کد خبر: 824043 A

مدیرکل فرهنگ و ارشاد قزوین عنوان کرد:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین گفت: برای ایجاد زیرساخت های خوشنویسی نیازمند همکاری شهرداری، استان و دستگاه های دیگر هستیم و این جلسه می تواند نقطه عطفی در گسترش این هنر ملی شود.

 به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، صبح امروز دیدار پیشکسوتان خوشنویسی و اعضای انجمن خوشنویسی استان با هدایت اله جمالی پور استاندار قزوین در سالن جلسات دفتر استاندار برگزار شد.

در این دیدار اسماعیلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با گرامیداشت هفته خوشنویسی بیان کرد: به منظور ارج نهادن به این هنر ملی، از 21 لغایت 28 مهرماه هفته خوشنویسی نامگذاری شده است.

وی گفت: جایگاه خوشنویسی بعنوان یک هنر ناب ایرانی شناخته شده و با توجه به اینکه این هنر با ارزش ها و هنر و آیین ایرانی عجین شده است لازم است نگاه ویژه ای به آن داشته باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین اظهار کرد: همچنین خوشنویسی یک هنر ایرانی اسلامی است و از این حیث دارای جایگاه خاصی است  و تقدس خاص این هنر، این ویژگی را برجسته تر می کند.

اسماعیلی عنوان کرد: ویژگی دیگرهنر خوشنویسی، اقبال مردمی است. خط خوش یکی از خصلت های حسنه هر فرد است و همین امر رقبت برای آموزش خوشنویسی را دوچندان می کند.

وی افزود: ویژگی بعدی، قدمت این هنر است. انجمن خوشنویسان بعنوان کهن ترین انجمن ایران است و دارای شعبات بسیار زیاد حتی در خارج از مرزهای کشور است که می تواند نقش ارزنده ای در بروز این هنر داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین در خصوص جایگاه قزوین در این هنر تصریح کرد قزوین یکی از پایگاه های اصلی خوشنویسی در کشور است. زیرا بزرگان بسیاری در عرصه خوشنویسی از این شهر برخاسته اند و در دوران معاصر نیز بزرگان زیادی همچون استاد امیرخانی و استاد محصص نیز به برجستگی این موضوع و پایتختی قزوین در خوشنویسی کشور می افزاید.

اسماعیلی اضافه کرد: از لحاظ محتوایی، پایتخت خوشنویسی هستیم اما پایتخت بودن نیازمند ملزوماتی است و علاوه بر برنامه های جامع از سوی خوشنویسان، مسئولان نیز وظایفی برای گسترش این هنر دارند . این ملزومات باید در قالب برنامه های تخصصی ایجاد شود.

وی گفت: برای ایجاد زیرساخت‌های خوشنویسی نیازمند همکاری شهرداری، استان و دستگاه‌های دیگر هستیم و این جلسه می‌تواند نقطه عطفی در گسترش این هنر ملی شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با اشاره به برنامه‌های پیش رو افزود: سال آینده ششمین دوسالانه خوشنویسی را خواهیم داشت و امیدواریم با حمایت های استان، برنامه های مناسبی را در این عرصه داشته باشیم.

استان قزوین خوشنویسی شهرداری فرهنگ و ارشاد اسلامی هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر