کد خبر: 929123 A

دادستان عمومی قزوین:

دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: کنترل و پیشگیری از وقوع آسیب‌های اجتماعی نیازمند تعامل همگانی است و فقط یک دستگاه نمی تواند این مشکل را حل کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، محمد قاسمی در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضاییه، برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی همه دستگاه‌ها باید ورود پیدا کنند و البته در راس این دستگاه‌ها نیروی انتظامی است که باید ورود پررنگ‌تری داشته باشد.

وی با بیان اینکه پلیس، بازوی اجرایی دستگاه قضایی است، اضافه کرد: به عنوان مثال به موضوع برخورد با قلیان به عنوان یک مساله سطحی نگاه نمی‌کنیم بلکه آن را دروازه ورود به اعتیاد و زمینه ساز وقوع آسیب‌های اجتماعی می‌دانیم که باید با آن مقابله کرد.

قاسمی گفت: برنامه‌های دادگستری استان برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی در سال جاری به صورت مدون و میدانی ادامه دارد و البته برخورد با آسیب‌های اجتماعی صرفا به صورت قهری پاسخگو نیست و باید با آموزش خانواده‌ها و فرهنگ سازی برای مقابله با آنها اقدام کرد.

وی با اشاره به عزم جدی دستگاه قضا برای مقابله با فسادهای اقتصادی، بیان کرد: پرونده‌های که در سطح کشور در خصوص حقوق عامه مطرح می‌شود و پرونده‌های اقتصادی که یک طرف آن کارگزاران دستگاه‌ها هستند از پیچیدگی و ابعاد خاصی برخوردار است که برای رسیدگی به آنها باید با دقت بیشتری اقدام کرد.

این مقام قضایی استان ادامه داد: متاسفانه در برخورد با مفسدان کلان اقتصادی و مدیرانی با تخلفات جزیی مالی به دلیل خلاهای قانونی به صورت همسان اقدام می‌شود که خود آسیب زا است و باید آیین دادرسی ویژه برای پرونده‌های اقتصادی داشته باشیم.

دادستان مرکز استان با تاکید بر افزایش نظارت‌ها برای پیشگیری از وقوع جرم، افزود: بسیاری از تخلفات مالی و اقتصادی در زمانی به وقوع می‌پیوندد که متخلفان در یک سازمان دارای سمت و جایگاه هستند و اگر نظارت‌های درون و برون سازمانی افزایش یابد قطعا می‌توان برای پیشگیری از آنها اقدام کرد.

قاسمی با اشاره به فضاسازی‌های صورت گرفته در خصوص پرونده هفت سنگان در استان، گفت: پرونده هفت سنگان در دستگاه قضایی در حال رسیدگی و تعیین تکلیف است و کسانی که درصدد فضاسازی هستند از کجا می‌دانند چه رایی صادر شده است؟

وی اضافه کرد: اگر همه ما در چارچوب قانون حرکت کنیم هیچ نیازی به فضاسازی نیست و چه بسا این فضاسازی به نفع برخی سودجویان باشد و آب به آسیاب دشمنان ریخته شود.

مقام قضایی استان تصریح کرد: همه افراد در هر مقام و مسئولیتی باید در برابر قانون پاسخگو باشیم و اگر جرمی واقع شد باید به رای دستگاه قضایی اعتماد کنیم.

قاسمی خاطرنشان کرد: از رسانه‌های استان نیز درخواست داریم فضای جامعه را به سمت و سوی قانون سوق داده و اعتماد و امنیت به دستگاه قضا را میان مردم افزایش دهند چون اگر بی اعتمادی به دستگاه قضایی ایجاد شود دیگر ملجا و پناهگاهی برای رسیدگی به ستمدیدگان وجود نخواهد داشت.

آسیب های اجتماعی انقلاب پیشگیری از وقوع جرم قلیان تخلفات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر