کد خبر: 1011612 A

در پیام به کنگره بزرگداشت علامه سیدمرتضی مطرح شد؛

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از مراجع تقلید شیعه در پیامی به کنگره بزرگداشت علامه سیدمرتضی علم الهدی، گفت: علّامه سید مرتضی علم الهدی رضوان الله تعالی علیه از رجال فضیلت و نوابغ علم و عمل و همچنین از مفاخر و مشاهیر رُواة احادیث و حاملان علوم قرآن و عترت علیهم‌السلام است.

به گزارش ایلنا از قم، آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در پیامی به کنگره مرحوم علامه سیدمرتضی علم‌الهدی که توسط حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌راد، مدیر دفتر قم بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی قرائت شد، تأکید کرد که این عالم دینی از مفاخر و مشاهیر شیعه و جهان اسلام است.

متن این پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قال مولانا و إمامنا ابوالحسن الهادی علیه الصلوة‌ و السلام: «لَولا مَن یَبقی بَعد غیبةِ قائِمنا عَلیه ‌‌السلام مِن العُلَماء الدَّاعینَ إلیهِ وَ الدَّالِّین عَلیه وَ الذَّابِّین عَن دِینه .... لَما بَقِی أحدٌ إلّا ارتدّ عَن دینِ الله»  

السلام علیکم و رحمة الله

با عرض ادب و احترام خدمت علماء اعلام و دانشوران و نخبگانی که در این کنگره ارزشمند شرکت دارند، و با سلام و تحیّت به روح پاک دانشمند عالی‌مقام و فقیه بزرگوار مرحوم علّامه سید مرتضی علم الهدی رضوان الله تعالی علیه که از رجال فضیلت و نوابغ علم و عمل است. اینجانب برگزاری همایش بزرگداشت شخصیت والای یکی از مفاخر و مشاهیر رُواة احادیث و حاملان علوم قرآن و عترت علیهم‌السلام را گرامی می‌دارم، و به عزیزان فرهیخته که با این برنامه وسیع علمی و مذهبی، تلألؤ انوار هدایت‌های اهل بیت علیهم‌السلام را به نمایش گذارده‌اند، تبریک و تهنیت عرض می‌‌نمایم. 

برگزاری این بزرگداشت‌ها، فقط تعظیم از یک شخصیت و آثار و خدمات یک شخص نیست؛ بلکه به نمایش‌گذاردن اوج تعالی و اعتبار و اعتلای معرفت و بینش و احیاء فرهنگ دین و معارف اهل بیت علیهم‌السلام است. ملّت و پیروان مکتبی که این سوابق عظیم و بی‌نظیر را دارند، باید بر خود ببالند و به سیّد مرتضی‌ها و دیگر رجال نامدار خویش افتخار کنند، و خطّ و سیره آنها را زنده نگاه دارند. سیّد اجل، مفخر عالم اسلام سید مرتضی اعلی الله مقامه از بزرگان و فقهاء و رواتی محسوب می‌شد که دانشمندان و رجال علم و سلاطین زمان خویش را مبهوت شخصیت و عظمت علمی و اخلاقی خود نموده بود.

تألیفات آن دانشمند شریف و ممتاز در رشته‌های مختلف قرآن و احادیث و اعتقادات و فقه و اصول و کلام و شعر عربی، مانند کتاب گرانسنگ «غرر الفوائد و درر القلائد» و اثر شریف «الشّافی فی الإمامة و إبطال حجج العامة» و کتاب ارزشمند «تنزیه الأنبیاء و الائمة علیهم‌السلام» و ده‌ها کتاب و رساله علمی دیگر، همه و همه نشان از وسعت علمی آن بزرگمرد میدان علم و معرفت و شاگرد نمونه مکتب نورانی اهل بیت علیهم السلام دارد. وی در تقوی و اخلاق و ساده‌زیستی و ارتباط با مردم، سرآمد اقران خویش بود و همین اخلاق حسنه و مکارم اخلاقی و فضائل انسانی بود که همگان را شیفته او ساخته بود.

غرض اینکه در جایی که بزرگان شیعه، مانند علامه بزرگوار حلّی رضوان الله تعالی علیه او را «رکن الطائفه» می‌دانند و درباره او می‌نویسند که: «متوحّد فی علوم کثیرة، مجمع على فضله، مقدّم فی العلوم ... و من کتبه استفادت الإمامیة منذ زمنه رحمه الله إلى زماننا هذا و هو رکنهم و معلّمهم» و بزرگان اهل سنّت، مانند ابن حجر عسقلانی در وصفش نقل می‌کنند که: «هو أول من جعل داره دار العلم و قدرها للمناظرة و یقال أنّه أمر و لم یبلغ العشرین وکان قد حصل على ریاسة الدنیا مع العلم الکثیر فی الیسیر والمواظبة على تلاوة القرآن وقیام اللیل وافادة العلم وکان لا یؤثر على العلم شیئاً مع البلاغة وفصاحة اللهجة»، و سلاطین و ادباء و شعرا او را می‌ستایند، بنده و امثال بنده چه بگوییم؟!.

باید حوزه‌های علمیه، علما و فضلا، محققان و دانشجویان ارجمند، قدر این رجال و دانشمندان مکتب را بدانند و با مطالعه، تحقیق و نشر معارف گرانسنگ آن بزرگواران، نسبت به مکتب ادای وظیفه نمایند و موجبات بسط و گسترش معارف حیاتبخش قرآن و اهل بیت علیهم السلام را به سراسر جهان فراهم آورند ان‌شاء الله.

در پایان، مجدداً از برگزارکنندگان این کنگره و حضرات علماى اعلام و حجج اسلام و نویسندگان بزرگوارى که در تشکیل آن و شناساندن بیشتر سید مرتضی علم الهدی قدّس سره، با مساعى جمیله مشارکت فرموده‌ اند، تشکر و قدردانى مى‌‌نمایم. ان‌شاءالله همگان در ظلّ عنایات حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف موفّق و مؤیّد باشید.

یادآور می‌شود،‌ کنگره سیدمرتضی علم‌الهدی از سوی مؤسسه دارالحدیث و دفتر بنیادپژوهش‌های آستان قدس رضوی در قم در قالب برپایی چندین پیش نشست در حال برگزاری است. 

استان قم آیت الله صافی گلپايگانی دین و اندیشه علی راد مرحوم علامه سیدمرتضی علم الهدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر