کد خبر: 820746 A

معاون جهاد کشاورزی استان خبر داد:

آمارگیری از کلنی‌های زنبور عسل موجود در استان قزوین در قالب طرح سرشماری سالیانه هم اکنون در حال اجراست.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، علی شاپورزاده معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اعلام این خبر اظهار داشت: این طرح که همزمان با سراسر کشور از اوایل مهر ماه آغاز شده تا نوزدهم این ماه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه این طرح توسط کارشناسان پهنه‌های مراکز جهاد کشاورزی در شهرستان‌های استان قزوین در حال انجام است، اظهار داشت: در این طرح کارشناسان پهنه ها به سراغ زنبورستان ها رفته و آمار مربوط به آنها را از قبیل تعداد کندو، میزان تولید و تعداد زنبور ثبت و ضبط می کنند.

این مسئول با بیان اینکه در حین اجرای سرشماری نقل و انتقال کندوها به داخل و بیرون از هر شهرستان ممنوع است، گفت: اطلاعات مکانی زنبورستان ها قبلا توسط مراکز جهاد کشاورزی شهرستان ها و بخش ثبت شده است.

وی یادآور شد: علاوه بر عملیات ثبت و رکوردگیری از کندوهای زنبور عسل، توزیع ملکه اصلاح نژاد شده و برگزاری کارگاه‌های آموزشی از مهمترین برنامه های معاونت بهبود تولیدات دامی در سال جاری در حوزه زنبورداری به شمار می رود.

بر اساس اخرین سرشماری در حال حاضر یک هزار و ۷۹۳ زنبورستان در استان قزوین وجود دارد و ۲ هزار و  ۵۰۰ نفر در آنها مشغول فعالیت هستند.

در این زنبورستان ها ۱۱۷ هزار و ۲۰۲ کندو وجود دارد که از این میزان ۱۱۸ عدد کندو بومی و ۱۱۷هزار و ۸۴ عدد کندو مدرن است. 

سالانه بین ۹۰۰ تا یک هزار تن عسل در استان قزوین تولید می شود.

استان قزوین جهاد کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان کشاورزی معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر