم - سلفچگان واقع شده، از شهر قم تقریباً ۲۵ کیلومتر و از فرودگاه امام خمینی (ره) تهران ۱۲۵ کیلومتر فاصله دارد. ساخت این فرودگاه درحال حاضر متوقف است.

استان قم فرودگاه قم دادگستری استان قم شوراهای حل اختلاف قم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر