کد خبر: 852970 A

کارشناس واحد آفرینش‌های ادبی قزوین :

سومین جشنواره "داستان سال قزوین" حوزه هنری در دو بخش آزاد و سنت‌های شهر قزوین برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین ، نوشین محمدی گفت: سومین جشنواره "داستان سال قزوین" با هدف؛ شناسایی و جذب داستان نویسان جوان و تولید آثار داستانی با محتوای سنت‌های مردم قزوین مبتنی بر ارزش‌های ایرانی اسلامی برگزار می‌شود.

کارشناس مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری افزود: با توجه به اینکه این جشنواره استانی است، سعی شده به ظرفیت‌های بومی منطقه توجه و موضوعات در دو بخش: آزاد و بخش ویژه سنت‌های شهر قزوین ارائه شود به نظر می‌رسد از این منظر آثار دارای قابلیت‌های فراوانی برای تبدیل شدن به یک طرح داستانی داشته باشند از سوی دیگر آنکه امروزه در مباحث فرهنگی کمتر رویداد هنری می‌توان یافت که سراغ آداب و رسومی چون: شیرینی پزی عید، لهجه، صراحت بیان قزوینی ها، مهمان نوازی و یا ضرب المثل‌هایی خاص شهر قزوین و کسب و کار بخصوص بازار قزوین رفته باشد.

این کارشناس ادبی یادآور شد؛ هدف از درج موضوع ویژه بومی سازی جشنواره، توجه بیشتر به فرهنگ عامه جامعه بود چراکه نسل جدید نیاز دارد تا با زبان هنر از فرهنگ ایرانی اسلامی و آیین‌های سنتی اطلاع پیدا کسب کند.

محمدی، چاپ آثار منتخب داستانی را از دیگر امتیازات جشنواره برشمرد و گفت: حاصل تولیدات دومین جشنواره سال داستان مجموعه داستان «گل‌های سپید» بود که در این مرکز گردآوری و منتشر شد.

وی افزود: در این دوره به نفر اول مبلغ دوازده ملیون ریال، نفر دوم؛ ده و نفر سوم هشت ملیون ریال، همچنین مبلغ ده ملیون ریال نیز بعنوان جایزه ویژه مسابقه اهدا می‌شود و هفت اثر نیز به عنوان برگزیده انتخاب خواهند شد.

محمدی با اشاره به اینکه آثار باید در قالب نرم‌افزار word با فونت نازنین ۱۴ ارائه شود، ادامه داد: آثار باید پیش‌تر به‌صورت مکتوب چاپ نشده باشند.

کارشناس مسئول واحد آفرینش‌های ادبی گفت هر نویسنده می‌تواند حداکثر سه اثر تا شانزده اسفند ماه ۹۸ به آدرس الکترونیکی dastan.qazvin ۹۶@gmail.com ارسال کند و اختتامیه جشنواره در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ هم‌زمان با هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد.

جامعه کسب و کار هنر داستان دومین جشنواره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر