کد خبر: 932972 A

مدیرکل ثبت اسناد استان خبر داد:

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان قزوین گفت: به منظور ایجاد تحول در شفاف سازی مالکیت صدور اسناد، سندهای مالکیت ملی و دولتی اراضی این استان از این پس به صورت تک برگی صادر می شود.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، صفدر کشاورز در نشست‌کارگروه کاداستر استان قزوین که در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، در ادامه جلوگیری از تعرض و تصرف اراضی دولتی و مقابله با زمین‌خواری را از مزایای اسناد تک‌برگ و اجرای طرح کاداستر عنوان کرد و افزود: ضرورت دارد تا همه ادارات نسبت به دریافت اسناد مالکیتی کاداستر اقدام کنند.

وی با اشاره به نبود اطلاعات دقیق در خصوص زمین های کشاورزی و نبود برنامه‌ریزی در این زمینه تصریح کرد: ما برای اینکه بدانیم از چه چیز و چگونه باید حفاظت کرد به این طرح نیاز مبرم داریم.

این مسئول با بیان اینکه طرح کاداستر از سال ۹۳ تصویب شد تا در اراضی کشاورزی، ملی و منابع طبیعی عملیاتی شود، اظهار داشت: در استان قزوین یک میلیون و ۵۳۸ هزار هکتار اراضی ملی، کشاورزی، بافت شهری و روستایی وجود دارد که ۹۳۵ هزار هکتار  آن را اراضی ملی تشکیل می‌دهد.

کشاورز ادامه داد: ۹۳۶ هزار هکتار از اراضی استان قزوین ملی و ۴۸۱ هزار هکتار آن کشاورزی و ۱۳ هزار هکتار بافت شهری و ۲۲ هزار هکتار هم بافت روستایی داریم.

این مسوول با اشاره به تهیه نقشه جانمایی و اصلاح و ثبت اراضی، افزود: از مجموع ۹۳۶ هزار هکتار اراضی ملی استان تاکنون نقشه ۶۱۶ هزار هکتار تهیه شده  و در بخش  منابع طبیعی ۱۷۲ هزار هکتار استانداردسازی و جانمایی شده که منجر به صدور سند تک برگی برای اراضی ملی شده است.

کشاورز تصریح کرد: در اراضی کشاورزی استان قزوین در حال حاضر بیش از یکهزار  پلاک کشاورزی داریم که در راستای اجرای طرح کاداستر تعداد ۳۳۴ پلاک شناسایی و ثبت شده است.

طرح حدنگاری به نقشه برداری ثبتی و پایش ماهواره ای اراضی پرداخته می شود.

استان قزوین دارای ۴۸۹ هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

استان قزوین سالن اجتماعات شهری و روستایی کشاورزی ماهواره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر