کد خبر: 822571 A

تا پایان امسال صورت می‌گیرد؛

پسماندهای روستایی بخش مرکزی شهرستان آبیک با تدبیر مسئولان تا پایان امسال ساماندهی شده و به سایت محمدآباد استان قزوین منتقل می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، شهرستان آبیک دارای دو بخش مرکزی و بشاریات است و طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 95، جمعیت این شهرستان حدود 100 هزار نفر است.

پسماندهای روستاهای بخش بشاریات شهرستان آبیک مستقیم به سایت محمدآباد منتقل می‌شود اما بخشی از پسماندهای روستاهای بخش مرکزی این شهرستان به سایت مذکور منتقل می‌شود که مسئولان طی نشستی با دهیاران، تصمیم لازم را برای ساماندهی تمام پسماندهای روستایی این بخش أخذ کرده‌اند.

تجمیع پسماندهای روستاهای کوچک با مکان‌یابی مناسب و انتقال به سایت محمدآباد

سیروس رجبی بخشدار بخش مرکزی شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین تعداد روستاهای این بخش را 38 روستا ذکر کرد و گفت: از این تعداد، 27 روستا دارای دهیاری و 11 روستا فاقد دهیاری است.

وی با بیان اینکه 6 روستای بخش مرکزی شهرستان آبیک فاقد شورا است، افزود: این روستاها زیر نظر شورای بخش مرکزی شهرستان آبیک بوده و مسائل و مشکلات آنها توسط شورای بخش پیگیری می‌شود.

این مسئول ادامه داد: پسماندهای روستاهای آقچری، کوندج، انجیلاق، ابراهیم‌آباد، خوزنان و زیاران به سایت محمدآباد استان قزوین منتقل می‌شود که برای روستای قشلاق هم پیمانکاری در این زمینه در حال أخذ بوده و از دی ماه پسماند این روستا هم به سایت محمدآباد منتقل می‌شود.

بخشدار بخش مرکزی شهرستان آبیک اضافه کرد: پسماند روستاهای کوچک هم با مکان‌یابی در یک روستا و جمع‌آوری و تجمیع پسماندها در این مکان تعیین شده، به سایت محمدآباد منتقل می‌شود.

رجبی خاطرنشان کرد: تلاش می‌شود تا پایان امسال پسماندهای روستاهای بخش مرکزی شهرستان آبیک ساماندهی شود.

امید رحمانی رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین از ساماندهی پسماندهای بخش مرکزی این شهرستان با پیگیری مجدانه بخشدار این بخش و نظارت محیط زیست در چند ماه آینده خبر داد و اظهار کرد: مقرر شده پیمانکاری از سوی بخشداری مرکزی شهرستان آبیک أخذ و نسبت به جمع‌آوری زباله‌های روستاهای این بخش اقدام کند.

وی افزود: زباله روستاهای بالادست و مستقر در ارتفاعات همچون توداران، سائین‌دره و غیره در جایگاه موقت مشخص شده، جمع‌آوری شده و سپس به سایت محمدآباد منتقل شود.

آتش زدن زباله‌ها در برخی روستاها

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک ادامه داد: در حال حاضر در بخش عمده‌ای از روستاهای بخش مرکزی پسماندهای روستایی آتش زده می‌شوند که مجاز نیست و موجب آسیب به محیط زیست می‌شود.

رحمانی اضافه کرد: دهیاران روستاهای کوندج و ناصرآباد اذعان می‌کنند زباله‌های جمع‌آوری شده را به سایت محمدآباد انتقال می‌دهند اما تاکنون هیچ گونه مستندات و گزارشی مبنی بر این زمینه ارائه نداده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در روستای زیاران پسماندها در مکانی جمع‌ آوری و به سایت محمدآباد منتقل می‌شود.

این مسئول اذعان کرد: در حال حاضر پسماندهای تمام روستاهای بخش بشاریات شهرستان آبیک به سایت محمدآباد منتقل می‌شود که با ساماندهی پسماندهای بخش مرکزی شهرستان آبیک، دیگر معضلی در این زمینه نخواهیم داشت.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک افزود: از سوی این اداره آمادگی وجود دارد که با هماهنگی دهیاران، در زمینه کاهش تولید زباله و تفکیک آن از مبدأ در روستاهای شهرستان آبیک کلاس‌های آموزشی برگزار شود.

رحمانی ادامه داد: با تفکیک زباله از مبدأ از منازل، از میزان حجم تولید زباله کاسته شده و راحت‌تر پسماند به سایت محمدآباد انتقال می‌یابد.

استان قزوین حفاظت از محیط زیست دی ماه زباله مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر