کد خبر: 808026 A

خزائلی در گفت‌و گو با ایلنا :

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: در حال حاضر برنامه‌ای برای انجام گزارش‌های کاوش در سایت تاریخی پیغمبرکوه شهرستان آبیک نداریم.

علیرضا خزائلی در گفت‌ وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین اظهار کرد : در بخشی از پیغمبرکوه شهرستان آبیک، سایت تاریخی شناسایی و مشخص شده که اعلام هم کرده‌ایم.

وی افزود: واحد معدنی که در جوار این سایت تاریخی وجود داشت، طبق تصویب شورای عالی معادن استان قزوین یک کیلومتر جا به جا شد که صورت جلسه آن هم تنظیم شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در پاسخ به این سئوال که در انفجار مهیب یک واحد معدنی در 28 مرداد به سایت تاریخی شهرستان آبیک آسیبی نرسیده، توضیح داد: این سایت تاریخی روی زمین نیست و تپه باستانی است و با چشم قابل رصد نیست و ظاهرش شرایطی ندارد که از نظر بصری بخواهیم اظهار نظر کنیم و اذعان کنیم که آسیب دیده یا آسیب ندیده است.

سایت تاریخی پیغمبرکوه عرصه و حریمی دارد

خزائلی اضافه کرد: بعد از انجام کاوش است که می‌توانیم بیان کنیم سایت تاریخی پیغمبرکوه شهرستان آبیک آسیب دیده یا خیر و نتایج بعد از انجام کاوش، استخراج می‌شود وطبق پیش‌بینی‌ها نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر برنامه‌ای برای انجام گزارش‌های کاوش در سایت تاریخی پیغمبرکوه شهرستان آبیک نداریم این در حالی است که سایت‌های متعددی دراستان قزوین وجود دارد که کاوش آنها در حال انجام است و می‌توان به سگزآباد بوئین‌زهرا، سایت‌های مختلف در شهر قزوین و امامزاده حسین (ع) و مکان‌های دیگر اشاره کرد.

این مسئول تصریح کرد: کلیات اندازه سایت تاریخی پیغمبرکوه شهرستان آبیک مشخص است و عرصه و حریمی دارد  که بعد از کاوش‌ها، آثار آن استخراج می‌شود و پس از انجام آزمایش، نتایج آن مشخص می‌شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین مطرح کرد: درخواست کاوش سایت تاریخی پیغمبرکوه شهرستان آبیک باید به استانداری قزوین ارسال شود و صورت تامین و تخصیص بودجه از هر جایی، کاوش این سایت بر حسب ضرورت و مسائلی که پیش می‌آید، انجام می‌شود؛ گرچه قابلیت جذب اعتبار از سوی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در این زمینه وجود دارد.

 

استان قزوین باستانی بودجه صنایع دستی و گردشگری روی زمین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر