کد خبر: 928424 A

شهردار قزوین خبرداد:

شهردار قزوین از تخفیف ۵۰ درصدی عوارض صدور پروانه برای ساکنان بافت های فرسوده در استان قزوین خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، سیاوش طاهرخانی اظهار کرد: باتوجه به سیاست‌های ابلاغی دولت و اهمیت نوسازی بافت‌های فرسوده بسته‌های پیشنهادی- تشویقی برای ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده ناکارآمد شهری تعریف شده است.

شهردار قزوین وسعت بافت های فرسوده قزوین را ۵۷۰ هکتار اعلام کرد و یادآورشد: مجموعه مدیریت شهری با اعمال سیاست های محرک و ارائه بسته‌های تشویقی به شهروندان و سرمایه گذاری در راستای نوسازی و افزایش سطح رفاه ساکنان آن گام بر می دارد.

وی با بیان اینکه جمعیت ساکن در این بافت‌ها حدود ۱۵۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود که باید فکر اساسی برای بهبود وضعیت چاره اندیشی کرد، بیان کرد: از این رو شهرداری با تصویب شورای شهر امتیازات تشویقی را برای رونق ساخت و ساز در بافت های فرسوده مصوب کرده است.

این مسئول ادامه داد: بافت‌های فرسوده و قدیمی این شهر به معضل بزرگ و اساسی برای مدیریت شهری تبدیل شده و در صورتی که ساماندهی نشود، خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

شهردار قزوین درباره لزوم اجرای سیاست‌های تشویقی در بافت فرسوده افزود: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در مجموعه مدیریت شهری دنبال می‌شود نوسازی بافت ناکارآمد و فرسوده شهری است که در این راستا باید سیاست‌های تشویقی اعمال شود.

طاهرخانی با بیان اینکه بافت ناکارآمد و فرسوده شهری در زمان بحران تهدیدی جدی برای شهر محسوب می‌شود و نمی‌توان در آن خدمات امدادی لازم را ارائه داد تصریح کرد: نوسازی اصولی بافت فرسوده به سود شهر و شهروندان بوده و افزایش ارائه خدمات شهری را در پی دارد.

وی با اشاره به سکونت‌گاه‌های غیر رسمی واقع در اطراف شهر قزوین، اضافه کرد: نیاز امروز شهر همراهی دوجانبه شهروندان و مسوولان در همه سطوح است، باید در خواست‌های شهروندانی که در بافت فرسوده شهر ساکن هستند مورد توجه ویژه قرار گیرد.

این مسئول تاکید کرد: بافت‌های تاریخی، فرسوده، سکونتگاه‌های غیر رسمی، پهنه روستاهای الحاق شده به شهر و کاربری‌های ناهمگون در زمره بافت‌های ناکارآمد شهر قزوین محسوب می‌شوند.

شهردار قزوین را با اشاره به طرح‌جامع شهر قزوین در سال‌های ۶۸، ٧٣ و ٩۴ گفت: طرحی که در سال ۹۴ تصویب شد مشکلات زیادی داشت و شهروندان را دچار مشکل می کرد و  ورودی‌های شهر، محدوده پارک ملی باراجین و شهرک دانش هم مشکلاتی دارد که قبلا در طرح جامع دیده نشده بود.

طاهرخانی یاداور شد: سال گذشته ۱۲۲ پروانه ساخت در بافت فرسوده شهر قزوین به مساحت ۶۰ هزار و  ۳۹ متر مربع صادر شده و امسال نیز این سیاست دنبال می‌شود.

قزوین دارای سه منطقه شهرداری است .

استان قزوین ساخت و ساز سرمایه گذاری شهرداری مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر