کد خبر: 934233 A

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان:

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: کشت محصولات پرآب بر در استان قزوین امسال نسبت به سال گذشته ۱۳۰۰ هکتار کاهش یافته است.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، تورج بنیادی اظهار کرد: کاهش کشت محصولات پرآب بر در مزارع استان  قزوین مربوط به محصول گوجه فرنگی است.

 مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: امسال هفت هزار و ۲۵۰ هکتار سهمیه ابلاغی کشت گوجه فرنگی در استان قزوین داشتیم اما شاهد کاهش ۱۳۰۰ هکتاری کشت این محصول بودیم.

بنیادی با بیان اینکه در سالیان قبل شاهد کشت بیش از تقاضای بازار گوجه فرنگی از سوی کشاورزان و خسارت های هنگفت مالی به آنها و همچنین هدر رفت آب مصرف شده برای کشت و تولید این محصول بودیم،گفت: کاهش کشت محصولات پرآب بر و اینکه کشاورزان بر اساس عرضه و تقاضا اقدام به کشت محصول کنند یک اتفاق خوب و مبارک است.

وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی هر ساله برای پیشبرد الگوی کشت سهمیه مرتبط با انواع محصولات زراعی از جمله جالیزی و سبری و صیفی جات را به استان ها ابلاغ می کند،اظهار داشت: کارشناسان کشاورزی در استان ها نیز در سطح پهنه ها این سهمیه ها را تعیین و به کشاورزان ابلاغ می کنند اما اهرم قانونی قدرتمندی برای الزام کشاورز به کشت نوع محصول و میزان مشخص شده وجود ندارد که در این خصوص باید شاهد اصلاح قوانین باشیم.

این مسئول با بیان اینکه امسال سهمیه کشت هندوانه و خربزه در استان قزوین نیز حدود سه هزار هکتار بوده است، افزود: سیاست وزرات‌جهاد کشاورزی کاهش‌کشت محصولات پرآب بر است و بر همین اساس برنامه‌ریزی شده تا کشاورزان در مناطق کم آب به کشت های جایگزین روی بیاورند.

 مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان یادآور شد: براساس بررسی های به عمل آمده و اعلام شده از سوی بعضی کارشناسان حوزه کشاورزی و آب، برای تولید هر کیلو گوجه فرنگی حداقل به ۱۸۰ لیتر آب نیاز است که البته برخی کارشناسان این رقم را چندین برابر بیشتر می دانند.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

استان قزوین جهاد کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان سیاست استان ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر