کد خبر: 815084 A

از سوی اداره کل میراث فرهنگی صورت گرفت؛

22 بنا و محوطه تاریخی استان قزوین در نیمه نخست سال جاری توسط پیمانکاران میراث فرهنگی مرمت و ساماندهی شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، امیر ارجمند معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین روز پنجشنبه با اعلام این خبر اظهار داشت: بخش هایی از مسجد جامع عتیق قزوین، قلعه حسن صباح در گازرخان الموت شرقی، بخش هایی از بازار تاریخی قزوین از جمله مهم ترین طرح های مرمتی این اداره کل در نیمه نخست سال جاری بودند.

این مسئول با بیان اینکه مرمت بناهای تاریخی که یک پدیده مستمر است با هدف حفاظت از این بناهای ارزشمند انجام می شود، گفت: برحی بناهای تاریخی به ویژه بناهای با سطح گسترده مانند بازار سنتی و تاریخی قزوین و یا مسجد جامع هر ساله نیازمند مرمت هستند.

وی اظهار داشت: طرح های مرمتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در نیمه نخست امسال تنوع بالایی داشت به طوری که در آنها انواع بناهای تاریخی شامل کاروانسراها، امامزاده ها، قلعه ها، گرمابه ها و مساجد تاریخی به چشم می خورد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین اظهار داشت: اعتبارات صرف شده برای اجرای طرح های مرمتی این اداره کل در سال جاری ۴۵ میلیارد ریال شامل اعتبارات ملی و استانی بوده است.

در مجموع ۲۳۵ بنای تاریخی شامل بقعه‌ها، آب انبارها، پل‌ها و برج‌ها، مساجد، مسجد-مدرسه ها و کاروانسراها، عمارت ها، دروازه ها و حمام ها در استان قزوین وجود دارد که نیمی از آنها مربوط به دوره قاجاریه هستند.

استان قزوین برج صنایع دستی و گردشگری مسجد بناهای تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر