کد خبر: 809390 A

معاون میراث فرهنگی استان خبر داد:

مرحله دوم مرمت و ساماندهی گرمابه تاریخی شریفیه توسط اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین پایان یافت.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، امیر ارجمند معاون میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گفت: به دنبال اجرای پروژه‌های مرمتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین جهت حفاظت و نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی، فاز دوم پروژه ساماندهی و مرمت بنای تاریخی گرمابه شریفیه واقع در شهر شریفیه از اواخر خرداد ماه سال جاری در دستور کار کارشناسان مرمت این اداره قرار گرفت.

این مسئول ادامه داد: در این مرحله از مرمت و ساماندهی این گرمابه تاریخی اقداماتی چون برداشت لایه های قدیمی و سقف، اندود کردن سقف و بندکشی سنگ‌های دیوار، کف‌سازی اجرای مجدد پله‌های آسیب دیده، پاکسازی کامل مخزن ، اجرای بازشو و درب مخزن، مرمت و بازسازی کامل بام و اجرای تاسیسات برقی بنا، نصب درب و پنجره ، تکمیل پله های دسترسی بازشوی بیرونی انجام شد.

گرمابه تاریخی شریفیه متعلق به اوایل دوره پهلوی در تاریخ ۴/۱۱/۹۶ با شماره ۳۱۹۲۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنا توسط شیخ محمدحسین اصفهانی ساخته شده و همانند حمام‌های دیگر خزینه‌ای و از دهه ۶۰ به دوشی تغییر کرده که تا اواخر دهه هشتاد نیز مورد بهره برداری قرار داشته است.

استان قزوین صنایع دستی و گردشگری معاون مرمت تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر