کد خبر: 827979 A

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین:

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین گفت: توانمندسازی تشکل های مردم نهاد جهت افزایش خدمات اجتماعی جامعه امری مهم و ضروری است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، مریم بیدخام در همایش آموزشی و توانمند سازی سمن ها بیان کرد: تقویت و توانمندسازی سمن‌ها در راستای افزایش خدمات اجتماعی جامعه یک امر مهم و ضروری بوده که از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی مورد نیاز و کارگاه های مختلف امکان پذیر است تا زمینه ارتقا و افزایش خدمات اجتماعی جامعه فراهم شود که این امرباید توسط سازمان های مردم نهاد انجام شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با بیان این مطلب که سمن‌ها با تاکید بر سه اصل داوطلبانه، غیر انتفاعی و غیر سیاسی تاسیس می‌شوند، افزود: آنها به طور خودجوش مشکل و معضلی را در جامعه درک کرده اند؛ که یا از دیدگاه دولت مغفول مانده و یا مهم نیستند و این شناخت خود مهمترین گام در حل مسائل اجتماعی محسوب می شود.

بیدخام اظهار کرد: علاوه بر ایجاد فرآیندی ساده برای صدور مجوز سمن ها، افزایش کمی و کیفی سازمان های مردم نهاد در استان، نشان دهنده نگاه مثبت دولت به مشارکت های اجتماعی است.

وی عنوان کرد: در همه دنیا دولت‌ها به این نتیجه رسیده اند که فعالیت‌های اجتماعی و سازماندهی برنامه‌های کنترل در حوزه جامعه به تنهایی و با تمرکز از بالا به پایین صورت نمی‌گیرد؛ ‌بلکه برای فرهنگ سازی رو آوردن به رویکرد اجتماعی و مردمی فعالیت‌ها در حوزه پیشگیری و خدمات اجتماعی، کنترل و کاهش آسیب‌ها در دنیای پیشرفته به سرعت شکل گرفته و نهادینه شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بیدخام با بیان اینکه سمن ها بایستی اهتمام جدی نسبت به تمدید پروانه فعالیت خود داشته باشند اظهار کرد : بایستی علت عدم تمدید پروانه فعالیت  برخی سازمان های مردم نهاد در استان بررسی شود و اقدامات لازم و رفع موانع جهت فعال سازی آنها صورت گیرد .

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با اشاره به این که دولت بر اهمیت سرمایه اجتماعی ایران و توجه به نهادهای مدنی بارها تاکید و سیاست گذاری مشخصی را برای این مسئله تعیین کرده است گفت : دولت حمایت از فعالیت نهادهای مدنی،  اصلاح آیین نامه این سازمان‌ها و قانون مربوط به مشارکت تشکل‌های اجتماعی را به عنوان رویکردهای خود دنبال کرده است.

بیدخام با تاکید بر این که سیاست دولت تسهیل در روند تاسیس تشکل‌های مردم نهاد است، اضافه کرد: به موازات تسهیل در روند تاسیس سمن ، ساز و کارهای نظارت داخلی باید جدی گرفته شود و هر تشکلی با نظارت  بازرس ، عملکرد خود را رصد کرده و با ارائه گزارش عملکرد 6 ماهه به دبیرخانه تلاش کند؛ تا از مسیر اصلی منحرف نشوند.

وی ادامه داد: سازمان‌های غیردولتی، با ورود موثر به عرصه‌های اجتماعی سعی در هرچه ‌کمتر ساختن آسیب‌های اجتماعی یا کمرنگ ‌کردن علت‌های بروز آسیب‌ها دارند.

این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: ماهیت تشکل ها فعالیت های غیر سیاسی، غیر انتفاعی و غیر اقتصادی است و همین امر باعث اعتماد مردم به آنها شده است، لذا خواهشمندم از نمایندگان تشکل ها در مباحث سیاسی فعالیت نکنند.

همایش آموزشی و توانمند سازی سازمان های مردم نهاد با تدریس قوانین و مقررات مربوطه در حوزه های مختلف بیمه ، مالیات ، ثبت و قوانین حقوقی در سالن اجتماعات مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد.

اجتماعی و فرهنگی ایران جامعه دولت قوانین و مقررات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر