کد خبر: 814999 A

مدیر کل اداره استاندارد استان خبر داد:

مدیر کل اداره استاندارد قزوین گفت: یک مورد جعل استاندارد ضد یخ در قزوین شناسایی و محصول مربوطه از سطح بازار جمع‌آوری شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، سیروس صارمی روز پنجشنبه با اعلام این خبر گفت: طی بازرسی‌های سرزده از واحدهای صنفی استان در هفته پایانی شهریور ماه، تعداد قابل توجهی بطری ضد یخ یک لیتری با نام تجاری مرینس به دلیل نشان استاندارد جعلی از سطح بازار جمع آوری شد.

وی افزود: بر روی این محصول  کد ۱۰ رقمی استاندارد درج  شده بود که  با استعلام از سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ و نیز استعلام از اداره کل استاندارد مربوطه مشخص شد که واحد تولیدی یاد شده تحت پوشش آن استان نیست و بنابراین جعل کد ۱۰ رقمی استاندارد روی محصول مذکور محرز بوده و این کالا از سطح بازار جمع‌آوری شد.

مدیر کل استاندارد قزوین ‌‌با اشاره به اینکه جعل علامت استاندارد یکی از مشکلات عمده ما محسوب می شود، گفت: طبق تبصره ماده ۷۵۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ هر کسی عمداً و بدون داشتن مستندات و مجوز رسمی داخلی و بین الملی و به منظور القاء شبهه در کیفیت تولیدات و خدمات از نام و علائم استاندارد ملی یا بین الملی استفاده نماید به حداکثر مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد. 

صارمی به شهروندان توصیه کرد، به منظور حفظ سلامت و ایمنی جامعه ، از مصرف هر گونه کالای بی کیفیت و غیر استاندارد خودداری کرده و در صورت خرید کالا به نشان استاندارد و کد ۱۰ رقمی درج شده زیر علامت استاندارد توجه کنند و با ارسال کد ۱۰ رقمی به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ از اصالت کالای خریداری شده مطمئن و در صورت مغایرت مراتب را از طریق به واحد حقوقی  این اداره کل اطلاع دهند.

استاندارد پوشش مشکلات قانون مجازات اسلامی اداره کل استاندارد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر